Block Producer

Block Producer چیست؟

Block Producer اصطلاحی است که در اکوسیستم‌های بلاکچین استفاده می‌شود که از Delegated Proof of Stake (DPoS) استفاده می‌کنند، که به کاربران اجازه می‌دهد برای اعتبارسنجی و تولید Block ها به Block Producer رأی دهند. Block Producer به عنوان نمایندگان یا شاهد نیز شناخته می شوند. آنها مسئول تولید بلوک‌های جدید هستند که حاوی تراکنش‌های اخیر شبکه و همچنین شواهد blockchain دال بر قانونی بودن وضعیت فعلی زنجیره هستند.

Block Producer برای عملکرد شبکه بسیار مهم هستند. آنها داده‌های تراکنش را جمع‌آوری می‌کنند و آن‌ها را در بلوک‌هایی ذخیره می‌کنند تا در شبکه‌های بلاکچین اعتبارسنجی کنند. بلوک ها پس از آماده شدن برای اعتبارسنجی به شبکه منتقل می شوند. Block Producer که بلوک‌ها را تولید می‌کند، داده‌های تراکنش را پس از تأیید اعتبار، در blockchain آپلود می‌کند.

برای درک مفهوم BP با جزئیات بیشتر، مثالی از تولیدکنندگان بلوک EOS را در نظر بگیرید. شبکه EOS توسط Block Producers اداره می شود که نهادهای غیرمتمرکز هستند. آنها مسئول دستیابی به اجماع و ارائه بلوک های تراکنش یا داده به شبکه EOS هستند. آنها مشابه ماینرها درproof-of-work (PoW) و گره های سهام در یک بلاکچین proof-of-stake (PoS) عمل می کنند.

ماینرهای روی بلاکچین Proof-of-Work (PoW) مانند بیت کوین، از قدرت محاسباتی زیادی برای حل مسائل پیچیده ریاضی استفاده می کنند. هنگامی که معادله توسط یک ماینر تکمیل شد، برای تایید سایر ماینرها در شبکه پخش می شود و اجماع ایجاد می شود. پس از آن، بلوک در زنجیره قرار می گیرد، ماینری که معادله را کامل می کند، پاداش بلاک خود را دریافت می کند و همه به معادله بعدی ادامه می دهند.

در یک شبکه Proof-of-Stake (PoS)، مانند Cardano، گره ها مقدار مشخصی از توکن‌ها را به اشتراک می‌گذارند (عموماً آنها را در یک آدرس کیف پول خاص برای مدت زمان مشخصی قفل می‌کنند) در ازای فرصتی که برای افزودن آن انتخاب می‌شوند.

علیرغم این تصور که انتخاب تصادفی است، متغیرهایی مانند مقدار سرمایه گذاری، مدت زمانی که برای آن شرط بندی شده است، و شهرت گره اغلب در نظر گرفته می شوند.

proof-of-stake تفویض شده گونه‌ای از PoS است که در آن اعتبار‌دهنده‌ها توسط دارندگان توکن شبکه انتخاب می‌شوند نه اینکه به‌طور تصادفی انتخاب شوند.

با توجه به EOS white paper، بلوک در برنامه EOS.IO توسط 21 تولید کننده معروف به “Block Producer” تولید خواهد شد. طراحی EOS از Delegated Proof of Stake (DPOS) استفاده می‌کند، که شامل انتخاب حساب‌های مورد اعتماد جامعه (همچنین به عنوان “trustees”) برای تولید بلوک‌ها می‌شود. زمان کوتاه ایجاد بلوک، راندمان بالا و امکان چند شاخه شدن عملا کم از مزایای DPOS است.

همه دارندگان توکن EOS در شبکه اصلی EOS به 21 حساب قابل اعتماد رأی می دهند تا به عنوان Block Producer عمل کنند و از طرف آنها تصمیم بگیرند. آنها از میان 21 نامزد برتر بلوک با بالاترین آرا انتخاب می شوند.

Block Producer انتخابی به شبکه اصلی EOS با قدرت پردازش و پهنای باند کمک می کنند. مسئولیت اصلی آنها جمع آوری داده های تراکنش، بسته بندی آن ها در بلوک ها و انتشار آن بلوک ها به سایر Block Producer است. آن‌ها بلوک‌ها را به بلاکچین ارسال می‌کنند و پس از انجام تأیید، پاداش دریافت می‌کنند. با این حال، اگر هر یک از 21 تولیدکننده برتر بلوک برای 24 ساعت آینده هیچ بلوکی تولید نکند، از لیست حذف خواهد شد.

ابتکار تولید بلوک EOS چنان مورد توجه قرار گرفته است که Google Cloud به یک رقیب Block Producer در شبکه EOS تبدیل می‌شود که بر اساس معماری بلاکچین EOSIO است.

علاقه Big tech به پروژه‌های تولید بلوک نشانه خوبی برای همه سرمایه‌گذاری‌های مشابه EOS است زیرا این صنعت به رشد خود ادامه می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا