آشنایی با بلاک چین

مقیاس پذیری در بلاک چین/ بررسی موانع و مشکلات بلاک چین

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مقیاس پذیری خواهیم پرداخت. اینکه مقیاس پذیری چیست و چرا حائز اهمیت است؟ با ما همراه باشد تا یه نتایج مورد نظر دست یابیم.

بلاک چین

همان طور که میدانید بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال پیشتاز از بلاک چین برای تایید و حفظ امنیت شبکه استفاده کرده است. در کنار مزایا و کاربرد های گوناگون که از بلاک چین دیده شده است. مقیاس پذیری یکی مشکلات و موانعی است که در کاربرد بلاک چین در استفاده رمز ارز ها مشاهده شده است. حال میخواهیم به این موضوع بپردازیم که مقیاس پذیری چیست و چرا حل این مشکل دشوار است؟

بررسی مشکل:

با یک مثال به بررسی مشکل خواهیم پرداخت:

فرض کنید شخصی قصد سفر دارد.  برای مسافرت خود بسته به معیار های این شخص از نظر “سرعت” و “قیمت” و “امنیت” فرد تنها بایستی یکی از گزینه های “هواپیما” و “اتومبیل شخصی خود” را انتخاب کند. اگر انتخاب وی هواپیما باشد. در اصل سرعت و امنیت را انتخاب کرده است. و باید زیر بار قیمت گران آن برود. اگر “اتومبیل شخصی اش انتخاب وی باشد. قیمت و امنیت را اولویت قرار داده و از سرعت صرف نظر کرده است. و انتخاب هرسه مورد امکان پذیر نیست.

مشکلی که در بلاک چین گریبان گیر رمز ارز ها شده است. چیزی شبیه به همین مثال است.

مقیاس پذیری
سه عامل تعیین کننده در بلاک چین

سه فاکتور مهم و تعیین کننده در کارکرد با بلاک چین، سرعت و امنیت و قیمت است.

  •  سرعت: انتظاری که از فاکتور سرعت میرود این است که تراکنش ها را در حجم زیاد با سرعت بالا بتواند تایید کند.
  • امنیت: از فاکتور های مهم و موثر امنیت است. بروز هر مشکلی در ساختار، یک درب برای ورود هکر ها است. باگ ها موقعیت‌هایی برای نفوذ و انجام حملات هستند.
  • قیمت: برای سرمایه گذاران بایستی تراکنش ها مقرون به صرفه به اتمام برسد. پس قیمت مهم است. و در انجام معاملات تاثیر گذار است.

مسئله ای که در بلاک چین به عنوان مشکل تعریف شده این است که این سه فاکتور به طور همزمان اجرا نمیشود. هم اکنون تراکنش ها با قیمت مناسب و امنیت بالا تایید و انجام میشوند. اما با سرعت پایین! و یا با لایه هایی مانند لایتنینگ با سرعت و امنیت کار به انجام میرسد. اما مقرون به صرفه نیست. و با قیمت بالا تمام میشود. این دقیقا همان مشکل مقیاس پذیری است.

به بیانی دیگر مقیاس پذیر بودن یا نبودن بلاک چین عاملی است که این فناوری کاربردی را کامل و یا بلعکس دارای ایراد خواهد کرد.

چرا سه فاکتور سرعت و امنیت و قیمت در بلاک چین به طور همزمان اجرا نمیشود؟

مقیاس پذیری

در استفاده از ایده اثبات کار ماینر ها باید به حل مسئله بپردازند. تا با حل معادلات و یافتن رشته اعداد به بلاک چین جدید دست پیدا کنند. بلاک ها با معیار “سریع ترین” و “طولانی ترین” زنجیره  بلاک ها توسط ماینر ها، پیدا میشوند. در واقع ماینر ها در یک فضای رقابتی برای اثبات و تایید تراکنش های خود، بایستی تلاش کنند. تا رمز نگاری ها را حل کنند و نانس ، که بخش اصلی الگوریتم اثبات کار است را بدست آورند. تا با استفاده از آن موفق به تایید تراکنش های خود شوند توسط نود شوند و در نهایت کارمزد خود را دریافت کنند.

با این تفاسیر برای انجام این عملیات باید زمان صرف شود. و در مدت زمان کوتاه پاسخ گو نیست. علاوه بر آن همان طور که می‌دانید. بلاک چین به واسطه خاصیت زنجیره بلوکی بخش امنیت شبکه را نیز بر عهده دارد. یعنی نمیتوان مراحل اثبات کار و تایید تراکنش ها را به سادگی به هدف کم شدن زمان تراکنش ها کم کرد. یعنی برای حفظ امنیت بلاک چین مجبور است که زیر بار انجام تمامی این مراحل برود. و تا حدودی ارتباط سرعت و امنیت یک ارتباط معکوس است. یعنی با کندی تایید تراکنش ها، امنیت بیشتر میشود. اما فراموش نشود که ایده آل شبکه، تراکنش های امن در کنار سرعت بالا است!

راهکار های توسعه دهندگان برای مقیاس پذیری

 

توسعه دهندگان هر روز با طرح های جدید با هدف حل مشکل مقیاس پذیری بلاک چین به توسعه کمک میکنند. بد نیست که اشاره ای به عملکرد ارز ایاس که با  تمرکزی بالا بر روی مشکل مقیاس پذیری بلاک چین کار کرده بپردازیم. این رمز ارز پلتفرم خود را این گونه توسعه داد که سه فاکتور سرعت، قیمت و امنیت را بهبود ببخشد.


پلتفرم ایاس


سرعت در انجام تراکنش ها

سیستم کارکرد ایاس بر پایه بلاک چین است و پلتفرم آن از مدل اثبات سهام استفاده میکند. نود های EOS با اجماع سرعتی زمان ایجاد یک بلاک را به 0.5 ثانیه رسانده است. تراکنش ها در این پلتفرم 4000 تراکنش بر ثانیه است. که در مقایسه با سایر رمز ارز ها عملکردی سرعتی دارد.

کارمزد صفر

ایاس برای حذف کردن کارمزد ها این گونه اندیشیده است. که سرمایه گذارن با استفاده از روش سهام گذاری به تامین دارایی مورد نیاز بپردازد. با استفاده از تشویق کاربران برای سرمایه گذاری این هدف نیز محقق خواهد شد.

امنیت

یکی از راه های امنیتی بر اساس طرح ابتکاری از  این رمز ارز قابلیت فریز کردن و یا مسدود کردن حساب کاربری است. که در جهت جلوگیری از آسیب رساندن به یک اپلیکیشن و یا قرارداد هوشمند میشود. از دیگر قابلیت ها میتوان به ایجاد دسترسی های مختلف برای کنترل حساب اشاره کرد. که این خود روشی است که باعث میشود افراد کنترل بیشتری بر دارایی های خود در این فضا داشته باشند.

برای مطالعه جزییات پلتفرم مقاله ارز ایاس را مطالعه کنید.


شبکه لایتنینگ


و بعد از آن نیز شبکه لایتنینگ با تمرکز بر سرعت انجام ترکنش ها بر این اساس که به گونه ای انجام شود که وابستگی به تایید کننده نداشته باشد.یعنی لایتنینگ مسیری است که معامله کنندگان خود، بدون کمک از بلاک چین تراکنش هایشان را تایید کنند.


شاردینگ


شاردینگ نیز از دیگر پروژه های حل مشکل مقیاس پذیری است. که با استفاده از خورد کردن یا کوچک کردن بلاک ها و تقسیم بندی آنان به شارد های کوچک تر، به هدف کم شدن کار نود ها برای تایید به حل مسئله می‌پردازد.

 

نتیجه

در نتیجه حل مشکل مقیاس پذیری در عملکرد شبکه تاثیر بسزایی داشته و کارایی بلاک چین را دو چندان خواهد کرد. با ارائه طرح های جدید از سمت توسعه دهندگان و آزمون و خطای پی در پی آن پیش بینی میشود این مشکل به زودی حل شود.

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx