Cross-Chain Communication

Cross-Chain Communication چیست؟

Cross-Chain Communication بین بلاک چین های مختلف برای تضمین عملکرد غیرمتمرکز فناوری ضروری است. از آنجایی که پروژه های بلاک چین در نهایت ساختارهای بسیار متفاوتی دارند، گاهی اوقات ممکن است تبادل داده بین زنجیره ها بدون نرم افزار اضافی یا دخالت شخص ثالث غیرممکن باشد. به همین دلیل است که روش های ارتباطی زنجیره ای به طور فزاینده ای مورد توجه قرار می گیرند. در حال حاضر، چندین فرآیند ارتباطی بین زنجیره‌ای برای بلاک چین‌ها برای تبادل اطلاعات وجود دارد.

Atomic Swaps احتمالاً محبوب ترین ابزار ارتباطی Cross-Chain برای توسعه دهندگان بلاک چین است. برخلاف خرید ارز دیجیتال از یک صرافی، یک Atomic Swaps به همتایان اجازه می‌دهد تا توکن‌ها را از طریق یک قرارداد هوشمند اختصاصی از کیف پول به کیف پول منتقل کنند. این فرآیند نیاز به صرافی شخص ثالث را از بین می برد و به همتایان اجازه می دهد تا به طور مستقیم ارزهای دیجیتال را مبادله کنند.

تأیید پرداخت ساده شده بدون تابعیت (SVP) یکی دیگر از ابزارهای ارتباطی زنجیره بلوکی است. این ابزار به بلاک چین ها اجازه می دهد تا اعتبار تراکنش ها را بدون نیاز به ذخیره تمام اطلاعات مربوط به تراکنش تخمین بزنند. این فرآیند بلاک چین ها را قادر می سازد تا بدون نیاز به تبادل مقادیر زیادی داده بین یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

سایر ابزارهای Cross-Chain شامل Consensus Connection ها، Relay ها و Chain Federation است. همه این فرآیندهای ارتباطی شامل سطوح مختلفی از مشارکت پولی است. نه تنها این، بهترین رویکرد برای Cross-Chain Communication معمولاً با ویژگی های اساسی دو بلاک چین درگیر تعیین می شود. به عنوان مثال، شبکه Lightning منحصراً بر اساس اصل Atomic Swaps کار می کند. با این حال، به دلیل ماهیت بسیار متفاوت سیستم های مبتنی بر بلاک چین، Atomic Swaps همیشه بهترین انتخاب برای اطمینان از Cross-Chain Communication نیست.

قابلیت همکاری یکی از مهمترین نقاط تمرکز توسعه دهندگان بلاک چین است، زیرا این یکی از ویژگی هایی است که عمدتاً در سیستم های بلاک چین فعلی وجود ندارد. در حالی که پل‌های بلاکچین یکی از راه‌های اطمینان از قابلیت همکاری هستند، ابزارهای Cross-Chain نیز به پیشرفت به سمت اکوسیستم‌های کاربردی‌تر کمک می‌کنند.

فقدان Cross-Chain Communication بین سیستم های مختلف در حال حاضر مانع از عملکرد بلاک چین در بالاترین ظرفیت خود می شود. هرچه این فرآیندها بیشتر توسعه یابند، برنامه ها و پیاده سازی های بیشتری در برابر توسعه دهندگان بلاک چین باز می شوند. نه تنها این، کاربران ارزهای دیجیتال می توانند از افزایش سرعت پردازش تراکنش و تبادل آسان بین توکن های مختلف فوراً بهره مند شوند. Cross-Chain Communication هنوز راه درازی در پیش دارد. با این حال، پیشرفت قابل توجهی در این جنبه از فناوری بلاک چین صورت گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا