ارزهای دیجیتالمنتخب سردبیر

ارز های دیجیتال چه مشکلاتی دارند؟/بررسی مشکلات و موانع رشد این بازار سرمایه

مشکلات ارز های دیجیتال چیست؟

ارز های دیجیتال با این هدف که پول و یا ارزشی در دنیا وجود داشته باشد. که بتوان آن را به صورت نامتمرکز اداره کرد. این ارزش و یا دارایی بین المللی باشد. و افراد در هیچ جای دنیا محروم از عملیات بانکی و تراکنش های بین المللی نباشند. هر شخص امین مال و دارایی خود و امنیت مالی برقرار باشد. ارز های دیجیتال با  توجه ویژه به اهدافشان در انواع گوناگون به بازار مالی ورود پیدا کردند. از همان ابتدا ارز های دیجیتال کار خود را پر قدرت و با ارائه پلتفرم های گوناگون در حال پیمایش مسیر موفقیت به سمت تحقق اهداف پیش می‌روند. و این موضوع بر هیچکس پوشیده نیست. با همه این تفاسیر و بررسی عملکرد ارز های دیجیتال تازه کار بودن آن ها نباید فراموش شود. این ارز ها نو پا هستند. و به طبع کامل نیستند. در این مقاله که بر گرفته از مقاله‌ای از وب سایت کریپتو کینز است. به بررسی مسائل و مشکلات ارز های دیجیتال خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

بیشتر بخوانیم:
Dapp چیست و چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟/بررسی ویژگی های Dapp

مقیاس پذیری بلاک چین

اولین موضوعی که می‌توان به آن اشاره کرد مسئله مقیاس پذیری بلاک چین است. مقیاس پذیری یکی مشکلات و موانعی است که در کاربرد بلاک‌چین در استفاده رمز ارز ها مشاهده شده است.

سه فاکتور مهم و تعیین کننده در کارکرد با بلاک چین، سرعت و امنیت و قیمت است.

  •  سرعت: انتظاری که از فاکتور سرعت می‌رود این است که تراکنش ها را در حجم زیاد با سرعت بالا بتواند تایید کند.
  • امنیت: از فاکتور های مهم و موثر امنیت است. بروز هر مشکلی در ساختار، یک درب برای ورود هکر ها است. باگ ها موقعیت‌هایی برای نفوذ و انجام حملات هستند.
  • قیمت: برای سرمایه گذاران بایستی تراکنش ها مقرون به صرفه به اتمام برسد. پس قیمت مهم است. و در انجام معاملات تاثیر گذار است.

مسئله ای که در بلاک چین به عنوان مشکل تعریف شده این است که این سه فاکتور به طور همزمان اجرا نمی‌شود. هم اکنون تراکنش ها با قیمت مناسب و امنیت بالا تایید و انجام می‌شوند. اما با سرعت پایین! و یا با لایه هایی مانند لایتنینگ با سرعت و امنیت کار به انجام می‌رسد. اما مقرون به صرفه نیست. و با قیمت بالا تمام می‌شود. این دقیقا همان مشکل مقیاس پذیری است.

به بیانی دیگر مقیاس پذیر بودن یا نبودن بلاک چین عاملی است که این فناوری کاربردی را کامل و یا بلعکس دارای ایراد خواهد کرد.

بیشتر بخوانیم:
مقیاس پذیری در بلاک چین/ بررسی موانع و مشکلات بلاک چین
شبکه لایتنینگ lightning Network چیست؟ چگونه مشکل مقیاس پذیری را حل میکند؟
شاردینگ Sharding یک راهکار برای بهبود مقیاس پذیری/ حل مسئله مقیاس پذیری

ارزش گرفتن ارز های دیجیتال، نظریه خرید یک فنجان قهوه

 

ارز های دیجیتال

بیت کوین زمانی ارزش واقعی آن معلوم میشود که پذیرش عمومی پیدا کند. توسعه دهندگان آن رویای خرید یک فنجان قهوه را با بیت کوین در سر می‌پرورانند. با این حساب ارز های دیجیتال با اولین تراکنش مالی جهش بزرگی به سمت پذیرش ارز ها پیدا خواهد کرد . و گستردگی آن با سرعتی غیر قابل تصور در دنیا اتفاق می افتند. این درحالی است که در ابتدا کسب و کار ها از ارز های دیجیتال حمایت کنند. و در گزینه های پرداخت خود، گزینه پرداخت بیت کوین را فعال کنند. بر اساس تحقیقات آماری و گزارشات پیداست که مردم پذیرش بالایی در این خصوص و تمایلات زیادی را برای اجرایی شدن این طرح از خود نشان داده اند.

نوسانات ارز های دیجیتال

نوسانات ارز های دیجیتال اصلی ترین و مهم ترین دلیل برای پذیرش بیت کوین از سمت افراد است. ارز های دیجتال نوسانات زیادی دارند. و عوامل زیادی در آن موثر است. یک خبر، تغییر یک رویکرد سیاسی، تغییر پوزیشن مالی یک نهنگ سرمایه گذار، یا توییت یک سرمایه گذار و… می‌تواند سود مالی بالا و یا بلعکس ضرر مالی زیاد را برای سرمایه گذاران داشته باشد. عده زیادی از سرمایه داران به دلیل رخداد تغییرات و نوسانات زود هنگام در خصوص ارز های دیجیتال از سرمایه گذاری بر روی آنان اجتناب می‌کنند.

این موضوع تا حد بالایی به نو پا بودن این ارز ها وابسته است. و با افزایش کاربران آن و به دنبال آن افزایش نقدینگی این بازار مالی، مشکل نوسانات تا حد بالایی حل خواهد شد.

شفاف نبودن عملکرد ارز های دیجیتال برای دولت ها

یکی دیگر از مسائلی که بر ارز های دیجیتال عنوان شده است، عدم شفافیت عملکرد ارز های دیجیتال است. این وضوع گریبان گیر تمامی ارز های دیجیتال است. به طور مثال شرکت فیسبوک که برای ارائه ارز رسمی خود به نام لیبرا با سیاست گذاران آمریکا در حال مذاکرات پی دی پی می‌باشد. سیاست مداران یا عنوان این که موضع ارز ها در خصوص فعالیت ها به طور دقیق مشخص نیست. و امکان انجام فعالیت های مجرمانه مانند پول شویی و… وجود دارد. همین طور اگر قرار باشد این ارز ها جای گزین ارز رسمی کشور ها باشد مسائل زیست محیطی آن مانند گرما و انرژی مورد نیاز برای استخراج ارز ها موضوعی است که به محیط زیست آسیب وارد می‌کند. و نیاز به توجیه دارد. همین موضع خود تاثیر بسزایی در تغییر نظر افراد جهت حمایت از ارز های دیجیتال را داشته است.

مطالب مرتبط:
لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک/ بررسی پلتفرم و عملکرد آن در فضای کریپتوکارنسی
شرکت ارز دیجیتال فیسبوک در سوئیس ثبت شد

آگاهی جوامع

ارز های دیجیتال

عده زیادی از افراد هستند که هم اکنون در مورد ارز های دیجیتال اطلاعات کافی نداشته و از عملکرد آن ها بی خبر اند. آموزش ساختار بلاک چین و معرفی ان به عنوان یک فناوری، نحوه کارکرد آن و چگونگی برقراری امنیت مالی، چگونگی برقراری شفافیت تراکنش ها برای همگان امری مهم و تاثیر‌گذار برای پذیرش افراد برای ورود به این بازار مالی است. صرف هزینه از سمت دولت و… برای آگاهی دادن به مردم، سطح پذیرش آنان را بالا می‌برد و خود باعث جذب کاربران بیشتری برای فعالیت در این فضا خواهد شد.

ارز های دیجیتال نیاز به آموزش دارد. و کاربران آن بر مفاهیم آن تسلط داشته باشند تا بتوانند در این فضای مالی زیست کنند. که متاسفانه فعلا تعداد زیادی از افراد هنوز با این سیستم مالی آگاهی ندارند. و به دلیل سیاست ها  و ترس دولت ها از رشد ارز های دیجیتال، برای آگاهی بخشی از سمت خیلی از جوامع اقدامی صورت نمی‌گیرد.

قوانین منسوخ

بیت کوین یک ارزش جدید است. که بر مبنای یک فناوری جدید ارائه شده است. برای این که ارز های دیجیتال بتوانند مانند دیگر ارز ها در فضای مالی فعالیت خود را آغاز کنند. نیازمند قوانین جدید اند. این قوانین باید متناسب با ارز های دجیتال وضع شوند. نه با ارز های سابق، متاسفانه سیاستمداران به دنبال توجیه های گوناگون برای تطابق دادن و یا به بیان دیگر ایجاد جبر برای به هم خوانی درآوردن این دو ارز متفاوت با یکدیگر اند. اشاره به این موضوع که زمان وضع قانون برای ارز های رسمی کنونی هیچ اثری از بلاک چین و بستر مالی دیجیتال وجود نداشت. پس به طبق این قوانین برای بهره بردن از آن در فضای رمز ارز ها ناقص بوده و نیاز به بند های تکمیلی و اضافه و قانون گذاری جدید دارد.

از دست دادن سرمایه

یکی دیگر از موضوعاتی که درگیر این فضای مالی است از دست دادن پول و سرمایه در سریع ترین حالت ممکن است. این رخداد در حالت های مختلفی برای کاربران اتفاق می افتد.

  •  ایجاد بستر های کلاه برداری: فضای ارز های دیجیتال بستر های سرقت های مالی زیادی دارد. و کاربران با عدم آگاهی از ترفند های هکرها با دست خودشان به هکر ها اجازه تجاوز به اموالشان را می‌دهند.
  • عدم اطلاعات کافی درمورد نحوه استفاده و ذخیره ارز ها: رمز ارز ها، ارز هایی غیر متمرکز اند و به دست صاحبان ارز کنترل میشوند. برای نگهداری این رمز ارز ها باید در ابتدا از نحوه کارکرد بلاک چین، ماهیت کلید عمومی و خصوصی و… آگاهی داشت. تا افراد بتوانند در حفظ اموالشان موفق باشند.
  • تصمیمات هیجانی برای خرید و فروش ارز ها: همام طور که اشاره شد ارز های دیجیتال نوسانات زیادی دارند. و ما در این بازار شاهد افت و خیز های بسیاری هستیم. هیجانی عمل کردن افراد در این بازار مالی متاسفانه احتمال لیکویید شدن مالی را به همراه دارد.

مطالب مرتبط
امضا دیجیتال چیست؟بررسی نقش امضا دیجیتال در امنیت رمزارز ها
علت بالابودن نوسانات کریپتوکارنسی/دلایل نوسانات رمز ارزها و تاثیر آن بر بازار سرمایه
یادگیری تحلیل تکنیکال/ معرفی منابع برای فراگیری تحلیل تکنیکال
لیکویید شدن چیست؟ + با رعایت نکات زیر از لیکویید شدن جلوگیری کنید
شرایط سرمایه گذاری در فضای کریپتوکارنسی + چهار ویژگی اصلی سرمایه گذاران

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx