Craig Wright

Craig Wright کیست؟

Craig Steven Wright، دانشمند کامپیوتر استرالیایی است که پس از ادعای Satoshi Nakamoto، خالق بیت کوین، در فضای ارزهای دیجیتال محبوبیت و شهرت پیدا کرده بود. Craig Wright که توسط برخی از اعضای این صنعت به عنوان “Faketoshi” شناخته می شود، مسئول ظهور Bitcoin SV (BSV)، یک هارد فورک BCH است، پس از رهبری یک جناح جدید از جامعه Bitcoin Cash به دلیل تفاوت های فنی به شدت از پروژه اصلی جدا شد.

نرم افزار Bitcoin SV قصد داشت محدودیت اندازه بلوک Bitcoin Cash را به 128 مگابایت افزایش دهد که توسط کارآفرین میلیاردر Calvin Ayre نیز پشتیبانی می شد. در 16 مارس 2021، اندازه بلوک BSV به 638 مگابایت گزارش شد.

Craig Wright در حال حاضر به‌عنوان دانشمند ارشد در شرکت nChain کار می‌کند، شرکتی که راه‌حل‌های بلاک چین سازمانی را با استفاده از بلاک چین Bitcoin SV ارائه می‌کند.

طبق وب‌سایت خودش، گفته می‌شود که Wright یکی از اولین ذهن‌هایی است که ما اکنون به عنوان فناوری بلاک چین می‌شناسیم و همچنین اولین کازینو آنلاین جهان است.

Craig در زمینه فناوری اطلاعات و امنیت کار کرده است و خود را در LinkedIn به عنوان یک متخصص ارشد مدیریت اجرایی امنیت اطلاعات معرفی کرده است. او همچنین به عنوان دانشمند ارشد در توسعه دهنده بلاک چین nChain، مدیر عامل شرکت فناوری Hotwire PE و مدیر بسیاری از شرکت های دیگر عمل کرده است.

به گفته Craig Wright، او با کمک دوست فقیدش، متخصص پزشکی قانونی کامپیوتر، Dave Kleiman، مستقیماً در ایجاد Bitcoin مشارکت داشته است.

در جولای 2015، Wright دارایی های دفتر خود را واگذار کرد و سمت خود را به عنوان مدیر در تعدادی از شرکت ها ترک کرد. اندکی بعد، در دسامبر 2015، انتشارات WIRED و Gizmodo گزارش دادند که Wright ممکن است مخترع بیت کوین باشد.

در سال 2015، Wright مجموعه‌ای از اسناد ذخیره‌شده و پست‌های وبلاگ را ارائه کرده بود که از آن زمان از اینترنت، به عنوان شواهدی که ادعای خود را تأیید می‌کند، پاک شده‌اند.

اعلام Craig Wright بعداً توسط توسعه دهنده ارشد سابق بیت کوین، Gavin Andresen، پشتیبانی شد، که پس از ملاقات با Wright در هتلی در لندن در سال 2016، معتقد بود که Wright همان Satoshi واقعی است. گفته می شود که Craig به طور معتبر پیامی را با حروف اول و کلید خصوصی خود از یکی از 50 بلوک بیت کوین اولیه استخراج شده توسط Nakamoto به Andresen امضا کرده است.

به گفته Jon Matoni، مدیر بنیاد بیت کوین، Wright همچنین پیامی را با استفاده از بلوک های اول و نهم بیت کوین امضا کرد.

این شواهد شامل رونوشت های فاش نشده از مصاحبه با اداره مالیات استرالیا در مورد امور مالیاتی وی در سال 2014، اسنادی مبنی بر مشارکت وی در پروژه بیت کوین و ایمیل های ارسال شده از آدرس های مرتبط با Nakamoto که برای بیت کوین سخنرانی می کردند و همچنین ایمیلی که برای وکیل Wright ارسال شده بود، بود. ، Clayton Utz، به عنوان “Craig” (احتمالا) امضا شد.

رونوشت‌ها به نقل از Craig Wright می‌گوید: «من تمام تلاشم را کردم تا این واقعیت را پنهان کنم که از سال 2009 بیت‌کوین را اجرا می‌کنم.»

Gizmodo و WIRED همچنین بیان کردند که کلیدهای PGP رایت در سال 2009 ایجاد شده اند و می توان آنها را به آدرس ایمیل Satoshi Nakamoto ردیابی کرد. این ادعاها توسط تحقیقات BBC و Economist در سال 2016 تأیید شد که گزارش دادند Wright پیام‌های دیجیتالی را با استفاده از کلیدهای رمزنگاری ایجاد شده در طول توسعه اولیه بیت‌کوین امضا کرده است.

با این حال، به طور کلی، بیشتر چهره‌های برجسته در جامعه رمزنگاری مانند Charlie Lee، خالق Litecoin و Joseph Poon، یکی از مخترعان شبکه Lightning ، شواهد Wright را معتبر نمی‌دانند و در مورد غیرمنطقی بودن تفسیرهای فنی او صحبت کرده‌اند. Vitalik Buterin حتی تا آنجا پیش رفت که او را «فریبکار» خطاب کرد.

ادعاهای Craig Wright توسط محقق امنیتی Dan Kaminsky نیز مورد مناقشه قرار گرفته است که می گوید کلید خصوصی Wright نامعتبر است، زیرا به سادگی داده هایی را با استفاده مجدد از یک امضای قدیمی از تراکنش بیت کوین انجام شده در سال 2009 توسط Satoshi استخراج کرده است.

Jordan Pearson و Lorenzo Franceschi-Bicchierai از Vice Media نیز گزارش دادند که کلیدهای PGP رایت از سال 2009 می توانند برای اشاره به آدرس ایمیل هر کسی دارای تاریخ قبلی و ثابت شوند.

در کتاب Andrew O’Hagan، زندگی مخفی: سه داستان واقعی که در ژوئن 2016 منتشر شد، Wright گفت به دلیل تعهدات قانونی توافق شده در صندوق امانی Seychelle با امضای David Kleiman که در سال 2013 درگذشت، یک کلید خصوصی نامعتبر به جای کلید خصوصی Satoshi Nakamoto PGP ارائه کرده است.

گزارش WIRED بیان می‌کند که صندوق اعتماد از طریق شرکت Wright، Tulip Trading نگهداری می‌شود، که گمانه‌زنی‌ها برای کنترل ۱.۱ میلیون بیت‌کوین در اختیار Nakamoto است.

در حالی که معمای Nakamoto ادامه دارد، Craig Wright با استفاده از قانون افترا در بریتانیا برای شکایت از کسانی که او را کلاهبردار می‌خوانند، از جمله Vitalik Buterin ، بنیانگذار ارز دیجیتال اتریوم، ادعاهای خود را حفظ می‌کند.

این رفتار دعوی باعث واکنش شدید صنعت علیه او و Bitcoin SV شده است، به طوری که چندین صنعت BSV را در سال 2019 پس از اینکه Changpeng Zhao مدیر عامل Binance او را به عنوان دلیل حذف BSV از پلتفرم خود معرفی کرد، حذف کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا