Central Bank Digital Currency

Central Bank Digital Currency چیست؟

Central Bank Digital Currency (CBDC’s) ارزهای ثابتی هستند که به صورت دیجیتالی وجود دارند و توسط Central Bank ها صادر می شوند.

CBDC ها به طور کامل در مدار سیستم مالی سنتی و واسطه ای ارزهای fiat باقی می مانند، که با اعتماد به ناشر ارز، بانک مرکزی ملی و در نهایت، دولت مستقل یا قدرت سیاسی پشت آن، حمایت می شوند.

آنها مفهومی الهام گرفته از ارزهای دیجیتال واقعی مانند بیت کوین (BTC) یا اتریوم (ETH) هستند، اما متفاوت از آنها. CBDCها ارزهای ثابتی مانند دلار آمریکا، یورو یا ین ژاپن هستند، زیرا توسط Central Bank کشورهای مربوطه به شکل دیجیتال صادر می شوند.

از نوامبر 2020، هیچ گونه اجرای Central Bank Digital Currency در دسترس عموم وجود ندارد، آنها فقط به صورت پروژه های proof-of-concept، مانند ارز دیجیتال یا پرداخت های الکترونیکی بانک خلق چین، یا peso دیجیتال اروگوئه بانک مرکزی اروگوئه وجود دارند.

Central Bank Digital Currency ها ممکن است از یک پایگاه داده توزیع شده مانند بلاک چین استفاده کنند یا نه. با این حال، آنها را نمی توان ارزهای دیجیتال واقعی در نظر گرفت. آنها غیرمتمرکز نیستند، زیرا بانک‌های مرکزی صادرکننده آن‌ها کنترل کاملی بر تولید و توزیع CBDC دارند، همانطور که در مورد ارزهای فیات سنتی انجام می‌دهند. ارزش آنها نیز توسط چیزی غیر از اعتماد عمومی به ناشر پشتیبانی نمی شود.

با این حال، CBDC ها مزایای متعددی را نسبت به سایر اشکال پول فیات ارائه می دهند، مانند توانایی ارسال مستقیم آنها بین دو طرف بدون نیاز به اتکا به پردازشگرهای پرداخت شخص ثالث. CBDCها همچنین کنترل فوری بیشتری را توسط دولت بر روی ارز خود ارائه می دهند که منجر به اجرای کارآمدتر سیاست پولی می شود.

Central Bank Digital Currency (CBDC) یک ارز دیجیتال است که به عنوان ارز قانونی توسط یک مقام پولی مرکزی یک کشور صادر می شود. توسط مقررات و قوانین دولتی آن کشور تنظیم و اداره می شود. شکل مجازی ارز فیات با یک رمز دیجیتال یا رکورد الکترونیکی که توسط Central Bank کشوری که در آن استفاده شده است نشان داده می شود.

CBDC توسط یک مقام پولی ذیصلاح کشور صادر شده و به دقت تنظیم می شود. نباید CBDCها را مانند ارزهای دیجیتال دانست. در هر صورت، ویژگی‌های CBDC می‌تواند کاملاً متضاد خود ارزهای دیجیتال باشد. برای مثال، در جایی که اکثر استیبل کوین‌ها، دارایی‌های رمزنگاری با ارزش ثابت، ارزهای فیات خاصی را نشان می‌دهند، بر روی یک ledger بلاکچین عمومی و بدون مجوز کار می‌کنند، Central Bank Digital Currency ها توسط صادرکنندگان خود کنترل می‌شوند و در شبکه‌های بلاکچین بسته مجاز و بسته زندگی می‌کنند.

مسئولیت عملیات CBDC بر عهده مقام پولی یا Central Bank کشور است. گردآوری سیستم بانکداری سنتی با عرضه پول در گردش پشتوانه و امنیت و راحتی ارزهای دیجیتال به شکل دیجیتالی آن.

به عبارت ساده تر، CBDC یک ارز تحت حمایت دولت است که در حال حاضر یک پروژه رمزنگاری با ویژگی معمولی نیست، اما کشورهایی مانند السالوادور با اعمال تغییرات با پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی موج ایجاد می کنند. برخلاف بیت کوین که یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز است، یک Central Bank Digital Currency (CBDC) متمرکز و تنظیم شده است. CBDC ها ارز رسمی یک کشور را با استفاده از فناوری نشان می دهند. هنوز هیچ کشوری به طور رسمی CBDC راه اندازی نکرده است. با این حال چندین دولت در مراحل نهایی ایجاد و صدور CBDC هستند، مانند چین و شبکه DCEP آن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا