بیاموزیدسوالات متداولقراردادهای هوشمند

آیا میتوان قرارداد های هوشمند را در بلاک چین تغییر داد؟

ارز های دیجیتال دارایی هایی هستند که با هدف حذف واسطه های مالی از میان کاربر و پول پا به عرصه اقتصاد گذاشتند. برای این که کاربران بتوانند بدون دخالت هیچ شخص ثالثی تمامی فعالیت های مالی خود را به انجام برسانند ملزم به ایجاد یک بستر مطمئن برای سپرده گذاری و انجام فعالیت های خود شدند.

قرارداد های هوشمند دقیقا همان پلتفرمی است که ارز های دیجیتال را کاربرد پذیر کرد. قرارداد های هوشمند تمامی عملیات مالی را در فرمت کارکتر هایی هوشمند به انجام میرساند. که به طور کامل واسطه را حذف و فعالیت مالی را به صورت سالم ممکن می سازد.

حال سوال اینجا ایت که آیا قرارداد های هوشمند ایمن هستند؟ امکان تغییر در این گروه از قرارداد ها وجود دارد؟ آیا میتوان در آنها دستکاری کرد؟


در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این مطلب خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم. اگر با قرارداد های هوشمند آشنا نیستید و نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص دارید. به مقاله آن از سایت جامع فیبودکس سر برنید.

قرارداد های هوشمند ماهیتا رشته کد های برنامه نویسی شده اند که بر اساس الگوریتم ویژه تعریف شده اند. تا بتوانند در وضعیت هوشمند دستورات را اجرا کنند. اجرای کد ها و دستور ها در حالت خودکار عاملی است که کاربر را از واسطه بی نیاز میکند. و امکان برقراری ارتباط به جهت تایید نهایی خرید و فروش را فراهم میسازد.

حال برای این که کاربران بتوانند به این رشته کد های برنامه نویسی اعتماد کنند. این قرارداد ها در بستر زنجیره ای بلاک چبن اجرا میشوند. و ساختار بلاک چین این گونه ایجاب میکند که هر رشته از کد های برنامه نویسی که وارد بلاک چین میشود به صورت زنجیره وار به هم متصل خواهند شد و غیر قابل تغییر هستند.

سوال اینجا است که اگر در قرارداد های هوشمند اشکالی پدید آید تکلیف تغییرات برای ارائه آپدیت جدید چه میشود؟


زمانی که یک دارایی بر اساس قرارداد های هوشمند پایه ریزی میشود. در اصل بر مبنای کد های برنامه نویسی بنا شده است. تبلور باگ و مشکلات این چنینی در ساختار های کامپیوتری بدیهی است.

با این حسای توسعه دهندگان اگر بخواهند به حل این مشکلات پاسخ دهند به مشکل بر میخورند. چرا که کد های درج شده به هیچ عنوان قابل تغییر نیست. که خود بستری مناسب برای ماهیگیری متقلبان از آب گل آلود است.

نحوه تغییرات در قرارداد های هوشمند


تا این جا در خصوص تغییر ناپذیری قرارداد های هوشمند صحبت کردیم. اما هر پلتفرم در روند کاری خود بدون تغییر باقی نمی ماند. و تنها مشاهده باگ در سیستم توسعه دهندگان را مجبور به تغییر نمیکند. گاهی ارائه نسخه جدید میتواند کاربرد پذیری پلتفرم را افزایش دهد.

در این صورت توسعه دهندگان میبایست برای ایجاد تغییرات در اسمارت کانترکت، آن ار به طور کامل تغییر و یا به بیان دیگر نسخه جدید را از اول تعریف کنند.

که با این تفاسیر کاربرانی که از شبکه استفاده میکنند می بایست به طور کامل به بستر جدید منتقل شوند. که این موضوع نیز خود میتواند. تا حد زیادی به همکاری کاربران شبکه و حمایت آنها وابسته باشد. و به نوعی پروسه زمان بر و دشواری است. اما با این حساب تعداد زیادی از پلتفرم ها بوده اند که قرار داد هوشمند خود ار تغییر دادند. یکی از آنها بیت تورنت است. که با تغییر در قرارداد هوشمند خود ویژگی های جدیدی را به پلتفرم خود افزود.

در نهایت:


به طور خلاصه میتوان این موضوع را این گونه جمع بندی کرد که قرارداد های هوشمند از زمانی که در قالب بلاک چین ارائه میشود به هیچ عنوان قابل تغییر نیست. و تمام توسعه دهندگانی که به دنبال ارائه نسخه های جدید یا برطرف کردن مشکلات پلتفرم هستند به دنبال ارائه نسخه جدید و در پی آن ارائه یک انتقال است.

مطالب بیشتر:


قرارداد اختیار چه نوع قراردادی است؟ بررسی مفاهیم+مزایا و معایب(در یک برگه جدید مرورگر باز میکند)
ارز اتریوم چیست ؟ آشنایی با ارز اتریوم(در یک برگه جدید مرورگر باز میکند)
اوراکل چیست؟ چگونه اوراکل میتواند به اجرا شدن قرارداد های هوشمند کمک کند؟(در یک برگه جدید مرورگر باز میکند)
5 روش موثر برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بازار پر نوسال ارز های دیجیتال(در یک برگه جدید مرورگر باز میکند)

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx