مفاهیم پایه

شبکه لایتنینگ lightning Network چیست؟ چگونه مشکل مقیاس پذیری را حل میکند؟

بررسی عملکرد شبکه لایتنینگ

دراین مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم لایتنینگ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا ببینیم که این شبکه چگونه مشکل مقیاس پذیری در بلاک چین را حل خواهد کرد؟

lightning Network چیست؟ و چرا ارائه شد؟

قبل از هر چیزی باید ببینیم که چه نیازی به ارائه این شبکه بوده است؟ موضوع به کوچک بودن بلاک و تعداد تراکنش های مورد انتظار ما از شبکه برمی‌گردد. در شبکه بیت کوین سایز هر بلاک از بلاک چین چیزی به اندازه 1 مگا بایت است. در این حجم تنها قابلیت انجام هفت تراکنش در هر یک ثانیه وجود دارد. با بالا رفتن تقاضا در فضای کریپتو تایید هفت تراکنش در یک ثانیه پاسخ نیاز نخواهد بود. و این مقدار بسیار کمتر از تقاضا بوده است. پس با این حساب با مسئله مقیاس پذیری بلاک چین روبه رو هستیم . اگر با مقیاس پذیری آشنا نیستید. حتما در ابتدا مقاله مربوط به آن را از سایت جامع فیبودکس مطالعه کنید.

پس لایتنینگ یک شبکه است که برای حل مشکل مقیاس پذیری بلاک چین به میدان آمده است.

لایتنینگ چگونه به حل مشکل مقیاس پذیری خواهد پرداخت؟

تمرکز توسعه دهندگان لایتنینگ بر روی حجم اشغالی داخل بلاک چین است. آنان از طریق حذف داده های اضافی و در عوض پر شدن آن ها توسط اطلاعات تراکنش های بیشتر کمک به بلاک چین خواهند کرد. به بیانی دیگر روش عملکردی را بر پایه افزایش فضای بلاک چین بنا نهاده اند. شاید برایتان سوال باشد که به دلیل مسائل امنیتی و همچنین شفاف بودن تراکنش ها برای همگان، چطور ممکن است برخی از اطلاعات تراکنش ها بر روی شبکه ثبت نشود؟! در این صورت ما با تناقض میان عملکرد بلاک چین رو به رو خواهیم شد. و یا شاید بلاک چین نیز مانند سایر نهاد ها تبدیل به یک فناوری غیر قابل اطمینان خواهد شد! با این تفاسیر لایتنینگ چه طرحی را ارائه خواهد داد که هم به افزایش بلاک کمک کند و هم به مسائل امنیتی لطمه ای وارد نکند؟!

مثال:

برای تحقق این هدف از کانال های ارتباطی کمک گرفته اند. با یک مثال به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت. فرض کنید شخصی با نام سارا هر روز با راننده خاصی از طریق اسنپ سفر میکند. این تراکنش جزو تراکنش های مهم نیست که لزوما توسط اسنپ ثبت شود. برای این کار اسنپ یک کانال ارتباطی میان سارا و راننده در نظر می‌گیرد. که از آن طریق بتوانند پرداختی های خود را انجام دهند. اگر فرضا هزینه هر بار سفر از 7 هزار تومان تا 12 هزار تومان متغیر باشد. سارا برای سهولت کار خود 50 هزار تومان حساب خود را شارژ می‌کند. در این حالت یک نسخه با امضا دیجیتال میان سارا و راننده امضا، و پس از دریافت یک کپی از آن برای سارا و راننده، این نسخه اصلی در دست اسنپ قرار می‌گیرد.

تا زمانی که حساب سارا شارژ است وی می‌تواند سفر کند. اگر هر کدام بخواهند از این همکاری خارج شوند. با تحویل آخرین نسخه تراکنش به مجموعه اسنپ همراه با امضای دیجیتال هردو وجه آزاد می‌شود. و تراکنش ها به پایان میرسد. نکته مهم اینجاست که تنها زمانی که سارا وارد این کانال ارتباطی شد و تنها زمانی که از این کانال خارج شد توسط اسنپ مستند سازی و ثبت شد. و تراکنش هایی که این میان انجام شده است. جزو اطلاعات اضافی بوده و نیازی به ثبت و مستند سازی ندارد.  با این کار لطمه ای به امنیت شبکه وارد نشده. بلکه تنها عملیات خلاصه تر، اما واضح انجام شده است.

بلاک چین:

شبکه لایتنینگ

بر طبق مثالی که ارائه شد لایتنینگ میان دو نفر که به صورت پی در پی تراکنش های مشترک انجام می‌شود. یک کانال ارتباطی برقرار می‌کند. که با شروع این کانال یک نسخه از آن با امضای دیجیتال طرفین بر روی بلاک چین ذخیره می‌شود. با برقراری این کانال تراکنش ها بین این دو شخص و با شارژ حساب هایشان تا جایی که هردو قصد همکاری را داشته باشند. و حساب کاربریشان شارژ باشد. این کانال برقرار است. و تراکنش ها در بلاک چین به ثبت نمی‌رسد. پس از اتمام همکاری با امضای دیجیتال هر دو یک نسخه از آن در بلاک چین ذخیره، و وجه آزاد می‌شود. حالا این تراکنش ها تنها میان دو نفر نیست. بلکه میان تمام اعضای دارای کانال قابل انجام است. یعنی افراد به راحتی می‌توانند اتصال فرد به فرد برای انجام تراکنش ها داشته باشند.

امنیت لایتنینگ:

زمانی که کانال ارتباطی بین دو نفر برقرار میشود. اولین نکته دریافت یک نسخه کپی از اولین تراکنش در اختیار هر دو طرف قرار میگیرد. که هر دو با امضای دیجیتال خود به آن اعتبار داده اند. نکته اینجاست که برای اتمام معاملات و یا پایان کانال معاملاتی باید حتما هر دو طرف امضای دیجیتال خود را ارائه دهند تا این قرار داد از سمت بلاک چین ارائه شود. همچنین وجود نسخه نخست و آخر در بلاک چین باعث پرده افکنی از معاملات و کنترل همه جانبه دارایی ها خواهد بود.

در نتیجه:

لایتنینگ یک شبکه است که برای حل مشکل مقیاس پذیری بلاک چین به میدان آمده است. تمرکز توسعه دهندگان لایتنینگ بر روی حجم اشغالی داخل بلاک چین است. آنان از طریق حذف داده های اضافی و در عوض پر شدن آن ها توسط اطلاعات تراکنش های بیشتر کمک به بلاک چین خواهند کرد. لایتنینگ میان دو نفر که به صورت پی در پی تراکنش های مشترک انجام می‌شود. یک کانال ارتباطی برقرار می‌کند.

این تراکنش ها تنها میان دو نفر نیست. بلکه میان تمام اعضای دارای کانال قابل انجام است. یعنی افراد به راحتی می‌توانند اتصال فرد به فرد برای انجام تراکنش ها داشته باشند. با این تفاسیر مشکل مقیاس پذیری تا حدود زیادی حل خواهد شد.

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx