binance coinآشنایی با بیت کوینارزهای برترمفاهیم پایهمنتخب سردبیر

ارز بیت کوین چیست؟ آشنایی کامل با بیت کوین

شناخت بیت کوینBitcoin

ارز بیت کوین را بیشتر بشناسیم

در سال 2008 مقاله ای منتشر شد که نوعی پول الکتریکی با نام بیت کوین در آن معرفی شد. کسی در آن زمان فکرش را نمی کرد که روزی انقلابی در اقتصاد و پول الکتریکی ایجاد شود.

فردی با نام ساتوشی ناکاموتوsatoshi nakamoto آغازگر این انقلاب بود . در ابتدا با هویتی ناشناس شروع به فعالیت کرد و امروز سر تیتر اول رسانه ها و بحث های اقتصادی است.

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال است که کارهای زیادی با آن می توانید انجام دهید.خرید، سفارش آنلاین، انجام تراکنش های مالی و حتی سرمایه گذاری.

شاید امروزه با افزایش قیمت ارزهای دیجیتالی شما نیز وسوسه شده باشید وارد این عرصه شوید. در این مقاله به معرفی بیت کوین Bitcoin که مهم ترین نوع ارزهای دیجیتالی است می پردازیم.

بیت کوینbitcoin چیست و چگونه به دست می آید؟

بیت کوین به صورت غیر متمرکز در شبکه بلاک چین  فعالیت دارد. ارز بیت کوین با محاسبات پیچیده و سخت ریاضی، به صورت رمزهای دیجیتالی (کریپتوکارنسی) به دست می آید. برای استخراج این رمز ارزها از دستگاه های ویژه و خاصی استفاده می شود. این دستگاه ها مصرف برق بسیار بالایی دارند و شاید خیلی ها آن را به صرفه ندانند.

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که بسیار شناخته شده است.

هدف ساتوشی از ایجاد بیت کوین، ذخیره و انتقال امن پول به سراسر دنیا بود.

مهم ترین ویژگی که باعث محبوبیت بیت کوین شده است این مورد است که تمام ویژگی های پول واقعی را داراست. از جمله خرید، سرمایه گذاری، انجام تراکنش های مختلف… همچنین به دلیل غیر متمرکز بودن این ارز دیجیتال تحت نظارت هیچ دولت یا ارگان و سازمانی نیست. به همین علت واسطه ها برای انجام معاملات از بین رفته است. شما به راحتی در ظرف چند دقیقه می توانید تراکنش های خود را انجام دهید. در حالی که برخی تراکنش های بانکی شاید تا چند روز مراحل انجام آن طول بکشد.

مزایای ارز بیت کوین

بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا می باشند. این ویژگی ها سبب برتری پول های دیجیتالی به پول های رایج واقعی شده است. از جمله:

 • غیر متمرکز بودن:این اصطلاح به این معنی است که تحت نظارت هیچ سازمان و ارگانی نیست. برای انجام تراکنش های مالی نیازی نیست واسطه یا فرد سومی آن را تائید کند.
 • آسان بودن روند معاملات: به دلیل اینکه نهاد نظارتی، قوانین سخت و پیچیده برای انجام تراکنش ها وجود ندارد . معاملات بسیار ساده تر و آسان تر از بازارهای واقعی انجام می شود.
 • امنیت بالا: بیت کوین معادل فیزیکی ندارد و از رمزهای دیجیتالی ساخته شده است. افراد تنها با ارائه دادن این رمزها می توانند در بازارهای دیجیتال به فعالیت بپردازند. به دست آوردن این رمزها بسیار سخت و پیچیده است و دسترسی به آنها ممکن نیست.
 • مشخص نبودن هویت افراد: یکی از ویژگی های خاص بیت کوین ناشناس بودن هویت دو طرف معامله می باشد. این مورد باعث می شود که پیگیری در این معاملات غیر ممکن شود.
 • جابجایی آسان:بیت کوین چون نوعی ارز دیجیتال است و وجودفیزیکی و واقعی ندارد جابجایی آن بسیار ساده تر از پول های رایج و واقعی می باشد.
 • عدم دریافت مالیات: بیت کوین تا کنون توسط هیچ کشوری شناخته شده و تائید شده نیست. دولت ها هنوز نمی دانند چگونه با ارزهای دیجیتالی برخورد کنند. به همین دلیل مشمول مالیات نشده اند و مکانی مناسب برای انجام معاملات بزرگ می باشند.
 • برگشت پذیر نبودن تراکنش ها: به دلیل ناشناس بودن هویت افراد در بازارهای ارز دیجیتال در صورت انجام تراکنش امکان بازگشت و تغییر در آن امکان پذیر نیست. به همین علت در هنگام انجام این معاملات دقت بسیاری انجام داده و از صحیح بودن اطلاعات طرف مقابل اطمینان حاصل کنید.

 نحوه استخراج ارز بیت کوین

تا اینجا درباره بیت کوین و ویژگی های آن صحبت کردیم. در ادامه این مطلب به این موضوع می پردازیم که بیت کوین چگونه به دست می آید.

در ابتدا بهتر است با واژه نود Node  یا گره آشنا شوید. نود همان افراد مشارکت کننده در شبکه می باشند که توسط دستگاه هایشان به شبکه متصل می باشند.

هر فرد می تواند از چندین دستگاه برای اتصال به شبکه استفاده کند. هر کدام از این دستگاه ها ماهیت جداگانه برای شبکه دارند.

اصلاح دیگری که باید با آن آشنایی داشته باشید بلاک چین است. بلاک چین فناوری است که اطلاعات تراکنش های بیت کوین را نگهداری می کند. به زبانی ساده تر بلاک چین مانند یک دفترچه دیجیتال اطلاعات تمام نودها روی آن ثبت شده است و قابل تغییر هم نیست.

با وجود بلاک چین ها نودها اطلاعات تراکنش های خود را نگه داری می کنند. زمانی که یکی از این نود ها بخواهد مقداری بیت کوین به فرد دیگری بفرستد، در ابتدا نود بررسی می کند اطلاعات این تراکنش درست است و این تراکنش امکان پذیر است یا خیر. در صورتی که تراکنش یا قوانین مغایرتی نداشته باشد  تراکنش معتبر شناخته می شود و وارد مرحله بعد که تائید تراکنش است می شود.

انجام تراکنش ها چگونه است؟

در ابتدا تراکنش ها باید توسط نودها معتبر شناخته شوند. سپس در محلی به نام ممپول Mempool  منتظر می مانند تا تائید آنها انجام شود.

با آغاز فرآیند ماینینگ یا استخراج نودها سعی می کنند اولین فردی باشند تراکنش های خود را انجام دهند تا بتوانند پاداش انجام کار خود را شبکه دریافت کنند.

ماینرها با انتخاب تراکنش و قرار دادن آن در بلاک هایشان کار خود را آغاز می کنند. در طی عملیات استخراج معماهای ریاضی در بلاک ها حل می شوند. لازمه این مصرف انرژی و صرف  توان پردازشی می باشد. این معماها از کنار هم گذاشتن تراکنش ها و عبور از فرآیند های رمزنگاری با نام توابع هش Hash  به وجود می آید. انجام و حل کردن این این معماهای ریاضی کار بسیار دشواری است که با سخت افزارهای کامپیوتری و دستگاه های مخصوص به نام ماینر یا آیسیک انجام می شود. تایید شدن تراکنش های قرار گرفته در بلاک ها ملزم این است که این معماهای ریاضی حل شوند..پس از یافتن معماهای ریاضی بلاک مورد نظر که حل شده است در کنار سایر بلاک های که پیش از این حل شده اند قرار می گیرند . این معنا و مفهوم کلی بلاک چین یا زنجیره بلاک می باشد.

به فرآیند تایید تراکنش ها به وسیله پیدا کردن معماهای ریاضی فرآیند اثبات کار Proof of work نیز گفته می شود.

ارز بیت کوین از کجا می آید؟

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که بیت کوین ها توسط چه کسی ساخته می شود؟ یا اینکه با هزینه بالا تهیه دستگاه ماینر و مصرف برق انگیزه ماینرها برای انجام فعالیت در این شبکه چیست؟

اولین کسی که در شبکه معمای ریاضی بلاک را حل کند پاداشی معادل واحد های خود شبکه یعنی همان بیت کوین دریافت می کند. منبع پرداخت این پاداش دو منبع اساسی دارد

 1. کارمزد یا هزینه تراکنش که توسط کاربران مشخص شده است
 2. پاداش بلاک که بعد از حل مسئله ریاضی به استخراج کننده تعلق می گیرد

تراکنش های بیت کوین رایگان نیستند. کاربران برای تایید تراکنش هایشان مبلغی مشخص را با عنوان هزینه و کارمزد  به آن پرداخت کنند. ماینرها  معمولا به تراکنش هایی علاقه مند هستند که کارمزد بیشتری پرداخت کرده اند.

بعد از اینکه پاسخ بلاک ها پیدا شد تعدادی بیت کوین در شبکه آزاد می شود. زمان حدودی اضافه شدن بلاک به شبکه حدود 10 دقیقه می باشد. هر 4 سال تعداد بیت کوین هایی که در شبکه آزاد می شود کم می شود. تعداد بیت کوین محدود است و استخراج بیت کوین ها روزی پایان می پذیرد. در حال حاضر 4/18 میلیون از 21 میلیون واحد بیت کوین در شبکه استخراج شده است.

عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در حالت کلی نیروهای عرضه و تقاضا تعیین می شود.اما عوامل جزئی نیز در این بین روی قیمت تاثیرگذار اند. قانون گذاری ها و ممنوعیت استخراج و خرید و فروش بیت کوین در کشورهای بزرگ از عوامل تاثیرگذار قیمت بیت کوین می باشد.

رویدادهای بزرگ اقتصادی، وضعیت توسعه، توسعه دهندگان و… از عوامل تاثیرگذار قیمت می باشند.

بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوپا بودن نوسانات زیادی در قیمت دارند. از طرفی با عرضه و تقاضای صورت گرفته توسط نهنگ ها تغییرات زیادی اتفاق می افتد. نهنگ ها سرمایه گذاران بزرگی هستند که مقدار زیادی بیت کوین خریداری کرده اند و روی آن سرمایه گذاری کرده اند. علت این نام گذاری این است که نهنگ ها به علت بزرگی جثه هنگام حرکت در آب حرکت های زیادی را ایجاد می کنند. بازار ارز دیجیتال به آب های دریا و اقیانوس تشبیه شده است.

چگونه بیت کوین تهیه کنیم؟

دو راه برای داشتن بیت کوین پیش روی شماست. اولین راه این است که خودتان بیت کوین استخراج کنید. که همانگونه که گفته شد هزینه ی بالای دستگاه های ماینر و برق و خنک کننده ها را نیز باید در نظر داشته باشید. راه دیگر خرید بیت کوین از صرافی های آنلاین یا افراد فروشنده می باشد. در حالت کلی خرید بیت کوین به صورت زیر می باشد.

 1. تهیه و نصب کیف پول
 2. پیدا کردن فروشنده بیت کوین
 3. واریز پول از طریق کارت های اعتباری و وارد کردن آدرس کیف پول برای دریافت بیت کوین
 4. انتقال بیت کوین به کیف پول ارزی شما

هنگام خرید بیت کوین هویت شما با درخواست مدارک شناسایی، تایید می شود. این کار برای جلوگیری از پول شویی و کلاه برداری می باشد.

 کیف پول بیت کوین

برای خرید و ذخیره و نگه داری بیت کوین نیازی به افتتاح حساب در بانک یا شرکتی خاص ندارید. این کیف برای نگهداری، ارسال و دریافت بیت کوین شما می باشد.این کیف ها بنا به خواسته شما می توانند روی موبایل، دسکتاپ و کیف پول های کاغذی و سخت افزاری تهیه و استفاده می شوند.

با مراجعه به سایت رسمی بیت کوین و یا استفاده از کیف پول در سایت کیف خود را تهیه کنید.

تراکنش های که انجام می شوند قابل بازگشت نیستند. این تراکنش ها تحت نظر هیچ سازمانی نیستند.

به همین دلیل همیشه از کیف پول خود نسخه پشتیبانی تهیه کنید و کلمات رمز بازیابی خود را در مکانی مطمئن ثبت و نگه داری کنید.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx