litecoinارزهای برتر

ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin

ارز دیجیتال لایت کوین کاربردهای آن

یکی از نخستین زنجیره های بلاکی (فورک Fork) بیت کوین، لایت کوین Litecoin می باشد. ارز لایت کوین در واقع کدهای متن باز و آزاد بیت کوین را در دست گرفت و با ایجاد تغییرات، آن را به شکل امروز درآورد.

چارلی لی Charlie Lee در اکتبر 2011 ارز دیجیتال لایت کوین را ایجاد کرد.

در کل لایت کوین با هدف هایی خاص ایجاد شد. این اهداف شامل افزایش سرعت تراکنش ها، کاهش پتانسیل معاملات اسپم و مخرب و آسان تر کردن مشارکت کاربران و افراد در شبکه و … بودند.

لایت کوین موفق شد به برخی اهداف خود دسترسی پیدا کند و خود را در 10 ارز برتر جا دهد.

فناوری ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin

ارز دیجیتال لایت کوین شباهت زیادی به بیت کوین دارد. Litecoin نیز روی بستر بلاک چین بیت کوین قرار دارد. همانگونه که می دانیم بلاک چین بیت کوین به صورت دفتر کل غیر متمرکز می باشد. زنجیره ای از تراکنش ها بلاک چین بیت کوین را ایجاد می کند.

مانند دیگر ارزهای دیجیتال، لایت کوین نیز در شبکه ای همتا به همتا که شامل نودها Nodes می باشد توزیع می شود.

این نودها یا گره ها سوابق تمام تراکنش هایی که در شبکه اتفاق می افتد را به صورت لحظه ای در بلاک ها ذخیره می کنند. این بلاک ها در نهایت باهم بلاک چین Blockchain را تشکیل می دهند.

Litecoin هر 2.5 دقیقه یک بلاک به بلاک چین خود اضافه می کند. هر بلاک شامل تمامی اطلاعات و سوابق تراکنش های بلاک قبلی خود نیز می باشد.

 

استخراج ارز دیجیتال لایت کوین Litecoin

استخراج یا ماینینگ به فرآیندی گفته می شود که در طی آن با استفاده از قدرت پردازشی سیستم خود ، معادلات پیچیده ریاضی حل می شوند. با حل شدن معادله، یک بلاک به شبکه بلاک چین اضافه می شود. با انجام این کار شبکه مقداری ارز دیجیتال لایت کوین به عنوان پاداش به Node پرداخت می کند.در کل روند استخراج یا ماینینگ لایت کوین مانند بیت کوین می باشد.

این بلاک ها به یکدیگر متصل اند، برای ایجاد تغییر در یک بلاک باید تمام بلاک های قبلی نیز تغییر کنند. انجام این کار غیر ممکن است و یکی از ویژگی های بلاک چین همین است، تغییر ناپذیری.

با ایجاد اصلاحات انجام شده روی بیت کوین، استخراج لایت کوین فرآیند آسان تر خواهد بود. اگر به تجهیزات استخراج Mining Rig یک کارت گرافیک اضافه شود. جدیدترین ماینرهای ASIC مخصوص استخراج ارزهای دیجیتال می باشد.

قبل از شروع فرآیند استخراج، بهتر است هزینه های آن را برآورد کنید. هزینه هایی مانند سختی استخراج، خرید دستگاه مخصوص، تهیه دستگاه های خنک کننده، هزینه برق و… مواردی است که باید در نظر داشته باشید.

با همه این شرایط بهترین شرایط برای استخراج لایت کوین پیوستن به استخر های استخراج می باشد. در استخرهای استخراج یا ماینینگ قدرت پردازشی کامپیوتر شما با دیگر کامپیوترها به اشتراک گذاشته می شود و شانس شما برای موفقیت و ایجاد بلاک بیشتر می شود. در نهایت بعد از به دست آوردن پاداش، به نسبت دستگاه و قدرتی که به اشتراک گذاشته اید سهم خود از آن پاداش را دریافت خواهید کرد.

خود دستگاه های استخراج به تنهایی کافی نیستند. یعنی قسمت سخت افزاری تمام کار استخراج را تشکیل نمی دهد، بلکه باید نرم افزارهایی خاص نیز روی ریگ های ماینینگ نصب شوند.

 

کیف پول های مخصوص لایت کوین

همانگونه که گفتیم لایت کوین شباهت های زیادی به بیت کوین دارد. با توجه به اینکه این ارز حدود 9 سال است که وارد بازار ارزهای دیجیتال شده است، کیف پول های زیادی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. به طور کلی تمام کیف پول هایی که از بیت کوین پشتیبانی می کنند از این ارز نیز پشتیبانی می کنند.

بهترین و مناسب ترین کیف پول های این ارز دیجیتال عبارتند از لجر نانو اس Leger Nano s، ترزور Trezor، اکسودوس Exodus، اتمیک والت Atommic Wallet، جکس Jaxx، لوف وات LoafWallet، کیف پول کاغذی لایت کوین Liteaddress  و بسیاری دیگر از کیف پول ها.

 

مزایای ارز دیجیتال لایت کوین
  • غیر متمرکز بودن:

الگوریتم هش کردن ارز دیجیتال Litecoin با الگوریتم هشینگ Bitcoin تفاوت دارد. نام الگوریتم هش لایت کوین Scrypt نام دارد. این الگوریتم برای پردازش و قدرت محاسباتی خود فقط از CPU استفاده نمی کند، بلکه به حافظه داخلی هم نیاز دارد. این ویژگی باعث می شود یارانه هایی که قدرت بالای پردازش ندارند نیز بتواند درفرآیند استخراج  شرکت کنند. در کل این مورد باعث می شود لایت کوین نسبت به بیت کوین کمتر متمرکز باشد و پول و منابع کمتری نیز برای شرکت در شبکه لازم داشته باشد.

 

  • سرعت بالا نسب به دیگر رمزارزها

شبکه لایت کوین حجم معاملات بیت کوین را ندارد. بنابراین سرعتی بالاتر و کارمزدی کمتر خواهد داشت. برای همین انتخابی مناسب برای انتقال پول در بین صرافی ها می باشد.در شبکه لایت کوین بلاک ها هر 2.5 دقیقه یکبار ایجاد می شوند. این سرعت در بیت کوین 10 دقیقه می باشد. در کل اگر قصد خرید ارز دیجیتالی را دارید بهتر است ابتدا ارز دیجیتال لایت کوین تهیه کنید و سپس به خرید و مبادله دیگر ارزها بپردازید.

 

  • دسترسی

بعد از اینکه استخراج لایت کوین به پایان رسید، بیش از 4 برابر بیت کوین خواهد بود. پس گستردگی لایت کوین خیلی بیشتر از بیت کوین خواهد بود و دسترسی و به دست آوردن آن نیز آسان تر خواهد بود.

 

  • مقاومت در برابر اسپم ها Spams

یکی از مواردی که باعث کند شدن شبکه می شود، تراکنش ها اسپم بود. لایت کوین با جلوگیری از انجام این تراکنش ها سرعت را افزایش داد. اگر در ایتدا هزینه تراکنش انجام شود، دیگر هر کسی به انجام تراکنش نمی پردازد، مگر اینکه واقعا قصد انجام معادله و تراکنش را داشته باشد.

 

 

معایب ارز دیجیتال لایت کوین
  • کم ارزش بودن دیگر ارزها نسبت به لایت کوین

در چند سال اخیر ارزهای دیجیتال زیادی به بازار ارائه شده است. این ارزها نسبت به لایت کوین از نظر ارزش رشد زیادتری داشته اند و از لایت کوین پیشی گرفته اند. این رشد و پیشرفت ارزهای دیجیتال دلایل مختلفی داشته است. از جمله اینکه امکانات برای فروش یا ذخیره به کاربران خود ارائه داده اند. به طور مثال ارز دیجیتال اتریوم بستری غیر متمرکز را ارائه داده است که به واسطه آن امکان اجرا شدن قراردادهای هوشمندSmartcontact، برنامه های غیر متمرکزdapps  و… فراهم شده است.

 

  • عدم مقیاس پذیری ارز دیجیتال لایت کوین

مقیاس پذیری به این معنی است که آن ارز دیجیتال در هر ثانیه چند تراکنش را می تواند انجام دهد. به طور ارزهای دیجیتال ریپل Ripple و استلار Stellar می توانند در هر ثانیه 1000 تراکنش را انجام دهند. یا ارز دیجیتال Steam این قابلیت را دارد در هر ثانیه 10000 تا 180000 تراکنش انجام دهد. این عدد برای لایت کوین عدد 14 تا 24 تراکنش در ثانیه می باشد.

البته قرار است فناوری جدیدی با نام شبکه لایتنینگ Lightning Network روی لایت کوین اجرا شود. این امر می تواند باعث شود سرعت انجام  تراکنش ها در این ارز دیجیتال به هزار یا میلیون نیز برسد.

 

  • پایین بودن پذیرش پرداخت در لایت کوین ها

ارائه دهندگان محصولات یا خدمات کمی هستند که ارز دیجیتال لایت کوین را پرداخت از مشتریان قبول می کنند. البته می توان از کارت های اعتباری بارگذاری شده استفاده کرد تا این مشکل را حل کرد. کارت هایی مانند Coinbase’s Shift Card، Monaco’s card ، Change’s card و… می توانند ارز دیجیتال شما را به ارز فیات تبدیل کنند و شما بتوانید پرداخت خود  را انجام دهید. البته این روند باعث کند شدن انجام پرداخت می شود. زیرا ارزهای دیجیتال زیادی هستند که به صورت مستقیم می توانید از آنها استفاده کنید و پرداخت خود را انجام دهید.

 

  • نوسانات قیمت لایت کوین Litecoin

لایت کوین از جمله ارزهایی که در بازار ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی داشته است. استفاده از ارز دیجیتال لایت کوین برای سرمایه گذاری طولانی مدت پیشنهاد نمی شود.  زیرا با بررسی نوسانات این ارز متوجه خواهید شد این ارز حتی در دقیقه نوسانات دو رقمی درصدی داشته است.

برخی رمزارزها مانند تترUSDT و BitUSD با ایجاد استیبل کوین Stablecoin تلاش کرده اند از نوسانات شدید بازار جلوگیری کنند.  لایت کوین تاکنون اقدامی برای کاهش نوسانات خود نداشته است.

 

قیمت ارز دیجیتال لایت کوین

قیمت اولیه Litecoin  در ابتدا 1 سنت بود. تا سال 2014 رشد ارزش و قیمت این ارز دیجیتال بسیار خوب بود. حدود سه سال قیمت لایت کوین بین 1 تا 4 دلار جابجا می شد. در سال 2017 لایت کوین در ارزش خود دچار انفجاری باور نکردنی شد، 7000 درصد صعود را تجربه کرد و به بالاترین قیمت خود یعنی 320 دلار رسید.

هم اکنون قیمت این ارز 183 دلار می باشد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx