سوالات متداولصفر تا صد امنیتمنتخب سردبیر

چگونه پلیس ارز دیجیتال را مصادره میکند؟ آیا مصادره ارز دیجیتال امکان پذیر است؟

آیا ارز های دیجیتال قابل مصادره شدن هستند؟/بررسی مبانی توقیف و مصادره ارز های دیجیتال

چگونه پلیس ارز دیجیتال را مصادره میکند؟ آیا مصادره ارز دیجیتال امکان پذیر است؟

با توسعه روز افزون رمز ارز های دیجیتال و از طرفی عدم شفافیت موضع گیری های دولت ها در خصوص تایید و یا عدم تایید آنها نگرانی هایی در ذهن معامله گران و سرمایه گذاران این حوزه مالی ایجاد شود. سوال اینجا است که با توجه به این که ارز های دیجیتال ماهیتی غیر متمرکز دارند. و دسترسی حساب ها به دست دولت نیست. آیا امکان مصادره ارز دیجیتال وجود دارد؟ توقیف اموال در حوزه مالی کریپتوکارنسی چگونه انجام میشود؟

این مقاله بر اساس گزارش ارائه شده از تیم تحقیقاتی خبرگزاری انگلستان است. پلیس انگلستان در یک جریان مجرمانه توانسته است مبلغ 180 میلیون پوند را مصادره کند. در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مصادره ارز دیجیتال و نحوه انجام این فرایند خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.

آیا ارز های دیجیتال قابل توقیف هستند؟


ارز های دیجیتال با وجود امکان تمرکز زدایی آن ها که ویژگی ذاتی آن ها به حساب می آید. قاعدتا امکان مصادره و یا توقیف در آن ها تضادی است که این ویژگی را زیر سوال میبرد.

ذهنیت عمومی:

عده بسیاری از افراد هستند که در این خصوص تصور و نگاهی تهدید آمیز از سمت پلیس جرایم سایبری دارند. که احتمالا خبر های ناشی از مصادره ارز دیجیتال و توقف اموال کذب است. و تنها برای پیشبرد اهداف دولت با سوء استفاده از مفاهیم و واژه هایی مانند “مصادره”، “توقیف” و… صورت میگیرد. چون ارز های دیجیتال نامتمرکز اند. و تحت کنترل دولت  نیست.

عده کثیری از طرفداران و حامیان ارز های دیجیتال قابلیت غیرمتمرکز بودن این دارایی را به رخ میکشند. و در پی گسترش آن به دنبال انجام حوزه های مالی مانند انجام عملیات وام دهی و… تحت عنوان حوزه مالی دیفای هستند. که از این طریق بتوانند به طور کامل دسترسی واسطه ها را از چرخه خارج کنند.

در پی این دیدگاه رایان رادولف که خود مدیریت عامل کمپانی سرمایه گذاری ارز دیجیتال را بر عهده دارد. از ذهنیت خود در خصوص مصادره ارز دیجیتال به وضوح عنوان میکند. و  در مصاحبه اخیر خود این گونه عنوان کرده است:

دارایی های دیجیتال من، مانند بیت کوین. دارایی هایی هستند که با مالکیت من در اختیارم است. راهی برای کنترل و یا تصاحب آن وجود ندارد.

این دارایی ها تنها زمانی به شخص یا نهادی غیر، تعلق میگیرد که من برای این کار تمایل داشته باشم. راهی بر خلاف این وجود ندارد. و تملک دارایی ها تنها بر عهده خود شخص است.

عملکرد پلیس در مصادره ارز دیجیتال:

 

  • در سیزدهم ژوئیه بود که 180 میلیون پوند ارز دیجیتال از سمت پلیس سایبری انگلستان کشف و ضبط شد.
  • چند هفته بعد پلیس انگلستان مجددا 114 میلیون پوند دیگر را نیز ضبط کرد.
  • در اواخر ژوئن همان سال چیزی به اندازه 47 میلیون دلار بیت کوین از سمت پلیس این کشور ضبط شد.
  • اداره فدارال آمریکا نیز چند روز بعد 2.3 میلیون دلار را از دست هکر ها پس گرفت.

تمرکز یا عدم تمرکز؟

موضوع چیست؟ اگر این دارایی ها تمرکز زدایی شده اند پس مصادره ها چگونه صورت میگیرد؟

واقعیت این است که مجرمان مالی همیشه و در همه جای دنیا وجود دارند. شاید در ظاهر این گونه به نظر آید که این دارایی ها چون مانند طلا ماهیت فیزیکی ندارند پس سرقت در آن ها به سهولت انجام میشود.
اما این گونه نیست. هرچقدر که حجم دارایی برای سرقت و یا انتقالات به والت ها و… بالاتر میرود. آسیب پذیری آن ها نیز بالا میرود. و این باعث میشود که پلیس رسیدگی به جرائم از همین درگاه بتواند هکر ها و یا سارقان را دستگیر و در نهایت دارایی های کشف شده را ضبط کنند.

این کار با تخصص و حرفه بالا همرا بوده است. و پلیس برای رسیدگی به جرایم بسیار دقیق و تیز بین عمل میکند. چالش های رسیدگی به این دست از پرونده ها بالا است. اما در کل عملکرد پلیس در این خصوص رضایت بخش بوده است.

چگونه مصادره ارز دیجیتال انجام میشود؟


بد نیست که در خصوص روش های توقیف اموال اطلاعاتی را کسب کنیم. در ادامه به روش های مصادره ارز دیجیتال از زبان کارشناسان مرتبط در فضای کریپتوکارنسی خواهیم پرداخت.

آیدان لاکرین یکی ازفعالان پلیس جنایی که در گذشته در این حوزه فعال و در ادامه بنیان گذار شرکت بازگردانی دارایی ارز دیجیتال شد. وی تسلط بالایی در حوزه مالی کریپتوکارنسی دارد. وی در خصوص کنترل و مصادره ارز دیجیتال اظهارات خود را این چنین عنوان میکند:

بیت کوین ارز دیجیتالی است که با استفاده از پلتفرم غیر قابل تغییر بلاک چین کار میکند.

یعنی این ارز ساختاری متشکل از یک نرم افزار و کد را دارد. چیزی که در اصل قابلیت توقیف شدن را دارد “کلید خصوصی” کاربر و یا به عبارتی بهتر ابزاری است که شخص مالک به کنترل دارایی خود میپردازد. است.

در ادامه توضیحات لارکین وی این چنین عنوان کرد:

توقیف اموال در دنیای دیجیتال چیزی شبیه به توقیف یک لوکیشن است. به این شکل که زمین و املاک، با در اختیار گرفتن کلید ورود به آن ها به تصاحب در خواهند آمد. و یا امکان معاملات (خرید و فروش) از آن گرفته میشود.

این موضوع را نیز از زبان “زیهاو ژو” که خود از مدیران سرمایه گذاری شرکت بلاک چین الیپتیک است را بررسی کرده ایم:

زیهاو ژو دیدگاه خود را این گونه عنوان میکند:

پلیس دسترسی حذف اطلاعات درون یک والت را نخواهد داشت. در اصل تصور حذف اطلاعات مالی به صورت ناگهانی در هیچ پلتفرمی وجود ندارد.

پلیس امنیت از طریق ردیابی به جست و جوی مجرم میپردازد. با تکمیل شدن کار و دستگیری وی، ابزار اتصال به دارایی (مثل لپ تاپ و…) توقیف میشود. تا شخص اطلاعات کلید خصوصی را افشا کند. 

پلیس برای رسیدگی به این دست جرایم از طریق همکاری با شرکت های بلاک چینی امکانات مورد نیاز را فراهم میکندتا بتواند نسبت به مصادره ارز دیجیتال اقدام کند.

در نهایت در این نوع پروژه ها پلیس با وجود چالش های فراوانی که در سر راه خود تجربه میکند. سخت ترین مرحله را یافتن دسترسی به کلید خصوصی کاربران عنوان میکند.

تصاحب کلید خصوصی برای مصادره ارز دیجیتال


از دیگر روش های توقیف اموال دیجیتال تصاحب کلید خصوصی است. که بر اساس توضیحات لارکرین در دو حالت مجرمان امکان فعالیت در این فضا را دارند

حالت اول:

با تشخیش پلیس امنیت فضای مجازی مجرم شناسایی میشود. در حالت اول مجرم یا مجرمان در صرافی خاصی به فعالیت مشغول اند. و در این حالت پلیس از این روش مجرم را دستگیر و دارایی را مصادره میکند:

پلیس با برقراری تماس با واسطه مالی (پلتفرم صرافی) نسبت به دریافت حکم دادگاه اقدام و بعد از آن حکم منع فعالیت را صادر خواهند کرد. در ادامه شخص یا اشخاص متقلب نسبت به انتقال دارایی های دیجیتال به حساب های بانکی خود اقدام میکنند. و با این کار دسترسی را برای کنترل و توقیف اموال فراهم خواهند آورد.

حالت دوم:

این حالت برای زمانی است که شخص مورد نظر دارایی رادرون یک والت سخت افزاری نگهداری کند. در این حالت فرایند بازیابی رمز والت بر روی میز است.

معمولا پلیس های امنیت از روش نفوذ خود برای توقیف اموال و دارایی دیجیتال توضیحی ارائه نمیدهند. اما با پرسش ها و جست و جو های پی دی پی پیدا است که توقیف 180 میلیون پوند از طریق دسترسی به کلید خصوصی به انجام رسیده است.

در ادامه پلیس این گونه عنوان کرده است که روش هایی برای بازیابی و دسترسی به کلید خصوصی را پیدا کرده اند. این توضیحات تا همین قدر دارای ابهام است. و جزییات آن مشخص نیست. این روش ها با سیستم بلاک چین و امنیت و موضوع تمرکز زدایی رمز ارز های دیجیتال در تضاد نیست.

در اظهاراتی از آماندانا ویک به عنوان رییس امور حقوقی و مشاور ارشد سیاسی است داریم:

مجرمان برای این که بتوانند به دارایی های دیجیتال خود استفاده و به آن ها دسترسی پیدا کنند. از روش های خلاقانه استفاده میکنند. که این روش ها برای پلیس لو رفته است. و شباهت زیادی به سرقت های متعدد پول های فیات دارد.

در نتیجه


در نهایت میتوان این گونه عنوان کرد که پلیس با آموزش افراد خبره و همچنین شاه کلید هایی که از دیگر تجربه های سرقت در طول سالیان متمادی به دست آورده است میتواند نسبت به  مصادره ارز دیجیتال، توقیف اموال و دارایی ها اقدام کند. در هر صورت احتمال این که به صورت ناگهانی یک دارایی از درون والت حذف شود وجود ندارد. چون امکان نفوذ به شبکه بلاک چین فراهم نیست. اما از طرق مختلف مثل تصاحب کلید خصوصی امکان مصادره اموال وجود دارد.

مطالب بیشتر:

همه چیز در مورد کیف پول کاغذی/بررسی جزییات و نحوه عملکرد آن
ظرفیت بلاک (Block Size) چیست؟ بررسی چالش های آن برای بیت کوین
کیف پول مناسب برای ارزدیجیتال مونرو چیست؟/ معرفی انواع والت ها
آیا با وجود بلاک چین ضرورتی برای قانون گذاری رمز ارزی مانند بیت کوین وجود دارد؟
“اکسی اینفینیتی” یک بازی برای کسب درآمد در شرایط ورشکستگی ناشی از کرونا
باج افزار چیست؟/باج افزار ها و مبانی انتشار آن در ارز های دیجیتال

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx