Collateralized Debt Position (CDP)

Collateralized Debt Position (CDP) چیست؟

Collateralized Debt Position (CDP) (موقعیت بدهی وثیقه) موقعیتی است که با قفل کردن Collateral در قرارداد هوشمند MakerDAO برای تولید Stablecoin غیرمتمرکز آن، DAI ایجاد می‌شود.این سیستم توسط تیم MakerDAO به دنیای مالی غیرمتمرکز معرفی شد و به این ترتیب Stablecoin غیرمتمرکز DAI ایجاد می‌شود.

ارزش Collateral قفل شده در یک CDP همیشه باید بیش از 150 درصد ارزش DAI باشد که برای تولید استفاده شده است. اگر موقعیتی تحت Collateral قرار گیرد، دارایی های قفل شده در قرارداد هوشمند برای بازپرداخت DAI تولید شده، 13 درصد جریمه انحلال و هزینه های ثبات (در حال حاضر 8.5 درصد در سال) فروخته می شود.

DAI تولید شده اساساً یک وام غیرمتمرکز است که توسط ارزش Collateral پشتیبانی می شود. برای باز کردن قفل Collateral ، کاربر باید DAI تولید شده به اضافه هزینه های پایداری را بازپرداخت کند. هر یک از Stablecoin های DAI در گردش به این ترتیب ایجاد شده است.

به طور سنتی، فقط Ether می‌توانست برای تامین مالی Collateralized Debt Position (CDP) های MakerDAO استفاده شود، اما اکنون BAT، USDC، WBTC، TUSD، KNC، ZRX و MANA نیز پشتیبانی می‌شوند. یک Stablecoin غیرمتمرکز با پشتیبانی Ether-only هنوز در دسترس است و SAI نام دارد.

در حالی که MakerDAO CDP ها را معرفی کرد، از نظر فنی دیگر پروژه های DeFi می توانند CDP را هم به عنوان یک اصطلاح و هم به عنوان یک سیستم در آینده بکار گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا