مفاهیم پایه

Dapp چیست و چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟/بررسی ویژگی های Dapp

برنامه غیر متمرکز Dapp و کاربرد آن در فضای کریپتوکارنسی

Dapp چیست و در دنیای نوین ارز دیجیتال چه کاربرد هایی میتواند داشته باشد؟ با ما همراه باشید تا به ارائه این مفهوم و کاربرد های آن آشنا شویم.

برنامه غیر متمرکز:

تکنولوژی عصای جادویی است که غیر ممکن ها را ممکن می‌سازد. تصور کنید امکاناتی که هم اکنون دست خوش تکنولوژی است. در نسل های گذشته و یا قرون گذشته حتی در باور افراد هم نمی گنجید. اما اکنون دیده میشود که بسیاری از رویا ها به واقعیت تبدیل شده است! در حالی که شما در منزل خود استراحت می‌کنید. با لمس یک دکمه تماس می‌توانید. با شخصی که در یک قاره دیگر در یک نقطه دیگر از جهان در حال زندگی است. تماس برقرار کنید، و در حالی که او را به حالت تصویری می‌بینید. می‌توانید با او ساعت ها گفت و گو کنید! این همان رویایی بوده است. که توسعه دهندگان به آن تحقق بخشیده اند. و حالا انسان ها رویای برنامه های غیر متمرکز را دنبال می‌کنند.

پولی که کنترل آن به دست هیچ کس نیست! 

هم اکنون این آرزو به دست بلاک چین در ارز های دیجیتال به تحقق پیوسته است. و حالا توسعه دهندگان در حال استفاده از بلاک چین برای دیگر مسائل هستند. اجرا کردن برنامه های غیر متمرکز مالی مانند  DeFi و برنامه های غیر متمرکز دیگر که بر سایر مسائل معطوف است.

بلاک چین

در سیستم های اداری، اسناد مالی و… با استفاده از اوراق، ثبت و بایگانی می‌شوند. پس از آن این اوراق در جایی امن مانند گاو صندوق نزد معتمد شرکت مذبور نگهداری خواهد شد.

برای ثبت اطلاعات در فضای دیجیتال از بلاک چین استفاده می‌شود. بلاک چین باید قابلیت پوشش دهی امنیتی را داشته باشد. تا بتوان به عنوان یک فناوری بایگانی دیجیتال از آن استفاده کرد.همان طور که در مقاله معرفی بلاک چین عنوان کردیم، بلاک چین با استفاده از خاصیت زنجیره ای اطلاعات و به هم پیوستگی میان بلوک ها این امنیت را تضمین کرده است.

در پروژه هایی که نامتمرکز اند نیازی نیست که از نسخه های اطلاعات و اسناد کپی تهیه شود. بلاک چین این گونه امنیت را ایجاد نمی‌کند. وابستگی بین دیتا های ذخیره شده و بلاک ها با یکدیگر خود باعث ایجاد خاصیت عدم تغییرپذیری بین کدها را ایجاد خواهد کرد. همین عامل بلاک چین را امن و از تهیه اسناد در چند نسخه مختلف بی نیاز میکند.

Dapp

با توضیحاتی که در خصوص بلاک چین دادیم Dapp  این گونه توصیف می‌شود. Dapp همان برنامه هایی است بر روی بلاک چین ساخته و پرداخته می‌شود. به این برنامه ها، برنامه های غیر متمرکز نیز می‌گویند.

ویژگی های برنامه های غیر متمرکز Dapp

برای اینکه برنامه ها بر روی بلاک چین به صورت Dapp ذخیره شوند باید دارای ویژگی های ثابتی باشد. تا بتوان از آنان بهره برد. اول موضوع متن باز بودن پروژه مطرح است. که باید دقیقا طبق ساختار بلاک چین که جزییات تراکنش ها را برای تمام کاربران  قابل نمایش می‌کند. باید سایر برنامه ها به صورت متن باز و جزییات قابل رویت برای همه باشد.

پس از آن موضوع مهم دیگر تمرکز زدایی است. این حالت از اصول مهم بلاک چین است. که بر همین اساس پروژه ها بر روی بلاک چین اجرا می‌شوند و ترکیب Dapp  را می‌سازند. این پروژه های با قول غیر متمرکز بودن وارد سیستم می‌شوند. پس این حالت را یکی از مواد لازم الاجرا برای پیاده سازی بر روی بلاک چین  خواهد بود.

و در نهایت تعیین و پذیرش صورت  جلسه هر برنامه Dapp است. برنامه ها بر اساس مواد اجرایی شان می‌توانند دارای پروتکل های گوناگون باشند. مثلا یک درصد خاصی از پاداش ها به تیم طراحی تعلق گیرد و… در این حالت اعضای شبکه باید در پذیرش صورت جلسه اتحاد داشته باشند.

 

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx