Centralized Exchange (CEX)

Centralized Exchange (CEX) چیست؟

Centralized Exchange (CEX) (صرافی‌های متمرکز) معمولاً معاملات بین کاربران را با نگهداری order book تسهیل می‌کنند (مجموعه‌ای از سفارش‌های خرید و فروش ارسال شده توسط معامله‌گران فردی). سفارش‌ها درخواست‌هایی برای خرید یا فروش مقدار معینی از یک ارز دیجیتال با قیمت معین هستند. CEX ها سفارشات کاربران خود را جمع آوری می کنند و سپس از نرم افزار ویژه ای برای مطابقت و اجرای سفارش های خرید و فروش مربوطه استفاده می کنند.

کاربران Centralized Exchange (CEX) در واقع ارزهای رمزنگاری شده یا فیات را با یکدیگر مبادله نمی کنند. در عوض، زمانی که آنها وجوه خود را به یک صرافی واریز می‌کنند، صرافی نگهبانی آن دارایی‌ها را بر عهده می‌گیرد و مقدار متناظری از IOU را برای معامله‌گر صادر می‌کند. صرافی IOU های هر کاربر را به صورت داخلی ردیابی می کند، زیرا آنها در معاملات تغییر می کنند و فقط آنها را در لحظه برداشت وجه به ارز واقعی تبدیل می کند.

از سال 2020، CEX ها گسترده ترین حالت کار برای صرافی های ارزهای دیجیتال هستند. سرعت و مقرون به صرفه بودن پردازش تراکنش‌ها توسط یک مرجع واحد، آن‌ها را به مکانی مناسب برای معامله‌گران روزانه و سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال برای خرید و فروش کریپتو تبدیل می‌کند.

با این حال، اتکای CEX ها به یک نهاد مرکزی به برخی از معایب منجر می شود. Centralized Exchange عملیات داخلی خود را برای کاربران آشکار نمی‌کنند، که منجر به عدم شفافیت می‌شود که اقدامات مخربی مانند پولشویی و دستکاری قیمت را ممکن می‌سازد.

در واقع اینکه آنها دارایی های کاربران را در اختیار دارند، یک Centralized Exchange (CEX) را به یک هدف سودآور برای مهاجمان بالقوه از خارج و داخل سازمان تبدیل می کند.در سال 2019، بیش از 292 میلیون دلار سرمایه مشتری تنها در 12 هک بزرگ CEX از دست رفته است.

مسائل فنی یا حملات هماهنگ می تواند منجر به از کار افتادن قابل توجه خدمات CEX شود و منجر به از دست رفتن فرصت های تجاری برای مشتریان آنها شود. در نهایت، Centralized Exchange هدفی آسان برای censorship دولتی هستند که به تنظیم‌کننده‌ها اجازه می‌دهد وجوه کاربران را مسدود و یا مصادره کنند و شرکت‌های مادر ، صرافی‌ها را مجبور به افشای اطلاعات شخصی مشتریان خود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا