مفاهیم پایه

امضا دیجیتال چیست؟بررسی نقش امضا دیجیتال در امنیت رمزارز ها

مقدمه

تاکنون در سیستم های بانکی برای نگهداری وجوه، اوراق، و اسناد از امضا اشخاص برای جلوگیری از کلاه برداری ها استفاده میشد. در بسیاری از موارد دیده می‌شود. که برای انجام فعالیت های خاص مالی حضور فیزیکی افراد اجباری خواهد بود. تا با تشخیص هویت وی با استفاده از ابزاری مانند مدارک شناسایی نظیر: شناسنامه و کارت ملی و همچنین بررسی امضا خطی وی و دریافت سایر مدارک مورد نیاز، به انجام فعالیت مالی مورد نظر می‌پردازند.

در فضای کریپتوکارنسی که یک فضای مالی با دو تفاوت اساسی است. ارزهای دیجیتال خاصیت غیر متمرکز دارند. و کنترل کامل آن به دست خود اشخاص است. از طرفی سرمایه گذاری در این فضا به صورت آنلاین است. و نیازی به حضور فیزیکی ندارد. با این تفاسیر امنیت شبکه بلاک چین چگونه باید باشد. تا بتوان در فضایی امن به فعالیت های مالی پرداخت؟

هدف رمزارز ها و فضای کریپتوکارنسی صرافا انجام فعالیت های سرمایه گذاری و خرید و فروش ارز نیست. دامنه این هدف بسیار گسترده‌تر است. و آینده آن این گونه پیش بینی می‌شود: که به احتمال زیاد، انجام کلیه تراکنش های کوچک و بزرگ مالی، به وسیله ی رمزارز ها انجام خواهد شد. و این ارزها با توجه به استقبال گسترده از سمت مردم، اگر توسعه دهندگان بتوانند از ورود هکر ها  و کلاه برداران به این فضا جلوگیری و نهایتا بستری امن را فراهم آورند. به زودی جایگزین پول فیات خواهد شد.

بر همین اساس بیت کوین به عنوان اولین رمزارز با پشتوانه بلاک چین پا به میدان مالی گذاشت.

امضا الکترونیک

امضای الکترونیک امضای خطی اسکن شده است. این امضا ها با استفاده از ابزار های مختلف مثل قلم نوری و یا با استفاده از سیستم عامل های لمسی(مثل تبلت و…) قابل استفاده هستند. کاربرد امضای الکترونیک همانند امضا خطی یک تاییدیه برای دریافت دستور اجرایی از مالک به هدف انجام امور مهم است.

اگرچه این امضا ها از زمانی که روی کار آمدند. برای افراد خاصیت تسریع در امور را داشتند. اما متاسفانه امکان جعل در آن به سهولت انجام پذیر بود.

امضا دیجیتال

کمتر کسی است که امروزه دو عبارت “نام کاربری” و “رمز عبور” به گوشش نخورده باشد. این دو همان امضای دیجیتال افراد هستند. که با استفاده از آن می‌توانند وارد انواع اکانت و پرتال های شخصی شوند. و فعالیت های موردنظرشان را انجام دهند. این امضا کارکتر های کامپیوتری هستند. که مختص هر فرد هست. و امکان جعل آنان پایین است.

این امضا ها بر اساس دو کلید عمومی و خصوصی برای افراد کاربرد دارد.

کلید عمومی و خصوصی و شکل گیری امضا دیجیتال

Public key و Private key برای دو امر رمز نگاری اطلاعات Encryption   و اصالت سنجی Authentication کاربرد دارد.

به طور واضح تر، کلید عمومی و خصوصی هردو از رشته اعدادو حروفی تشکیل شده اند که ظاهرا ارتباطی با هم ندارند و به صورت تصادفی اند. اما  در اصل این دو کلید یا هم در ارتباط اند و به نوعی با هم لینک شده اند.

کلید عمومی از نام آن مشخص است که عمومی است و امنیت آن به صورت عمومی است. اما کلید خصوصی بایستی در اختیار خود شخص باشد و جزو اطلاعات محرمانه محسوب میشود.

به عنوان مثال به ایمیل خود توجه کنید. آدرس ایمیل شما کلید عمومی شماست. که اولا منحصر به فرد است. یعنی این آدرس صرفا برای شخص شما است. دوما میتوانید آن را در اختیار جامعه آماری زیادی از افراد قرار دهید. و اما کلید خصوصی، کلید خصوصی همان پسورد ایمیل است. که خصوصی است. و تنها در اختیار خود شخص قرارمیگیرد. این کلید خاصیت عمومی ندارد و هر فرد  باید از آن در جهت حفظ امنیت اطلاعات خود نگهداری کند.

کلید عمومی را از روی کلید خصوصی میسازند. این در حالی است که برعکس این قضیه امکان پذیر نیست. یعنی با داشتن کلید عمومی نمیتوان به کلید خصوصی دست پیدا کرد.

امضا دیجیتال در بلاک چین

امضا دیجیتال
کاربرد امضا دیجیتال در بلاک چین

بر طبق توضیحات ارائه شده از ماهیت امضای دیجیتال، و عملکرد آنان بر اساس کلید عمومی و خصوصی، در بلاک چین این دو کلید این گونه معرفی می‌شوند. که کلید عمومی کارکتری است شبیه به شماره حساب بانکی شما. که به وسیله آن و اشتراک گذاری آن با افراد می‌توانید تراکنش های خود را انجام دهید. همچنین کلید خصوصی رمز کارت و یا حساب شما است. که بایستی هر شخص امنیت آن را تامین کند.

عملکرد کلید خصوصی

کلید خصوصی برای کار به یک سرویس دهنده امضا نیازمند است. اسناد برای تایید هویت نیاز به امضا دارند. هر داده ای که با امضا دارای هویت می‌شود. از آن یک هش تولید می‌شود. شاید در ظاهر به نظر برسد که تولید هش بی فایده است. چرا که با انتخاب امضای دیجیتال از سمت کاربر دیگر نیازی به یک کارکتر دیگر نیست. اما این گونه نیست. امضا دیجیتال دارای کارکتر طولانی است. که این ویژگی یک مزیت دارد و یک عیب که هر دوی آنان را نمیتوان نادیده گرفت. علت طولانی بودن کلید خصوصی حفظ امنیت است. که موضوع مهمی است. از طرفی بلند بودن این کارکتر باعث کند شدن سرعت انجام عملیات میشود.

تابع هش واسطه ای است که این مشکل را حل کرده است. زمانی کلید خصوصی به عنوان یک رشته اعداد انتخاب میشود. یک نسخه کوتاه تر به عنوان تابع هش از کلید خصوصی نگاشت میشود. و در نهایت بدین وسیله امضا دیجیتال تشکیل میشود.

کاربردهای امضا دیجیتال

امضای دیجیتال بر اساس ماهیت امنیتی آنان در عواملی که مربوط به ارتباط و یا اتصال یک فرد یا یک گروه میشود را دارد. همچنین بر اساس قابلیت هایی که اینترنت در دست انسان قرار داده مثلا قابلیت برقراری ارتباط میان افراد مختلف از سراسر دنیا با یکدیگر، ایجاب میکند که اگر فعالیت فرد، مهم و نیاز به محافظت دارد از این کلید بهره برده و در چنین فضایی اهمیت وجود آن به طور جدی احساس میشود.

در نتیجه

امضای دیجیتال، امضایی است که در دل خود کلید عمومی و خصوصی را دارد. این امضا ها با حالت امنیتی که فراهم آورده اند. باعث حل شدن مشکلات بسیاری در جوامع و همچنین تولد پروژه های غیر متمرکز در این بستر شده است. امنیت امضا دیجیتال به نوعی است که شبکه بلاک چین از آن بهره برده و این خود باعث تایید اعتبار این فناوری شده است.

امضا دیجیتال ایده ای هوشمندانه جهت تسریع در بسیاری از عوامل در فضایی جهانی است.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx