مفاهیم پایه

لیکویید شدن چیست؟ + با رعایت نکات زیر از لیکویید شدن جلوگیری کنید

لیکویید شدن

در مباحث ارز های دیجیتال کلمه ” لیکویید شدن” به چشم میخورد. در این مقاله از پایگاه دانش سایت جامع فیبودکس به مفهوم لیکویید شدن خواهیم پرداخت. برای درک این مفهوم با ما همراه باشید.

لیکویید شدن به چه معنا است؟

هر شخصی با یک هدفی وارد فضا های مالی مانند فضای رمز ارز ها میشود. یکی با مقصود سرمایه گذاری، دیگری معامله گری و.. اما در نهایت همه با انگیزه کسب سودآوری بیشتر به تلاش در این حوزه میپردازند.

شرط لازم برای شروع یک فعالیت مالی در حوزه رمز ارز ها داشتن حداقل سرمایه و شرط کافی برای دوام در این بازار پر تلاطم دانش و تجربه کاربری است.

هر سرمایه گذار و یا معامله گری برای شروع فعالیت خود با یک قدرت سرمایه گذاری، بسته به هدف و توان مالی خود  وارد بازار معاملات میشود.

فرض کنید با این دید که در مدت زمان معین وی از بازار توقع سود بیشتر را دارد اما بلعکس، نه تنها سود به دست نیاورده بلکه تمام دارایی خود را نیز به این بازار از دست داده است! این دقیقا به مفهوم  لیکویید شدن اشاره دارد.

“لیکویید شدن یعنی از دست رفتن سرمایه اولیه”

یا به عبارتی بسته شدن پوزیشن معامله گر به دلیل از دست دادن سرمایه اولیه است.

لیکویید شدن چگونه اتقاق می افتد؟

بازار های مالی در معاملات با هیچ فردی شوخی ندارند. اشتباهات در این فضا بسیار مهم و حائز اهمیت است. چند عامل شایع بین سرمایه گذاران را اشاره خواهیم کرد که اغلب به لیکویید شدن سرمایه گذار و یا معامله گر منجر میشود.

تحلیل ها:

تمامی معاملات در فضا های مالی بر پایه تحلیل ها انجام می‌شود.  معامله گران در سود و ضرر به وسیله تحلیل ها از یکدیگر متمایز می‌شوند. معامله گران هرچقدر که اطلاعات درست و به روز در دسترس داشته باشند و تسلط بر ابزار مورد نیاز خود و استفاده از آنها در کنار تحلیل های خود، باعث خبره تر شدن و عملکردی حرفه ای برای معامله گران خواهد شد.

معاملات اهرم دار:

یکی از مهم ترین معاملات، معاملات اهرم دار یا مارجین است. معاملات مارجین معاملاتی است که با قدرت مالی بالاتر انجام میشود. بر اساس این معاملات شما میتوانید برای نرخی که مد نظرنتان است اهرم تعیین کنید. با تعیین این احرم اگر به سود برسید با ضریب همان اهرم سود چند برای شده و از طرفی در زیاننیز به همین شکل است. بر پایه اهرم با همان ضریب ضررتان نیز چند برابر میشود.

پیداست که نقش تجربه در این موضوع نقشی اساسی و تعیین کننده خواهد بود.

تعیین  حد ضرر یا Stop Loss:

می‌توان ضرر را این گونه تعریف کرد: که با انجام معاملات و قرار گرفتن در فضای پر نوسانات و همچنین اشتباهات پی در پی میزان دارایی نهایی شما از مقدار اولیه سرمایه تان کمتر شده باشد. با این حساب می‌توان گفت که ضرر اتفاق افتاده است.

حد ضرر ابزاری است که با به کار گیری درست آن در موقعیت های مالی بازدهی معاملات را بالا برده و بر کیفیت آن تاثیر گذار بوده است. در واقع با استفاده از تعیین حد ضرر شرطی را متناسب با تحلیل خود برای صرافی مشخص می‌کنید. که به کمک آن شرط شما در معاملات بخصوص در زمان نوسانات زیاد دچار ضرر نشوید. اگر ارز در موقعیتی که شما شرط را تعیین کرده اید قرار گیرد، آنگاه به صورت اتوماتیک عملیات تریدینگ برای شما ثبت خواهد شد.

با تعیین حد ضرر مناسب و بر گرفته از تحلیل های دقیق و هوشمندانه از لیکویید شدن جلوگیری میکند.

برنامه معاملاتی:

بار ها در مقالات مختلف در مورد برنامه معاملاتی و یا تریدینگ پلن صحبت و به اهمیت آن اشاره کردیم. اگر موضع خود را مشخص کرده باشید. در فضا های مالی هیجان زده عمل نخواهید کرد. حرکت در چارچوب معین خود باعث احتیاط در معاملات خواهد شد.

احساسات:

بسیاری از افراد بر اساس همین احساسات در فضا های مالی دست به معاملات میزنند. و جالب است که اکثرا نیز با شکست رو به رو میشوند. در بسیاری از کتاب های مربوط به اصول تجارت و سرمایه گذاری به روش های مختلفی برای کنترل احساسات تکنیک های مختلفی را ارائه داده اند.

استفاده از اهرم ها در مانی که نوسانات بازار زیاد است. خود عاملی بر ورشکستگی نوسانات است در گیر شدن این امکان با احساسات خود عاملی بر شکست و لیکویید شدن است.

از طرفی بسیاری از افراد تازه کار پس از اتفاق افتادن شکست که به هزاران دلیل مرتبط است. در لحظه تصمیم های احساسی برای جبران شکست خود میگیرند.

 

 

 

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx