cardanoارزهای برتر

ارز دیجیتال کاردانو ADA چیست ؟

ارز دیجیتال کاردانو ADA و بلاک چین آن

کاردانو با عنوان نسل سوم بلاک چین نیز شناخته می شود. نحوه کارکرد بلاک چین کاردانو مانند بلاک چین اتریوم می باشد. یعنی این پلتفرم مانند اتریوم مناسب این است که قراردادهای هوشمند روی آن قرار گیرد و اجرا شود.

امنیت بلاک چین کاردانو نیز بسیار بالاست و این امنیت را با ایجاد یک بستر چند لایه ایجاد می کند.

نوشته های مشابه

بلاک چین کاردانو اولین پلتفرمی است که به صورت همتا به همتا کار خود را انجام می دهد. این بلاک چین مانند دیگر بلاک چین ها خدمات پرداخت با رمزارزها را ارائه می دهد. این پلتفرم سرعتی بالا دارد و بدون به واسطه، کارهای خود را انجام می دهد.

بلاک چین کاردانو نقاط مشترکی با دیگر بلاک چین ها دارد. اما هدف اصلی بنیانگذاران و توسعه دهندگان این بلاک چین این است که بتوانند کاربردهای مالی را برای همه کاربران، شرکت ها و حتی حکومت های مختلف ارائه دهند.

یکی از ویژگی های مهم و اصلی کاردانو این است که راهکارهایی ارائه دهد تا با آنها بتواند بین حریم خصوصی کاربران و  نظارت های قانونی تعادلی ایجاد کند. در این مقاله به معرفی کامل بلاک چین کاردانو می پردازیم.

تاریخچه کاردانو

چارلز هاسکینسون Charles Hoskinson در سال 2015 به صورت رسمی پروژه کاردانو را آغاز کرد. چارلز قبل از انجام این پروژه یکی از توسعه دهندگان بلاک چین اتریوم بود. او ابتدا به مدت 2 سال فقط در مورد مشکلات شبکه های بیت کوین و اتریوم تحقیق کرد .

در نهایت پروژه کاردانو با ارائه ایده ها و الگوهای مختلف در انجام تراکنش ها و تولید بلاک ها، مشکل مقیاس پذیری بیت کوین و اتریوم را حل کرد.

هاسکینسون بیت کوین را نسل اول بلاک چین، اتریوم را نسل دوم و کاردانو را نسل سوم بلاک چین نامید. از نظر او کاردانو قادر است مشکلات بلاک چین بیت کوین و اتریوم را حل کند.

سه شرکت The Cardano , IOHK , Emurgo جزو توسعه دهندگان بلاک چین کاردانو می باشند. البته ده ها شرکت و گروه های دیگر نیز به صورت جداگانه روی کد های متن باز این بلاک چین کار می کنند.

در آخر بعد از 2 سال در تاریخ 28 سپتامبر سال 2017 بلاک چین کاردانو راه اندازی شد و ارز دیجیتال ADA را به بازار عرضه کرد.

تفاوت ارز دیجیتال کاردانو با بیت کوین و اتریوم

همانگونه که گفتیم پروژه کاردانو دو سال را روی مشکلات و ایرادات بلاک چین های بیت کوین و اتریوم کار کرد. در آخر کاردانو موفق شد در سال 2017 فرآیند هایی نو و جدید در تائید تراکنش ها و مقیاس پذیری شبکه های بلاک چین، مشکلات قرارداد های هوشمند Smartcontact را حل کند.

بسیاری از محققان و تحلیلگران، شبکه بلاک چین کاردانو را ترکیبی از بلاک چین های بیت کوین، اترویم و مونرو می دانند.

در حالی که بیت کوین، توانایی پردازش 7 تراکنش در ثانیه را دارد و اتریوم 20 تراکنش را در ثانیه انجام می دهد، کاردانو ادعا می کند با حل کردن مشکلات مقیاس پذیری قادر است تراکنش های بیشتری را پردازش کند و به انجام برساند. این عدد در حال حاضر 257 تراکنش در ثانیه می باشد.

یکی از ویژگی های کاردانو این است با بهینه سازی و تغییرات قراردادهای هوشمند، ماهیت شبکه و الگوهای برنامه نویسی، بسیاری از ICO بدون استفاده را به طور کلی از این شبکه حذف کند.

سرعت انجام تراکنش ها در کاردانو بالاست. همچنین هزینه کارمزد آنها بسیار کم و ناچیز است. شبکه کاردانو با طراحی لایه لایه ای این امکان را فراهم کرده است که قابلیت های جدیدی در بستر بلاک چین ایجاد شود.

ارز دیجیتال کاردانو چگونه کار می کند؟

بلاک چین کاردانو چند لایه است و این باعث شده امنیت این بلاک چین در سطح خوبی قرار داشته باشد. این لایه لایه بودن بلاک چین کاردانو مزایای بسیار زیادی را به همراه دارد. لایه محاسباتی کاردانو بسیار انعطاف پذیر و کارآمد تر از سایر بلاک چین ها می باشد.

منظور از انعطاف پذیری در بلاک چین این است که با توجه به کاربران نهایی، می توان تغییراتی در قوانین ایجاد کرد. در صورتی که در سایر بلاک چین ها امکان ایجاد هیچ تغییری وجود ندارد. به عنوان مثال، هر کشور قوانین و مقررات خاص خود را دارد. کاربران کاردانو می توانند با توجه به قوانین خاص کشور خود، نحوه ذخیره اطلاعات و دسترسی به داده ها را تغییر دهند.

قیمت دیجیتال کاردانو

توکن های بومی کاردانو ADA نام دارند و تعداد 45 میلیون از آنها در بازار موجود است. در اکتبر سال 2017 ارز دیجیتال کاردانو با قیمت 0.02 به بازار عرضه شد. در ژانویه سال 2018 روندی صعودی را طی کرد و به ارزش 1.22 دست یافت. با نزولی شدن بازار ارزهای دیجیتال، کاردانو نیز سیر نزولی را طی کرد، تا اینکه در سال 2019 ارزش این ارز دیجیتال تا حدودی بهبود یافت و توانست خود را بازیابی کند.

این ارز دیجیتال هم اکنون جزو 10 ارز برتر دیجیتال می باشد.

کیف پول ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو کیف پول خاص خود را دارد. این کیف پول Deadalus نام دارد . این کیف پول مخصوص کامپیوتر می باشد. کیف پول کاردانو امنیت خوبی دارد و روی سیستم های لینوکس، ویندوز و مک نصب می شود. برای نصب این کیف پول ها، باید کل بلاک چین کاردانو را دانلود کنید.

جز کیف پول رسمی کاردانو، کیف پول های دیگر نیز از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند. کیف پول لجر Leger، کیف پول ترزور Trezor T، کیف پول نرم افزاری یورویی Yoroei ، و کیف پول نرم افزاری اتمیک Atomic از جمله این کیف پول ها می باشد.

استخراج دیجیتال کاردانو

پروفسور آگلوس کیاباس سیستم Ouroborse را ارائه کرد. در این سیستم کاربران قادرند ارز دیجیتال کاردانو را استخراج کنند. در این روش مالکین توکن های ADA می توانند در دسته سرپرستان Slot  قرار بگیرند و از این روش کسب درآمد کنند.

همانگونه که می دانیم در شبکه بلاک چین بیت کوین، انجام تراکنش ها بر اساس اثبات کار Proof Of Work می باشد. به این معنی که برای تائید شدن انجام یک تراکنش، ماینر ها قدرت محاسباتی خود برای حل یک معادله پیچیده ریاضی استفاده می کنند، هر ماینری که زودتر به جواب آن معادله ریاضی برسد به عنوان پاداش از شبکه بیت کوین دریافت می کند. مهم ترین مورد در استخراج بلاک چین این است که نیاز به برق زیادی دارد.

اما در بلاک چین کاردانو از سیستم اثبات سهام Proof Of Stake استفاده می شود. در این روش به افرادی که قرار است به تائید کردن معاملات و تراکنش ها کمک کنند اعتبار سنج می گویند. در ابتدا اعتبار سنج ها تعدادی سکه کاردانو ADA را با عنوان سهام مسدود می کنند. بعد از تائید نهایی معامله هر کدام از اعتبار سنج ها نسبت به مقدار سهام خود، مقداری توکن ADA به عنوان پاداش دریافت می کنند. چند ماینر با کمک هم معادلات را حل می کنند و به این ترتیب از برق کمتری استفاده می شود. نسبت پاداش دریافتی نیز بسته به سهام آن اعتبار سنج می باشد. هرچه میزان سهام بالاتر باشد مقدار دریافتی سهام نیز بالاتر خواهد بود.

مزایای استفاده از ارز دیجیتال کاردانو ADA
  • ارز دیجیتال کاردانو محدودیتی در مقیاس پذیری ندارد. هرچه تعداد کاربران آن بیشتر شود و افراد بیشتری از آن استفاده کنند شبکه قادر خواهد بود تراکنش های بیشتری را انجام دهد.
  • بلاک چین کاردانو یک سیستم پرداخت جهانی است و تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان یا دولتی نمی باشد.
  • بلاک چین کاردانو این امکان را به کاربران خود می دهد تا بتوانند قرارداد های هوشمند خود را بر بستر این پلتفرم اجرا کنند.
  • این سیستم امنیت بسیار بالایی دارد و هک کردن این شبکه تقریبا غیر ممکن است.
  • بنیانگذار اصلی ارز کاردانو رزومه خوبی در کارنامه خود دارد. پروژه هایی مانند Bitshares و Ethereum.
  • بلاک چین کاردانو اولین شبکه بلاک چین چند لایه است.
  • با ارز دیجیتال ADA تراکنش ها با سرعت بالایی انجام می شوند. همچنین کارمزد بسیار کمی دارد.
  • شبکه کاردانو با محیط زیست سازگاری زیادی دارد. زیرا به مصرف برق کمتری نیاز دارد.
معایب بلاک چین کاردانو
  • بلاک چین کاردانو هنوز در مرحله توسعه است و نمی توان قابلیت خاصی به آن نسبت داد. ویژگی هایی که به کاردانو نسبت داده می شوند فعلا در حد ایده می باشند و هنوز عملی نشده اند.
  • بلاک چین هایی مانند ریپل یا استلار لومن قادرند بیش از 1000 تراکنش را در ثانیه انجام دهند. مقیاس پذیری کاردانو شاید از بلاک چین بیت کوین و اتریوم بیشتر باشد اما هنوز بهترین نیست. حداکثر تراکنش هایی که کاردانو در ثانیه انجام می دهد 257 می باشد.
آینده ارز دیجیتال کاردانو

بعد از معرفی شبکه شلی Shelly توسط گروه توسعه دهندگان کاردانو، قیمت این ارز دیجیتال روند صعودی خود را آغاز کرد و در سال 2020 موفق شد پیشرفت خوبی را داشته باشد و ارزش آن افزایش داشته باشد.

مایکل ون د پاپ Michael van de poppe تحلیل گر معروف بازار ارزهای دیجیتال، معتقد است ارز کاردانو می تواند نسبت به دیگر آلت کوین ها رشد و پیشرفت خوبی داشته باشد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx