آشنایی با بلاک چینارزهای دیجیتال

توکن Token | معرفی توکن و کاربردهای آن

توکن Token و کاربردهای آن

مطمئنا در دنیای ارزهای دیجیتال با نام توکن Token برخورد داشته اید. این نام در ارزهای دیجیتال مختلفی استفاده می شود و مختص یک ارز دیجیتال خاص نیست. در این مقاله به معرفی توکن و کاربردهای آن در ارزهای دیجیتال می پردازیم.

 

توکن Token چیست؟

توکن ها نقطه مقابل کوین ها می باشند. برخلاف کوین ها که بلاک چین اختصاصی دارند، توکن ها از بلاک چین های یکی از کوین ها استفاده می کنند.

امروزه توکن های زیادی بر بستر بلاک چین کوین های مختلف ایجاد شده اند، اما مهم ترین توکن ها روی بستر اتریوم ایجاد شده اند.

 

 

تاریخچه توکن Token

بعد از ورود بلاک چین به دنیای دیجیتال، Coinهای مختلفی ایجاد شدند. اولین کوین با ارزش و مهم بر بستر بلاک چین، بیت کوین Bitcoin بود.   کوین بعدی که اهمیت خاصی در بازار ارزهای دیجیتال پیدا کرد، اتریوم بود. این کوین  در تاریخ 30 ام جولای سال 2015 توسط ویتالیک بوترین ایجاد شد.

یکی از مهم ترین ویژگی های بلاک چین و کوین اتریوم ، امکان فعال سازی قراردادهای هوشمند بر بستر آن می باشد.

با استفاده از قرارداد هوشمند دیگر نیاز نبود برای ایجاد یک ارز دیجیتال، بلاک چین جدید و اختصاصی داشته باشید، بلکه با استفاده از بستر دیگر بلاک چین ها توکن جدید را ایجاد کنید.

این کار علاوه بر اینکه باعث گسترش و پیشرفت بلاک چین اتریوم شد، بلکه دریچه ای برای تولید ارزهای دیجیتال جدید باز کرد.

اگرچه در ابتدا اتریوم بستر ایجاد توکن های جدید را فراهم کرده بود، اما امروزه کوین های زیادی این قابلیت را برای ایجاد توکن های جدید ایجاد کرده اند.

هم چنین هرچه تعداد توکن های یک بلاک چین بیشتر باشد، باعث افزایش اعتبار آن بلاک چین نیز می شود.

 

مهم ترین توکن ها و کوین ها

همانگونه که گفته شد فرق توکن و کوین در بلاک چین است. کوین ها بلاک چین اختصاصی خود را دارند، اما توکن ها بر بستر بلاک چین های کوین ها به وجود می آیند.

از مهم ترین کوین ها می توان به بیت کوین Bitcoin ، اتریوم Etherum ، ریپل Ripple ، کاردانو Cardano   و بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال که بلاک چین اختصاصی خود را دارند اشاره کرد.

همچنین مهم ترین و معروف ترین توکن ها عبارتند از تتر Tether ، چین لینک  Chainlink ، دای Dai ، آوی Aave ، یرن فایننس Yearn.Finance و بت BAT .

این نکته را در نظر داشته باشید بیش از 3900 ارز دیجیتالی مختلف داریم و حدود 2800 واحد از آنها در حقیقت توکن Token می باشند و بر بستر بلاک چین های مهمی مانند اتریوم، بایننس چین Binance Chain ، ایاس ، تزوس و … فعالیت می کنند و از آنها استفاده می نمایند. در ابتدا وب سایت بزرگ و معروف کوین مارکت کپ Coinmarketcap توکن و کوین را از یکدیگر متمایز کرد.

 

مقایسه توکن Token و کوین Coin

اولین و مهم ترین تفاوت توکن و کوین بستر ایجاد و فعالیت آنها می باشد. همانگونه که اشاره کردیم  کوین ها بلاک چین های اختصاصی خود را دارند، اما توکن ها بر بستر بلاک چین دیگر توکن ها فعالیت می کنند.

توکن ها بیشتر کاربردی می باشند، یعنی امکان دریافت یک کاربرد خاص از پروژه مورد نظر فراهم می کنند. در این حالت توکن فقط در همان شبکه قابل استفاده است.

ساخت و ایجاد توکن برای توسعه دهندگان گزینه ای به صرفه تر و آسان تر از ایجاد یک شبکه بلاک چین جدید و مستقل برای ایجاد کوین جدید می باشد.

معمولا پروژه هایی که میخواهند یک بلاک چین را توسعه بدهند، ابتدا از یک بلاک چین Blockchain به عنوان واسطه استفاده می کنند و یک توکن برای خود ایجاد می کنند. سپس عرضه اولیه یا ICO آن توکن را انجام می دهند.

در مرحله بعد در ازای پول Cash یا دیگر ارزهای دیجیتال دیگر، توکن های خود را می فروشند. ارزش و قیمت توکن ها رابطه مستقیمی با پیشرفت پروژه دارد. برخی از توسعه دهندگان بعد از اینکه توکن ها توسعه کافی و لازم را کسب کردند، بلاک چین اختصاصی خود را ایجاد می کنند و توکن را به کوین تبدیل می کنند.

 

کیف پول توکن Token

نکته دیگر در مقایسه توکن و کوین استفاده از کیف پول دیجیتال می باشد. کوین ها معمولا کیف پول اختصاصی خود را دارند و بر روی بسیاری از کیف پول های دیگر قابلیت ذخیره شدن را دارند. توکن ها باز از بلاک چین میزبان خود استفاده می کنند و بر روی کیف پول های بلاک چینی که از آن استفاده می کنند ذخیره می شوند.

به طور مثال تمام توکن های مبتنی بر بستر اتریوم می توانند روی کیف پول هایی که از Etherum پشتیبانی می کنند ذخیره شوند، اما شما نمی توانید بیت کوین Bitcoin  را در کیف پول اختصاصی اتریوم ذخیره کنید. کوین ها قابلیت ذخیره روی کیف پول های اختصاصی یکدیگر را ندارند.

 

ایجاد یک توکن Token

شما می توانید از تمام بلاک چین هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی انجام می دهند و با زبان های برنامه نویسی خاص و سطح بالا طراحی شده اند، برای ایجاد یک توکن استفاده کنید.

بلاک چین اتریوم، بزرگ ترین میزبان توکن هاست.بیش از %80 توکن های موجود در بازار ارزهای دیجیتال روی بستر بلاک چین اتریوم قرار دارند.  بلاک چین های دیگری مانند بایننس چین Binance Chain، ایاس   EOS، کازماس Cosmos و … دیگر میزبانان توکن های مهم می باشند.

با استفاده از زبان های برنامه نویسی و استانداردهایی که برای ایجاد یک توکن در نظر گرفته شده است می توان Token ایجاد کرد. قرارداد هوشمند توکن طراحی می شود و با استفاده از ابزارهایی خاص در بستر بلاک چین پیاده سازی می شوند.

ساخت توکن زمان و هزینه بسیار کمی را نیاز دارد. می توانید در کمتر از یک ساعت و با پرداخت هزینه کارمزد شبکه توکن Token ایجاد کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که قرار نیست با ایجاد یک توکن، ارزشمندی آن نیز تامین شود.

متاسفانه ایجاد توکن می تواند راه کلاه برداری را برای برخی سودجویان باز کند. برخی با تولید توکنی بی ارزش و مبادله آن با پول یا ارزهای دیجیتال با ارزش کلاه برداری انجام دهند. پس حتما این نکته را د نظر داشته باشید قبل از تهیه یک توکن ارزش آن را بررسی کنید و حتما آن Token در پروژه ای کاربردی شرکت داشته باشد.

 

مزایای توکن Token

شاید مهم ترین و اصلی ترین مزیت توکن ها این است که با هزینه ای کم و مدت زمان کمتر از یک ساعت ایجاد می شوند. برای ایجاد توکن به بلاک چین اختصاصی نیاز ندارید و هزینه های شما در این مورد نیز صرفه جویی می شوند.

به همین راحتی می توانید توکن خود را ایجاد کنید و آن را توسعه دهید و به آن ارزش مالی دهید.

 

انواع توکن Token

در حالت کلی توکن ها  به سه دسته اصلی تقسیم می شوند.

این توکن ارز دیجیتال است که می توان برای پرداخت هزینه ها، خرید کالا یا دریافت خدمات از آنها استفاده کرد. بیشتر توکن های موجود در بازار، توکن های کاربردی هستند. بهترین مثال برای این نوع توکن Linkمی باشد.

 

این توکن نوعی ارز دیجیتال است که دارنده آن، شریک و صاحب یک دارایی، شرکت یا سود می باشد. به صورت مثال اگر یک شرکت به هزاران توکن تبدیل شود و مانند سهام در میان سرمایه گذاران تقسیم شود، آن توکن ها به توکن اوراق بهادار تبدیل می شود.

 

  • توکن گاورننس یا حکومتی Governance

با داشتن این توکن می توانید در رای گیری و تصمیم گیری های مهم یک شبکه نقش داشته باشید. بهترین مثال برای این توکن، یونی سواپ Uniswap می باشد. دارندگان این توکن می توانند در تصمیم گیری های این صرافی نقش و حق رای داشته باشند.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx