ASIC-Resistant

ASIC-Resistant به چه معناست؟

ASIC به معنای مدار مجتمع مخصوص برنامه است. اکثر سخت‌افزارهای رایانه‌های مصرف‌کننده، یک سخت‌افزار با عملکرد عمومی هستند که می‌توانند تقریباً هر عملیاتی را که نرم‌افزار به آن دستور می‌دهد انجام دهد.با این حال، این تطبیق پذیری هزینه دارد: فراگیر شدن مخالف بهینه سازی است. هنگامی که شخصی نیاز به ساخت دستگاهی دارد که فقط یک کار را انجام دهد، مثلاً یک ساعت دیجیتال، ایجاد یک PCB خاص بسیار کارآمدتر از استفاده از یک لپ تاپ کامل است. برای ارزهای رمزپایه هم همینطور.

الگوریتم‌های اجماع اثبات کار اساس بسیاری از ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت‌کوین و اتریوم هستند. برای تأیید هر بلوک جدید، رایانه‌های روی یک بلاک چین باید یک معمای پیچیده را حل کنند و تلاش‌های متعددی برای یافتن راه‌حلی برای یک مسئله ریاضی انجام دهند. پردازنده‌های گرافیکی معمولاً در محاسبات موازی عالی هستند و این کار را سریع‌تر انجام می‌دهند و بازده انرژی بیشتری نسبت به CPU دارند. بعداً، اگر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه شود، سازندگان تراشه یک ماینر ASIC برای یک الگوریتم استخراج خاص تولید می کنند. از آنجایی که هدف اصلی ASIC انجام هر چه بیشتر تلاش (عملکردهای هش) در هر ثانیه است، آنها ابزاری بهتر برای استخراج بیت کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری PoW قابل استخراج با ASIC به جای GPU ایجاد می کنند. آنها فقط کار را بهتر انجام می دهند، زیرا برای این یک کار خاص طراحی شده اند.

ماینرهای بیت کوین ASIC این روزها یک میلیون برابر عملکرد بهتری نسبت به رایانه های شخصی رومیزی دارند که این مورد دومی را در استخراج مدرن کاملاً بی فایده می کند. علاوه بر این، از آنجایی که بیشتر hashpower در نهایت در چند استخر استخراج غول‌پیکر، واقع در مناطقی با دسترسی به برق ارزان و شرایط قانونی مساعد، قرار گرفت، استخراج رایانه‌های شخصی برای بیشتر ارزهای رمزنگاری شده چیزی از گذشته است.

این وضعیت به طور موثر سنگ بنای فلسفه رمزنگاری: تمرکززدایی را تضعیف و تهدید می کند. قطع برق در شمال چین در اوایل سال 2021 منجر به کاهش هش ریت شبکه بیت کوین برای چند روز به نصف شد و ثابت کرد که به طور خطرناکی به از دست دادن ماهیت مستقل اولین ارز دیجیتال نزدیک شده ایم.

در اینجا ایده ASIC-Resistant مطرح می شود. در تئوری، یک ارز دیجیتال ASIC-Resistant به طور منصفانه‌تری توزیع می‌شود، زیرا می‌توان آن را روی رایانه‌های شخصی مصرف‌کننده معمولی استخراج کرد. این باید تضمین کند که افراد بیشتری می توانند در ماینینگ شرکت کنند، در نتیجه مسابقه تسلیحاتی ASIC وجود ندارد، مردم عادی را کنار گذاشته و فرآیند استخراج به طور کلی سرمایه بر کمتری خواهد داشت. چنین شبکه ای به احتمال زیاد غیرمتمرکز و از نظر جغرافیایی توزیع می شود. این تضمین نمی کند که مزارع عظیم ماینینگ در نزدیکی سدهای برق آبی پدیدار نشوند، اما اطمینان می دهد که نمی توانند به طور کامل بر این میدان تسلط داشته باشند.

راه حل های ASIC-Resistant بر روی حاکمیت قاطع و البته الگوریتم استخراج درست تمرکز دارند. با طراحی باید از ایجاد ASIC جلوگیری کند یا حداقل هیچ مزیتی نسبت به سخت افزار رایانه های شخصی مصرف کننده نداشته باشد. رویکردهای فنی خاص شامل تغییر الگوریتم برای هر بلوک ماینینگ (مانند x16r که خیلی زود ASIC دریافت کرد)، افزایش تقاضای حافظه (مانند Scrypt و Ethash) یا حتی تمرکز استخراج روی حجم ذخیره سازی مانند Chia است.

Ethereum بزرگترین ارز دیجیتال است که هدف آن ASIC-Resistant است تا زمانی که به نسخه 2.0 اجماع اثبات سهام برسد که تاکنون موفق بوده. ASIC-Resistant یک بازی دفاعی است و هیچ تضمینی وجود ندارد که ، اگر قیمت ارز رمزپایه زمینه آن را از نظر اقتصادی امکان پذیر کند هر الگوریتم هش می تواند از ایجاد یک ماینر ASIC ساخته شده برای آن جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا