Capital Efficiencies

Capital Efficiencies چیست؟

در مفهوم سنتی، Capital Efficiencies (کارایی سرمایه) نسبتی است که هزینه‌های یک شرکت را بر روی درآمد رو به رشد آن‌ها و میزان دریافتی در ازای آن در مسیر سود مقایسه می‌کند. این بدان معناست که اگر یک شرکت به ازای هر 1 دلار خرج شده 1 دلار درآمد کسب کند، نسبت 1:1 دارد. هرچه این نسبت بیشتر باشد، سرمایه شرکت کارآمدتر و سود بیشتری خواهد داشت.

اطمینان از Capital Efficiencies می تواند به شرکت ها کمک کند تا با دقت بیشتری به فرآیندهای خود نگاه کنند تا ببینند آیا هزینه هایی وجود دارد که بتوان بدون کاهش کیفیت عملیات آنها را کاهش داد. برای استارت آپ ها، بهره وری سرمایه عامل مهمی است که باید در نظر گرفته شود. به این دلیل که اگر یک شرکت نسبت به رشد خود بیش از حد هزینه کند، ممکن است جذب سرمایه برای آنها دشوار باشد.

در کریپتو، Capital Efficiencies هنگام استفاده از دارایی های دیجیتال موثرتر از fiat در نظر گرفته می شود، زیرا معمولاً نگهداری، استفاده، پردازش و ارسال آن نسبت به پول fiat ارزان تر است، به ویژه زمانی که هزینه مقیاس گذاری و امنیت در بلندمدت و جهانی در نظر گرفته شود.

چه در قالب fiat یا crypto، یکی از چالش‌های کلیدی برای اطمینان از نسبت Efficiencies Capital (سرمایه کارآمد)، همیشه نیاز به پشتوانه 1:1 از دارایی است. Stablecoin ها، مانند Tether، اغلب با چالش‌هایی مواجه می‌شوند که هر چه سرمایه بیشتری از خریداران توکن به دارایی‌ها وارد شود، دارایی به پشتوانه وثیقه بیشتری نیاز دارد. این Capital Inefficient (سرمایه ناکارآمد) در نظر گرفته می شود.

نوآوری های حاصل از امور مالی مبتنی بر بلاک چین، نحوه حفظ و بهبود Capital Efficiencies را تغییر می دهد. استیبل کوین هایی که به دو صورت پشتوانه می شوند: با پشتوانه وثیقه (collaterally-backed) و اصلاح الگوریتمی (algorithmically modified)، مانند تتر به پشتوانه وثیقه (collaterally-backed) کامل نیاز ندارند، زیرا تنها درصد مشخصی از عرضه آن به صورت وثیقه مورد نیاز است. این بدان معناست که دارایی به دلار کمتری نیاز دارد تا به عنوان وثیقه (collateral) عمل کند، تا بتوان از پول برای استفاده مؤثرتر استفاده کرد. برای مثال، اگر بتوان یک دلار را تنها با 85 درصد آن توسط استیبل کوین‌های fiat حفظ کرد، می‌توانید 15 درصد سرمایه کارآمدتری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا