ارزهای دیجیتال

علت بالابودن نوسانات کریپتوکارنسی/دلایل نوسانات رمز ارزها و تاثیر آن بر بازار سرمایه

ارز های دیجیتال و چالش های پر رمز و راز آن

برای شمایی که فعال در حوزه رمز ارز هستید. شنیدن اخبار پی در پی در خصوص افت و خیز رمز ارز ها موضوع جدیدی نیست. در این نوسانات عده زیادی به سوددهی های زیاد میرسند. و عده زیادی نیز بالعکس متضرر شده و حتی لیکویید میشوند. اتفاقات عجیب و غریب در کنار استراتژی های گوناگون نتایج متفاوت و گاها حیرت آوری را برای سرمایه گذاران رقم میزند. با ما همراه باشید تا ببینیم که علت این نوسانات چه چیزی است.

ارزش

ارزش گرفتن رمز ارزها بر چه اساسی است؟ اگر سهامی ارزشمند باشد. به واسطه کارآفرینی و یا ارائه خدمات به ارزش رسیده باشد. به نسبت عرضه خدمات و همچنین سود ناشی از کار دچار نوسان میشود. رمز ارز ها وابستگی فراوانی به احساسات بازار دارند.

احساسات بازار

زمانی که یک ارز دچار ریزش میشود. و یا افزایش قیمت پیدا میکند. معامله گران درگیر تصمیمات احساسی میشوند و سهام های خود را بر طبق درصد ریزش به فروش می‌رسانند. و یا بلعکس با رشد یک ارز به سرعت نسبت به خرید آن اقدام می‌کنند. هرچقدر این تصمیمات بر مبنای احساسات باشد. سود ها جزئی تر و ضرر ها بزرگ تر خواهد بود.

قانون

موضع گیری های دولت ها همیشه دردسر ساز بوده است. یکی از ویژگی های رمز ارز ها کنترل دارایی به دست خود اشخاص است. این موضوع خیلی خوشایند بانک ها و یا دولت ها نخواهد بود. استقبال روز افزون افراد از ارزهای دیجیتال ترس حذف شدن بانک و نظام بانکی را در دولت ها ایجاد میکند. به همین دلیل از سمت دولت پشتیبانی از ارزهای دیجیتال صورت نمیگیرد.و با تصمیم گیری های گوناگون و متنوع بر قیمت ارز ها تاثیر بسزایی میگذارند.

سرمایه گذارها

ایده های گوناگون برای سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال وجود دارد. رمز ارز ها با استفاده از حمایت مردم به ارزش رسیده اند. چیزی شبیه به پول فیات که بدون وجود فیزیکی تنها با استفاده از اطمینان مردم ارزشمند است. این فضا یعنی فضای کریپتوکارنسی هم چنان نیازمند سرمایه گذار است. با اینکه عده سرمایه گذاران در ارزهای دیجیتال کم نیست. اما به نسبت درصد سرمایه گذاران بزرگ (اشخاص، اورگان ها، نهاد ها و…) عده کمی بر روی کریپتو سرمایه گذاری کرده اند. یعنی بر طبق بستر موجود و سرمایه گذاران بزرگ انتظار بیشتری برای ایجاد چتر حمایتی به هدف افزایش ثبات وجود دارد.

استراتژی های نهنگ ها

ارز های دیجیتال از زمانی که پا به دنیای مالی گذاشته اند. سعی در ایجاد امنیت در بستر بلاک چین داشته اند. و همه روزه با استفاده از جدید ترین پروتکل های روز دنیا به کشف روش های جدید برای هک شدن به جهت جلوگیری از ضرر های مالی انجام میدهد. که تا کنون نیز تا حدود زیادی در این امر موفق بوده اند. اما در سوابق کاری رمز ارز ها سابقه هک شدن اتریوم وجود دارد. نهنگ ها یا سرمایه گذاران بزرگ از سیاست گذاری های جدیدشان در این خصوص به این صورت عمل کرده اند که کل دارایی های خود را در کیف پول خود نگهداری نمیکنند. چون اگر پلتفرم رمز ارز مورد نظرشان هک شود. احتمالا سیستم توان پرداخت سهام این دسته از سرمایه گذاران را نخواهد داشت. با این حساب تمام ظرفیت دارایی ها در حساب های کاربری نیست.

تاثیر نهنگ ها بر بازار

نهنگ ها سرمایه گذاران بزرگ هستند. که با تصمیماتشان ببر نوسانات کم بی تاثیر نیستند. بر طبق گزارشات نموداری از بازار سهام و ارزش، در سال 2017 با تراکنش یکی از نهنگ ها قیمت ارز اتریوم از 300 دلار به 0.10 دلار رسید. این اتفاقات در سیستم کریپنتو جدید نیست. و در سطوح بزرگ و کوچک رخ میدهد.

نوع سرمایه گذاری افراد

منظور از نوع سرمایه گذاری، هدف های زمانی است. بر این اساس که افراد در چه مدت زمانی توقع رشد و یا سوددهی را دارند. سیکل کاری ارزهای دیجیتال به این صورت نیست که شما تصمیم بگیرید دارایی را تا مدتی زمانی 50 ساله یا 20 ساله حفظ کنید. و در نهایت با پشتوانه مالی قوی و سود بالا آن را برداشت کنید. کریپتو چنین بستری ندارد که دارایی شما را برای مدت زمان معین فریز کند.

از طرفی در مقابل سرمایه گذارانی هستند که شاید هر نیم ساعت یک بار برای دیدن روند صعودی و نزولی بازار عملیات رفر ش صفحه را انجام میدهند. با نوسانات بسیار جزئی تصمیمات فوق احساسی می‌گیرند. و خود باعث ایجاد نوسان میشوند. اگر مدت زمان سرمایه گذاری مشخص باشد. خیلی درگیر نوسانات نخواهید شد و باز به دام احساسات نمی افتید.

تخصص و توقعات سرمایه گذاران

تا اینجای مطلب به طور روشن بیان کردیم که خرید و فروش های افراد چقدر در نوسانات بازار موثر است. در پله اول برای آغاز فعالیت های مالی دانش و مهارت قراردارد. بدون داشتن مهارت کافی و انجام معاملات به سود های کم و ضرر های زیاد می‌رسند. در این موقعیت استفاده از واژه “ریسک پذیر” تنها  معنی حماقت را میدهد. با این حال با مشاهده عملکرد تریدر های موفق توقعات از سود دهی های بازار بالا رفته و طبیعتا مجددا وارد معامله میشوند و در نهایت با حالت مال باخته از دور خارج میشوند. این تصمیمات همه بر روی نوسات موثر بوده و خود عامل بی ثباتی بازار کریپتوکارنسی است.

در نهایت:

با وجود استقبال چشمگیر و روزافزون افراد از ارزهای دیجیتال. در کنار بستر های ویژه ای که رمزارز ها در اختیار سرمایه گذاران قرار میدهند. باید به این نکته توجه کرد. که هنوز فضای کریپتوکارنسی نوپا است. و زیرساخت های زیادی را برای بهبود عملکرد خود فراهم نکرده است. با فعالیت اقتصادی افراد هر روز مشکلات برطرف و پلتفرم ها تصیح میشوند. کسب دانش و مهارت کافی تاثیر بسزایی در سودآوری خواهد داشت. در چنین فضای نوسانات و افت و خیز های متعدد از مشکلات جدایی ناپذیر است. مادامی که این فضا رشد کند و توسط افراد حمایت شود.

با این وجود راه های سود دهی هم چنان در جلوی چشم سرمایه گذاران قرار دارد. که با تحلیل های درست و تکنیکال خود قادر به دست یابی آنان و به رشد مالی خود کمک خواهند کرد.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx