Bitcoin Dominance (BTCD)

Bitcoin Dominance (BTCD) چیست؟

Bitcoin Dominance (BTCD) به عنوان نسبت ارزش بازار Bitcoin به سایر بازارهای ارزهای دیجیتال تعریف می شود.

Bitcoin (BTC) یک ارز دیجیتال است که برای اولین بار در سال 2009 معرفی شد. این ارز مبتنی بر اصول (در یک whitepape) است که توسط Satoshi Nakamoto، یک فرد ناشناخته و غیرقابل ردیابی (یا احتمالاً گروهی از افراد) ارائه شده است. به عنوان خالق(های) Bitcoin در نظر گرفته می شود. بیت‌کوین هزینه‌های تراکنش کمتری را نسبت به بسیاری از روش‌های پرداخت آنلاین ارائه می‌کند و برخلاف ارزهای فیات تنظیم‌شده توسط دولت، بر مفهوم تمرکززدایی متکی است.

بر اساس ارزش بازار، Bitcoin با ارزش ترین ارز دیجیتال در جهان است که درصد قابل توجهی از فعالیت های معاملاتی در مبادلات ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می دهد. در حالی که بیت کوین سال‌ها محبوب‌ترین ارز رمزنگاری‌شده بود (هنوز هم هست)، تسلط آن در پنج سال پیش به طور قابل‌توجهی به ۱۰۰ درصد نزدیک‌تر از اکنون بود. با اضافه شدن ارزهای جدید مانند اتریوم، سلطه کلی Bitcoin شروع به فروپاشی کرده است.

در سال 2013، بیت کوین تنها چند رقیب داشت. در آن زمان 94 درصد از سهم بازار را در اختیار داشت. در آن زمان، توکن‌ها و استیبل کوین‌های ERC-20 حتی وجود نداشتند، اتریوم تنها رویای چشم‌انداز Vitalik Buterin بود.

همه اینها در سال 2017 و با رونق آلت کوین تغییر کرد. تا فوریه 2017، تسلط BTC بر بازار به 85.4٪ کاهش یافت، ETH سهم 5.7٪ از بازار ارزهای دیجیتال را داشت، در حالی که XRP Ripple از 1.1٪ از سهم برخوردار بود.

از آنجا به بعد، تنها مسئله زمان بود زیرا سهم بازار Bitcoin به شدت کاهش یافت زیرا هجوم پیشنهادهای اولیه coin (ICO) ارزش بازار صنعت را به میزان قابل توجهی افزایش داد. در حال حاضر، Bitcoin Dominance (BTCD) در زمان نگارش این مقاله 45.23 درصد است و همچنان به نزول خود ادامه می‌دهد، زیرا coin ها و توکن‌های جدید در بازارهای ارزهای دیجیتال شروع به کار کردند.

با این حال، هیچ coin دیگری تا به حال به محبوبیت بیت کوین نزدیک نشده است. به همین دلیل است که وقتی قیمت بیت کوین به شدت کاهش می یابد، سایر آلتکوین های موجود در بازار نیز سقوط می کنند و بالعکس.

این تاثیر Bitcoin باعث افزایش پذیرش آن به عنوان یک روش پرداخت در اکثر نقاط جهان شده است. تراکنش ها با یک ترمینال سخت افزاری یا آدرس کیف پول با استفاده از کدهای QR پردازش می شوند. یک کسب و کار آنلاین می تواند به راحتی بیت کوین را به روش های پرداخت موجود خود مانند کارت های اعتباری، PayPal و غیره اضافه کند.

صرف نظر از این واقعیت که هر تراکنش بیت کوین در یک شبکه عمومی ثبت می شود، هویت (نام) خریداران و فروشندگان هرگز فاش نمی شود. فقط آدرس کیف پول آنها در دسترس عموم است. در حالی که این کار تراکنش‌های کاربران بیت‌کوین را ناشناس نگه می‌دارد، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر چیزی را بدون شناسایی بخرند و بفروشند. در نتیجه، این روش برای کسانی که مواد مخدر یا سایر کالاهای غیرقانونی را از طریق اینترنت خریداری می کنند، به روش ترجیحی پرداخت تبدیل شده است. این عمل باعث انتقاد از Bitcoin از سوی مقامات نظارتی شده است، با این حال، محبوبیت بیت کوین همچنان در حال افزایش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا