Byzantine Fault Tolerance (BFT)

Byzantine Fault Tolerance (BFT) چیست؟

Byzantine Generals’ Problem یک انتزاع معروف است که یکی از مشکلات کلیدی در علم کامپیوتر را نشان می‌دهد، به‌ویژه در رابطه با سیستم‌های کامپیوتری توزیع‌شده (که ارز دیجیتال نمونه‌ای از آن است).

تصور کنید چندین ژنرال Byzantine در اطراف یک شهر دشمن اردو زده اند و تنها از طریق ارسال پیام رسان با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. آنها باید در مورد حمله به شهر یا عقب نشینی تصمیم جمعی بگیرند. با این حال، برخی از ژنرال ها خائن هستند و ممکن است فعالانه علیه دستیابی به اجماع تلاش کنند. آیا می توان سیستمی ایجاد کرد که تضمین کند ژنرال های وفادار بدون توجه به دانش موجود در مورد کدام ژنرال خائن هستند و در مورد یک برنامه اقدام مشترک تصمیم گیری کنند؟

تجزیه و تحلیل کامل این مسئله نشان می دهد که چنین الگوریتمی امکان پذیر است، اما تنها در صورتی که بیش از دو سوم کلیات وفادار باشند.

ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین (BTC) در اصل سیستم‌های کامپیوتری توزیع‌شده‌ای هستند که شبکه‌های آن‌ها از گره‌های فردی تشکیل شده است که توسط افراد یا سازمان‌های مستقل اداره می‌شوند که برای پردازش تراکنش‌ها و افزودن آن‌ها به انتهای بلاک چین رقابت می‌کنند. با گره‌هایی که از نظر جغرافیایی و مستقل از یکدیگر یا هر مرجع مرکزی جدا شده‌اند، نمی‌توان به طور قابل اعتماد دانست که کدام گره‌ها اطلاعات معیوب در مورد تراکنش‌ها را به طور مخرب یا تصادفی ارائه می‌کنند.

Byzantine Fault Tolerance (BFT) به ویژگی یک سیستم کامپیوتری توزیع شده اشاره دارد که به آن اجازه می دهد بر این مشکل غلبه کند و به طور مداوم اجماع ایجاد کند بدون توجه به این واقعیت که برخی از گره ها با بقیه موافق نیستند، تصادفی یا عمدی. این را می توان از طریق راه حل های فنی مانند الگوریتم POW بیت کوین به دست آورد، اما تنها در صورتی که بیش از دو سوم گره ها به سیستم وفادار بمانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا