Central Processing Unit (CPU)

Central Processing Unit (CPU) چیست؟

یک Central Processing Unit (CPU) به عنوان پردازنده شناخته می شود و به عنوان “مغز” رایانه عمل می کند ،  این قطعه است که عملیات حسابی، منطقی و کنترلی مشخص شده در هر برنامه را انجام می دهد. مفهوم CPU از اوایل دهه 1950 در علوم کامپیوتر مورد استفاده قرار گرفت.

اکثر CPU های مدرن ریزتراشه هایی هستند که حاوی میلیون ها ترانزیستور میکروسکوپی هستند. هر یک از آن ترانزیستورها می توانند روشن و خاموش شوند که نشان دهنده یک ها و صفرهای سیستم باینری است. با کار ترکیبی، این ترانزیستورها به CPUهای گوشی های هوشمند نیز اجازه می دهند میلیاردها محاسبه در ثانیه انجام دهند.

یک CPU علاوه بر انجام عملیات خود، کار سایر اجزای کامپیوتر را نیز هدایت می کند مانند حافظه با دسترسی تصادفی (RAM)، واحد پردازش گرافیکی (GPU) و سایرین.

یکی از مشخصه‌های اولیه که قدرت محاسباتی یک Central Processing Unit (CPU) را تعریف می‌کند، سرعت clock آن است که معمولاً بر حسب گیگاهرتز (GHz) اندازه‌گیری می‌شود، که تقریباً با تعداد محاسباتی که یک CPU می‌تواند در هر ثانیه انجام دهد مطابقت دارد.

توانایی Central Processing Unit (CPU) برای انجام محاسبات زیاد در هر ثانیه منجر به استفاده از آن‌ها برای استخراج ارزهای دیجیتال شده است که به محاسبه میلیون‌ها توابع hash متکی است تا خروجی تصادفی پیدا کند که مقدار آن کمتر از یک هدف معین در سال‌های اولیه صنعت کریپتو باشد.

با این حال، همانطور که صنعت رشد کرد و رقابت بین ماینرها شدیدتر شد، قدرت محاسباتی CPU ها ناکافی شد. در نهایت، آنها به نفع ابزارهای مقرون به صرفه تر، مانند GPU ها و مدارهای مجتمع ویژه برنامه های کاربردی بسیار تخصصی (ASIC) جابه جا شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا