کیف پولمفاهیم پایه

کیف پول دیجیتال چیست؟ چگونه یک کیف پول دیجیتال تهیه کنیم

با کیف پول دیجیتال و انواع آن آشنایی دارید؟

کیف پول دیجیتال چیست؟

همانگونه که شما پول خود را در کیف یا یک حساب ذخیره می کنید، برای ذخیره و نگه داری پول های دیجیتالی خود نیز باید جایی رو در نظر داشته باشید.کیف پول دیجیتالی جایی است که شما می توانید ارزهای دیجیتال خود را ارسال و یا دریافت کنید و آنها را ذخیره نمایید.

والت wallet یا کیف پول رمز ارز دیجیتال یک برنامه نرم افزاری است که کلید های خصوصی و عمومی را ذخیره می کند. والت با بلاک چین های مختلف در ارتباط است تا کاربران بتوانند بر تراز حساب خود نظارت داشته باشند، ارزهای دیجیتال خود را ارسال یا دریافت کنند.

بنابراین اگر قصد دارید از بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر استفاده کنید در ابتدا باید یک کیف پول برای خود انتخاب کنید. ارزهای دیجیتال شما به صورت غیر متمرکز در یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین ذخیره و نگه داری می شوند.

کیف پول دیجیتالی چگونه کار می کند؟

در حساب بانکی معمولی، در اصل ارزش پول شما نگه داری می شود. در کیف پول های دیجیتال کلید های رمزنگاری شده خصوصی و عمومی نگه داری می شود.

در حقیقت کوین نمی توانند در یک کیف پول فیزیکی ذخیره شوند زیرا وجود خارجی ندارند. آدرس چیزی شبیه شماره حساب می باشد. شما می توانید شماره حساب بانکی خود را به دیگران بدهید تا بتوانید با آنها تبادل های مالی داشته باشید، دادن شماره حساب به دیگران هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند. برای آدرس کیف پول الکتریکی تان نیز می توانید با خیال راحت آن را به دیگران بدهید و با آنها تبادل داشته باشید.

آدرس های کیف پول کاملا انحصاری است و هیچ دو آدرسی شبیه هم نیست. همچنین تعداد آدرس های کیف پول هیچ محدودیتی ندارد، یعنی شما هر تعداد که دلتان بخواهد می توانید آدرس کیف پول داشته باشید.

آدرس کیف پول ترکیب پیچیده ای از اعداد و حروف بزرگ و کوچک می باشد.بلاک چین ها دارای شفافیت می باشند و به آسانی می توان فهمید یک کیف پول چه مقدار پول دارد و چه تراکنش هایی انجام داده است. با این حال آدرس کیف پول دیجیتالی، هویت واقعی صاحب خود را نشان نمی دهد.

چگونه کلید های یک بلاک چین به آدرس کیف پول مرتبط می شوند؟

تصور بیشتر مردم این است که کلید عمومی شبیه آدرس کیف پول عمومی است، اما در حقیقت آدرس کیف پول هر فرد یک کلید خصوصی و عمومی منحصر به فرد دارد.کلید خصوصی این امکان را به شما می دهد تا به ارزهای مربوط به آدرس کیف پولتان دسترسی داشته باشید. این موضوع را با ذکر یک مثال برایتان توضیح می دهیم.

فرض کنید می خواهید مبلغی پول را از حسابتان به به حساب دیگری انتقال دهید. برای شروع و دسترسی به حساب باید رمز خود را وارد کنید. این رمز کاملا شخصی است و تنها خود شما از آن اطلاع دارید. کلید خصوصی دقیقا همین کار را برای کیف پول دیجیتالی تان انجام می دهد.

کلید عمومی از لحاظ های ریاضی به کیف پول شما مرتبط می شود. با این حال یک ورژن هش به حساب می آید. عملکرد هش این امکان را به شما می دهد تا توالی اعداد یا حروف ورودی را به  مجموعه ای جدید رمزنگاری کنید و خروجی بگیرید.

در واقع با انجام این کار یک لایه امنیتی ایجاد می شود و تضمین می کند کیف پول شما غیر قابل هک می شود.

برای مثال دو نمونه از کلید های خصوصی و عمومی را به شما نشان می دهیم:

  • کلید خصوصی

۰۳bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

  • کلید عمومی

۹۹b1ebcfc11a13df5161aba8160460fe1601d541

شاید در ابتدا این دو  کلید متفاوت برسند. اما نرم افزار تشخیص می دهد که این دو کلید به صورت خاصی باهم مرتبط هستند.این ارتباط بین کلیدها ثابت می کند که شما مالک کوین ها هستید. شما لازم نیست از اتفاقات و عملیات هایی که در پس زمینه اتفاق می افتد سر در بیاورید.

انواع کیف پول ارز دیجیتال

امروزه انواع مختلفی از کیف پول در دسترس می باشد. کیف انتخابی بسته به امکاناتی که نیاز دارید، میزان امنیت مورد نیازتان و … بستگی دارد.

  • کیف پول دیجیتال روی ویندوز

در ابتدا بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر برنامه مخصوص که مورد نظرتان است دانلود کنید. دسترسی فقط از همان سیستم امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی این کیف پول ها ترکیب خوبی از امنیت و آسانی را به شما ارائه می دهد.

  • کیف پول نصبی روی موبایل

این کیف شبیه کیف پولی است که روی کامپیوتر نصب می شود. شما این کیف پول را دانلود و روی دستگاه خود نصب می کنید. شما با استفاده از نرم افزار می توانید به کیف خود دسترسی داشته باشید. همچنین این نسخه کیف پول به شما این امکان را می دهد تا به راحتی و با اسکن کد QR از فروشگاه خرید انجام دهید.

  • کیف پول روی وب یا آنلاین

این نوع کیف پول بسیار کار شما را برای ارسال کوین به دیگران آسان می کند. با این حال کمترین سطح امنیت متعلق به این کیف پول است. زیرا تولید کننده آن، کنترل کاملی روی سیستم دارد. برای نمونه این برنامه کوین ها را روی یک صرافی کریپتوکارنسی ذخیره می کند.این صرافی کوین های شما را روی سرور مرکزی خود ذخیره می کند. اگر سرور هک شود، به تمام اطلاعات و پول های روی آن سرور دسترسی خواهد داشت.

  • کیف پول کاغذی

یکی از کم ارزش ترین کیف های پول، کیف پول کاغذی است. با پرینت گرفتن کلیدهای عمومی و خصوصی و نگه داری آن امنیت را حفظ کنید. در این روش کلید ها به هیچ سروری متصل نیستند و تنها راه دسترسی به اطلاعات، همان کاغذ می باشد. زمانی که نیاز به انتقال وجه دارید، می توانید اطلاعات کلید های خود را وارد یک کیف پول نرم افزاری یا تحت وب وارد کنید یا کد QR  چاپی را اسکن کنید.

  • کیف پول سخت افزاری

بالاترین سطح امنیت متعلق به کیف پول های سخت افزاری می باشد.این کیف یک دستگاه فیزیکی است که کلید عمومی و خصوصی شما را ذخیره می کند.  تنها در صورتی که نیاز به انتقال وجه داشته باشید به اینترنت متصل می شوید. هنگام انتقال شما باید پین را به طور مستقیم وارد دستگاه کنید. این کار دسترسی هکر ها را غیر ممکن می سازد.

همه ارزها را می توانیم روی کیف پول دیجیتال ذخیره کنیم؟

پاسخ این سوال به کوین های که در دست دارید بستگی دارد،  به عنوان مثال اگر فقط بیت کوین دارید باید کیف پولی را انتخاب کنید که با این ارز دیجیتال سازگاری داشته باشد.

اگر چندین ارز دیجیتال داشته باشید چه کنید؟

شما می توانید یک کیف پول را انتخاب کنید و تمام ارزهای خود روی آن ذخیره کنید. کیف پول های چند ارزی این امکان را به شما می دهد تا ارزهای دیجیتال مختلف خود را روی آن ذخیره کنید. شما با تهیه یک کیف پول چند ارزی کار خود را آسان می کنید. و نیاز نیست برای هر ارز کیف پولی جداگانه تهیه کنید.

امنیت کیف پول های دیجیتالی چه مقدار است؟

به طور کلی این نکته مهم نیست که شما کدام کیف را انتخاب می کنید، اگر کسی به اطلاعات خصوصی شما دسترسی داشته باشد می تواند به پول های شما نیز دسترسی پیدا کند. اما برای جلوگیری از فاش شدن اطلاعات کیف خود شما یک سری کار را می توانید انجام دهید. متصل بودن به اینترنت می تواند کیف شما را آسیب پذیر کند، بنابراین هنگامی که معامله ای انجام نمی دهید اتصال کیف پول را به اینترنت قظع کنید. همچنین اطلاعات کلید های عمومی و خصوصی خود را به هیچکس ندهید و در جایی امن نگه داری کنید. یک نسخه از اطلاعات کلید خود را در جایی امن نگه داری کنید.

معرفی بهترین کیف های پول ارز دیجیتال

  • Exodus

این کیف پول چند ارزی روی ویندوز نصب می شود و به شما این امکان را می دهد تا کوین های متفاوتی را روی آن ذخیره کنید. کوین هایی مانند بیت کوین، لایت کوین، دش و توکن های ERC-20  را می توانید روی آن دخیره و نگه داری کنید.

این کیف پول روی موبایل نصب می شود. این کیف بسیار کاربردی است و گزینه ای مناسب برای مبتدیان می باشد. یکی از ویژگی های کیف پول Bread  این است که می توانید QR آدرس کیف پول مورد نظرتان را اسکن کنید. همچنین می توانید پول خود را در یک فروشگاه واقعی خرج کنید. این کیف پول فقط از بیت کوین پشتیبانی می کند. این کیف پول کاملا رایگان است.

بالاترین سطح امنیت متعلق به این کیف است. این کیف پول سخت افزاری به شما این اجازه را می دهد به صورت آفلاین انواع مختلفی ارز را ذخیره کنید. زمانی که می خواهید از این کیف پول استفاده کنید  باید آن را به دستگاه متصل کنید و کد پین های خود را وارد کنید. سپس کارهای خود را انجام دهید.

  • Jaxx

این کیف پول چند ارزی یکی از محبوب ترین کیف پول های دیجیتال است. شما این کیف را هم روی ویندوز و هم روی موبایلتان نصب کنید. همچنین با استفاده از افزونه های Google یا  Firefox  به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید و انتقال وجه خود را انجام دهید.

کیف های پول رایگان و پولی

معمولا برای داشتن کیف های پول سخت افزاری، باید هزینه ای پرداخت کنید و آنها را تهیه کنید. کیف پول های نرم افزاری معمولا رایگان می باشند. در جدول زیر به معرفی چند کیف پول دیجیتال محبوب و کاربردی می پردازیم:

                                     نام کیف پول                                             ویژگی ها
 

کیف پول سخت افزاری کول والت  Coolwallet

–          بالاترین سطح امنیت

–          پشتیبانی از ارزهای بیت کوین، اتریوم و صدها ارز دیجیتال دیگر

–          دارای اکسچنج Exchange  داخلی

–          سبک، قابل حمل و مدرن

 

 

 

کیف پول تراست والتTrustwallet

–          کیف پول نرم افزاری با قابلیت نصب روی اندروید و IOS

–          مولتی کارنسی و پشتیبانی بیش از 30 ارز دیجیتال شامل بیت کوین، اتریوم، اتریوم کلاسیک، ریپل، لایت کوین، بیت کوین کش، دوج کوین، دش، زی کش، کوین ICONT, Callisto, Wanchain, Gochain, ، ترون، Tomochain, POA network, velchain و…

–          پشتیبانی توسط اکسچنج محبوب بایننس

–          قابلیت پشتیبان گیری مطمئن

 

کیف پول Coinomi

–          کیف پول برای موبایل و IOS

–          پشتیبانی از بیشتر ارزهای دیجیتال

–          رتبه بالا و محبوبیت در گوگل پلی

–          امکان خروجی گرفتن از کلید خصوصی

 

کیف پول Myetherwallet

–          والتی معتبر با قابلیت اتصال به والت سخت افزاری

–          پشتیبانی از اتریوم و توکن های ERC202

–          قابلیت مدیریت کلید خصوصی توسط کاربر

–          دارای اکسچنج داخلی برای تبدیل ارزها

 

 

کیف پول جکسJaxx

–          کیف پول موبایلی اندروید، IOS و افزونه کروم

–          مولتی کارنسی و پشتیبانی بیش از 80 ارز دیجیتال ( به جز توکن ها)

–          قابلیت پشتیبان گیری مطمئن با رتبه مناسب

–          قابلیت اکسچنج داخلی

–          قابلیت جستجو در بلاک چین( اکسپلورر)

 

 

کیف پول اتمیک والتAtomicwallet

–          کیف پول دسکتاپ برای ویندوز، مک، اوبونتو، دبیان، فدورا

–          دارای نسخه موبایل (اندروید)

–          مولتی کارنسی و پشتیبانی بیش از 300 کوین و توکن

–          امکان تبدیل ارزها با Atomic Swap (اکسچنج غیر متمرکز)

–          قابلیت پشتیبان گیری

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx