Blockchain Trilemma

Blockchain Trilemma چیست؟

Blockchain Trilemma مفهومی است که توسط Vitalik Buterin ابداع شده است که مجموعه‌ای از سه موضوع اصلی عدم تمرکز، امنیت و مقیاس‌پذیری را پیشنهاد می‌کند که توسعه‌دهندگان در هنگام ساختن Blockchain با آن مواجه می‌شوند، و آنها را مجبور می‌کند تا در نهایت یک «aspect» را قربانی کنند تا دو aspect دیگر را در نظر بگیرند.

این یک باور عمومی است که شبکه های غیرمتمرکز فقط می توانند دو مزیت از سه مزیت را در هر زمان معین در مورد تمرکززدایی (Decentralization)، امنیت (Security) و مقیاس پذیری (Scalability) ارائه دهند.

با این حال، نوآوری مداوم در سراسر اکوسیستم غیرمتمرکز منجر به طیف متنوعی از راه‌حل‌های Layer-1 و Layer-2 شده است که بر این موانع غلبه می‌کنند تا یک بار برای همیشه مشکل سه‌گانه را به روش زیر حل کنند:

  • تمرکززدایی (Decentralization): به جای اینکه توسط یک نهاد واحد مدیریت شود، بلاکچین ها کنترل شبکه را به طور مساوی بین همه شرکت کنندگان توزیع می کنند.
  • امنیت (Security): شبکه های بلاکچین باید دارای دفاع آهنینی باشند که از تصرف موجودات مخرب جلوگیری کند.
  • مقیاس پذیری (Scalability): بلاکچین ها باید تعداد زیادی از تراکنش ها و کاربران را بدون تزلزل با افزایش کارمزدها و زمان تراکنش ها پشتیبانی کنند.

برای برخی در این صنعت، دستیابی به هر سه جنبه یک شاهکار غیرممکن است که حداقل در آینده نزدیک ، هرگز به دست نخواهد آمد. با این حال، هنوز هم توسعه دهندگان جاه طلبی وجود دارند که معتقدند شبکه های بلاکچین می توانند هر سه و بیشتر را داشته باشند. یکی از نمونه‌های پروژه ارزهای دیجیتال که ادعا می‌کند در حال حل مشکل بلاکچین هستند، Algorand است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا