صرافی

معرفی صرافی یونی سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز

معرفی صرافی یونی سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز

یونی سواپ یکی از پلتفرم های بازارساز خودکار است. که در آن تامین نقدینگی و مبادله توکن از طریق یک صرافی غیر متمرکز (DEX)  انجام می شود.

مدت زمان زیادی است. که تریدرهای بازار رمزارز ها از صرافی های متمرکز مثل بایننس استفاده میکنند. اما در حال حاضر با افزایش حجم نقدینگی در صرافی های غیر متمرکز که یونی سواپ بزرگترین آنهاست، میتوان آن را رقیبی جدی برای صرافی های متمرکز دانست.

یونی سواپ در مدت زمان بسیار کوتاهی بسیار محبوب شده است. و همچنین توکن UNI را بازار معرفی کرده است. دلیل اصلی محبوبیت این پلتفرم این است که توسعه دهندگان به راحتی می توانند توکن ها و پروژه های جدید را برای جذب سرمایه گذاری اولیه، راه اندازی کنند.

برخلاف ICO ها، توکن های جدیدی که از این طریق ساخته می شوند، پایدارتر هستند. و امید بیشتری به رشد آنها در آینده وجود دارد.

Uniswap یک صرافی خودکار رمزارزها مبتنی بر اتریوم با توکن اختصاصی UNI است. در واقع Uniswap یک صرافی غیر متمرکز است که بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود.

 

معاملات در بستر صرافی یونی سواپ


در حال حاضر اکثر معاملات رمزارزها در صرافی های متمرکز مانند Coinbase و Binance انجام می شود. این پلتفرم ها توسط یک مقام واحد (شرکتی که صرافی را اداره می کند) اداره می شود. از کاربران می خواهد وجوه خود را تحت کنترل آن قرار دهند و از یک سیستم دفتر سفارش (Order Book) سنتی برای انجام معاملات، استفاده کنند.

معاملات مبتنی بر دفتر سفارش جایی انجام می شود. که سفارش های خرید و فروش در یک لیست، همراه با مبلغ کل در هر سفارش ارائه می شود. مقدار سفارش های باز خرید و فروش برای یک دارایی (توکن) به عنوان “عمق بازار” شناخته می شود.

به منظور انجام معاملات موفق با استفاده از این سیستم، مقدار و قیمت سفارش خرید باید با سفارش فروش در طرف مقابل دفتر سفارش، مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال:

اگر می خواهید یک بیت کوین (BTC) را با قیمت 33000 دلار در صرافی متمرکز بفروشید. باید منتظر بمانید تا خریداری در طرف دیگر دفتر سفارش پیدا شود که به دنبال خرید برابر یا بیشتر از این مقدار است.

مشکل اصلی این نوع سیستم نقدینگی است، که در این زمینه به عمق و تعداد سفارشاتی که در هر زمان در دفترچه سفارشات وجود دارد بستگی دارد. اگر نقدینگی کمی وجود داشته باشد یا حجم تقاضا برای خرید و فروش کم باشد. این بدان معناست که معامله گران ممکن است نتوانند سفارشات خرید یا فروش خود را به انجام برسانند.

یک مثال برای تصور مفهوم نقدینگی:

تصور کنید در یک بازار شهری صاحب یک غرفه مواد غذایی هستید. اگر بازار خیابانی مشغول فروش صاحبان غرفه ها و خرید محصولات و محصولات توسط مردم باشد. بازار دارای نقدینگی “liquid market” محسوب می شود. اگر بازار آرام بود و خرید و فروش کمی در جریان بود، بازار محدود “narrow market” محسوب می شد.

 یونی سواپ (Uniswap) چیست؟


Uniswap یک نوع صرافی کاملاً متفاوت است. که به صورت غیر متمرکز عمل میکند. به این معنی که متعلق به یک واحد تجاری واحد نیست و از یک مدل تجاری نسبتاً جدید به نام پروتکل نقدینگی خودکار استفاده می کند.

پلتفرم Uniswap در سال 2018 بر روی بلاک چین اتریوم، دومین پروژه بزرگ رمزنگاری شده جهان، ساخته شد که باعث می شود با تمام توکن های ERC-20 و زیرساخت های آن مانند خدمات کیف پول مانند MetaMask و MyEtherWallet سازگار باشد.

Uniswap همچنین کاملاً منبع باز است. به این معنی که هر کسی می تواند کد آن را برای ایجاد صرافی غیر متمرکز خود کپی کند. حتی به کاربران این امکان را می دهد تا توکن ها را به صورت رایگان در صرافی، ایجاد و لیست کنند.

صرافی های متمرکز معمولی سودآور هستند. و هزینه های بسیار بالایی را برای لیست کردن سکه های جدید دریافت می کنند. بنابراین، این یک مزیت بسیار خوب برای Uniswap  محسوب میشود. که لیست کردن توکن ها در آن رایگان است.

همچنین از آنجا که Uniswap یک صرافی غیر متمرکز (DEX) است. به این معنی است که کاربران در همه حال کنترل وجوه خود حفظ می کنند. همچنین با انجام معاملات در صرافی های غیر متمرکز، خطر از دست دادن دارایی ها در صورت هک شدن صرافی از بین می رود.

طبق آخرین آمار و ارقام ، Uniswap در حال حاضر چهارمین پلتفرم بزرگ مالی غیرمتمرکز (DeFi) است و بیش از 3 میلیارد دلار دارایی رمزنگاری شده در پروتکل آن قفل شده است.

نحوه کار یونی سواپ (Uniswap)


Uniswap با دو قرارداد هوشمند اجرا می شود. یک قرارداد “صرافی” و یک قرارداد “کارخانه”. اینها برنامه های کامپیوتری خودکار هستند که برای انجام عملکردهای خاص در صورت به وجود آمدن شرایط خاصی، طراحی شده اند.

در این مثال ، قرارداد هوشمند کارخانه برای افزودن توکن های جدید به پلتفرم استفاده می شود. و قرارداد صرافی، مبادله های توکن یا “معاملات” را تسهیل می کند.

هر توکن مبتنی بر ERC20 را می توان با پلتفرم به روز شده Uniswap v.2 با دیگری جایگزین کرد.

پروتکل نقدینگی خودکار


یونی سواپ مشکل نقدینگی صرافی های متمرکز را از طریق پروتکل نقدینگی خودکار ،حل می کند. این کار با ایجاد انگیزه برای افراد آن ها را به ارائه دهندگان نقدینگی تبدیل میکند. کاربران صندوقی را ایجاد می کنند که برای اجرای همه معاملات روی این پلتفرم استفاده می شود.

هر توکن ذکر شده دارای استخر مخصوص خود است که کاربران می توانند در آن مشارکت داشته باشند و قیمت هر توکن با استفاده از الگوریتم ریاضی که توسط رایانه اجرا می شود، تعیین می شود.

با استفاده از این سیستم ، خریدار یا فروشنده مجبور نیست منتظر حاضر شدن طرف مقابل برای تکمیل معامله باشد. در عوض، آنها می توانند. هرگونه معامله را فوراً با قیمت مشخص انجام دهند. به شرط آنکه نقدینگی کافی در استخر، برای انجام آن وجود داشته باشد.

کاربر در ازای تأمین سرمایه، از هر استخر نقدینگی (LP) یک توکن دریافت می کند. که نشان دهنده سهم مشارکت شده در این مجموعه است.

به عنوان مثال:

اگر شما 10000 دلار به یک استخر نقدینگی که 100،000 دلار در آن ذخیره شده بود تزریق کنید. یک توکن برای 10 درصد از کل آن مجموعه دریافت میکنید. یونی سواپ برای هر معامله ای که روی پلتفرم انجام می شود 0.3 درصد کارمزد ثابت از کاربران دریافت می کند. و به طور خودکار آن را به ذخیره نقدینگی اضافه می کند.

هر زمان که تامین کننده نقدینگی تصمیم بگیرد که می خواهد خارج شود. بخشی از کل کارمزدها را از محل ذخیره و به نسبت مبلغ واریز شده در آن مجموعه هنگام سرمایه گذاری، دریافت می کند. توکنی که آنها دریافت کرده اند و سوابق آنها ثبت می شود، سپس از بین می رود.

پس از ارتقاء Uniswap v.2 ، پروتکل کارمزد جدیدی ارائه شد که می تواند از طریق رای مردم روشن یا خاموش شود. و در اصل 0.05٪ از هر 0.30٪ هزینه معاملات را به صندوق Uniswap ارسال می کند. تا در توسعه آینده سرمایه گذاری شود. در حال حاضر، این گزینه غیر فعال است. اما اگر همیشه روشن شود. به این معنی است که LP ها 0.25 کارمزد را از معاملات استخر دریافت کنند.

نحوه تعیین قیمت توکن


یکی دیگر از عناصر مهم این سیستم نحوه تعیین قیمت هر توکن است. به جای سیستم ثبت سفارش که در آن قیمت هر دارایی توسط بالاترین قیمت خریدار و کمترین قیمت فروشنده تعیین می شود.

یونی سواپ از یک سیستم بازار ساز خودکار استفاده می کند. این روش جایگزین برای تعدیل قیمت دارایی بر اساس عرضه و تقاضا، از یک معادله ریاضی قدیمی استفاده می کند. این کار با افزایش و کاهش قیمت توکن بسته به نسبت تعداد توکن در استخر مربوطه کار می کند.

توجه به این نکته ضروری است که هرگاه شخصی یک توکن ERC-20 جدید به یونی سواپ اضافه کرد. آن شخص باید مقدار مشخصی از توکن ERC-20 انتخاب شده و مقدار مساوی یک توکن ERC-20 دیگر را برای شروع مجموعه نقدینگی اضافه کند.

معادله برای تعیین قیمت هر توکن x*y = k است. که در آن توکن A به مبلغ x و توکن B به مبلغ y است. K یک مقدار ثابت است، مقدار یک عدد است که تغییر نمی کند.

به عنوان مثال:

باب می خواهد با استفاده از استخر Uniswap LINK/ETH ، لینک زنجیره ای (LINK) را با اتر مبادله کند. باب تعداد زیادی LINK به استخر اضافه می کند که نسبت LINK در استخر به اتر را افزایش می دهد. از آنجا که مقدار K باید ثابت بماند. به این معنی است. که کارمزد اتر افزایش می یابد. در حالی که کارمزد LINK در استخر کاهش می یابد. بنابراین هرچه باب LINK بیشتری وارد کند. در عوض اتر کمتری دریافت می کند زیرا قیمت آن افزایش می یابد.

اندازه استخر نقدینگی نیز تعیین می کند. که قیمت توکن ها در طول معامله چقدر تغییر خواهد کرد. به این صورت که هرچه نقدینگی بیشتر، در یک استخر وجود داشته باشد. انجام معاملات بزرگتر بدون این که قیمت به شدت سقوط کند، آسان تر است.

نحوه استفاده از یونی سواپ


شروع به کار با یونی سواپ نسبتاً ساده است. با این حال باید مطمئن شوید که از قبل دارای کیف پول ERC-20 مانند MetaMask ، WalletConnect ، کیف پول Coinbase ، Portis یا Fortmatic هستید.

هنگامی که یکی از این کیف پول ها را دارید. باید اتر را به آن اضافه کنید. تا بتوانید در Uniswap معامله کنید. بسته به تعداد افرادی که از شبکه استفاده می کنند. هزینه ها متفاوت است.

اکثر خدمات کیف پول سازگار با ERC-20 هنگام پرداخت از طریق بلاک چین اتریوم سه انتخاب را به شما می دهند:

  • کند: ارزان ترین کارمزد
  • متوسط : کارمزدی میانه
  • سریع: گران ترین کارمزد

کند، ارزان ترین گزینه و سریع، گران ترین و متوسط ​​در بین آن ها قرار دارد. این امر تعیین می کند که تراکنش شما چقدر سریع توسط استخراج کنندگان شبکه اتریوم پردازش می شود.

توکن UNI


توکن ملی Uniswaps، به عنوان توکن حکومتی شناخته می شود. این امر به دارندگان این حق را می دهد. که در مورد پیشرفت های جدید و تغییرات در پلتفرم، از جمله نحوه توکن توزیع شده به کاربران و توسعه دهندگان و همچنین هرگونه تغییر در ساختار کارمزد ها، رای دهند.

توکن UNI در ابتدا در سپتامبر 2020 به منظور جلوگیری از ترغیب کاربران به رقیب DEX SushiSwap ایجاد شد. یک ماه قبل از راه اندازی توکن UNI، توکن SushiSwap  کاربران را تشویق کرده بود تا به SushiSwap اجازه دهد تا با دریافت پاداش توکن های SUSHI ، وجوه خود را به پلت فرم جدید اختصاص دهد.

آن یک نوع توکن جدید بود که به کاربران حق نظارت بر پروتکل جدید و همچنین مبلغ متناسب از تمام کارمزد های تراکنش پرداخت شده به این پلتفرم را می داد.

بعد از آن یونی سواپ با ایجاد 1 میلیارد توکن UNI واکنش نشان داد و تصمیم گرفت 150 میلیون از آنها را بین کسانی که تا به حال از این پلتفرم استفاده کرده اند، توزیع کند. هر نفر 400 توکن UNI دریافت کرد که در آن زمان بالغ بر 1000 دلار بود.

مطالب بیشتر:


ممنوعیت ارز های دیجیتال در چین/ ارز های دیجیتال ارزشی ندارند!
صرافی غیر متمرکز (DEX) چیست؟/بررسی مزایا و معایب
استراتژی میان مدت برای خرید و فروش ارز در دنیای پر نوسان کریپتو کارنسی
ارز کازماس در ماه گذشته رشد 180 درصدی را تجربه کرده است
انتخاب پلتفرم مناسب برای سهام گذاری استیکینگ/بررسی روش ها

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx