Cross-Chain

Cross-Chain چیست؟

Cross-Chain یک فناوری است که ارتباط متقابل بین شبکه های بلاک چین را با امکان تبادل اطلاعات و ارزش افزایش می دهد. با انجام این کار، ماهیت سلب شده بلاک چین ها را می شکند تا یک اکوسیستم توزیع شده در هم تنیده ایجاد کند.

قابل ذکر است، یک Cross-Chain به طور مستقل از پلتفرم های متصل عمل می کند، از این رو، کاستی های شبکه های واسط خود را به ارث نمی برد. هدف فناوری بین بلاک چین، از بین بردن واسطه‌ها هنگام جابجایی ارزش بین شبکه‌های غیرمتمرکز است و کاربران را قادر می‌سازد تا به طور یکپارچه با سایر بلاک چین‌ها تعامل داشته باشند.

پروژه های Cross-Chain پیشرو شامل Polkadot، Blocknet، Cosmos و Wanchain هستند که هر کدام بر جنبه های متفاوتی از قابلیت همکاری متمرکز هستند. به عنوان مثال، هدف Polkadot افزایش اشتراک گذاری داده های قرارداد هوشمند بین پلتفرم های توزیع شده است در حالی که Blocknet تلاش بیشتری را برای یک تبادل غیرمتمرکز (DEX) انجام می دهد که بین بلاک چین ها کار می کند.

علاوه بر این، Wanchain آینده‌ای را می‌بیند که در آن همه دارایی‌های دیجیتال در یک شبکه واحد زندگی می‌کنند، در حالی که Cosmos پایگاهی را فراهم می‌کند که از دیگر بلاک‌چین‌ها با استفاده از مناطق متصل به یک پروتکل مرکزی به نام Hub پشتیبانی می‌کند.

برخی از صنایعی که به فناوری Cross-Chain نیاز دارند شامل امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و مراقبت های بهداشتی هستند. در صحنه DeFi، اتصال بین بلاک‌چینی، تبادل توکن‌ها را بین شبکه‌های مختلف امکان‌پذیر می‌کند و قابلیت همکاری را تقویت می‌کند، که برای رشد اکوسیستم‌های مالی بسیار مهم است.

فناوری Cross-Chain همچنین به کاربران این امکان را می دهد که بر مبادلات رایج بین پلتفرم های توزیع شده غلبه کنند و از مزایای Consensus Mechanism مختلف بهره ببرند تا بتوانند بهترین ها را از همه دنیا به دست آورند.

علاوه بر این، در بخش مراقبت‌های بهداشتی، سیستم‌های Cross-Chain مالکیت داده، امنیت را از طریق رمزگذاری، کارایی و شفافیت ارتقا می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا