اخباراخبار جهاناخبار قانون گذاری

در پی اوج گرفتن بازار ارزهای دیجیتال، تایلند به دنبال وضع مقررات شفاف‌تری است

افزایش علاقه مندان بازار ارزهای دیجیتال

افزایش تعداد کل حساب‌های ارزهای دیجیتال

کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند گفت، «در دوره 180 روز گذشته تعداد کل حساب‌های ارزهای دیجیتال تقریباً 300٪ افزایش یافته است.»

در حال حاضر تایلند مدعی یکی از بازارهای قانونی معامله ارزهای دیجیتال در جهان شده است و صرافی‌ها باید از از استانداردهای نظارتی دقیق پیروی کنند. مثلا در ابتدای سال، بیت کوب (Bitkub)، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در کشور تایلند، پس از مواجه شدن سیستم معاملاتی او با وقفه طولانی توسط ناظران تعطیل شد.

با وجود این شرایط به ظاهر سختگیرانه، بازار ارزهای دیجیتال تایلند به رشد خود ادامه داده است. اخیراً زمانی که کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند بیانیه‌ای مبنی بر تصویب حداقل 1 میلیون بات (حدوداً 33000 دلار) یعنی حداقل درآمد سالانه برای سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال کشور منتشر کرد، نقطه اوجی در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمد.

این تصمیم با واکنش فوری جامعه سرمایه گذاران محلی روبرو شد چون تصویب این بیانیه به این معنی است که افراد کم درآمد و افرادی که درآمد متوسطی دارند باید از بازار ارزهای دیجیتال خارج شوند. در نتیجه نهاد نظارتی مجبور شد موضع خود را ظرف چند روز پس از اعلام این موضوع روشن کند.

در این رابطه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار اظهار کرد که پیش نویس سند قبلی فقط وسیله‌ای برای ارزیابی احساسات سرمایه گذاران بود، در حالیکه روانوادی سوانمونگکول (Ruenvadee Suwanmongkol)، دبیرکل کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند ادعا کرد: «من معیارهایی ارائه دادم كه از نظر بسیاری از افراد خیلی سخت می‌توان مردم را مجبور کرد که نظرات شان را در این مورد ابراز كنند. قصد نداشتم بگویم دقیقا این معیارها قابل اجرا هستند.»

با در نظر گرفتن این موارد، پینپراج چکافک (Pinpraaj Chakkaphak) مدیرعامل صرافی محلی ارزهای دیجیتال ERX به کوین تلگراف گفت که نیت اصلی کمیسیون بورس و اوراق بهادار بدخواهانه نبوده بلکه آن‌ها فقط سعی داشتند از سرمایه گذاران در برابر ریسک‌های احتمالی بازار حمایت کنند. وی همچنین افزود:

«ما نیت خوب کمیسیون بورس و اوراق بهادار را درک می‌کنیم اما با این حال، بیش‌تر سهامداران بازار ارزهای دیجیتال و اکثر مردم با این طرح مخالف هستند. از نظر مدیرعامل صرافی محلی ارزهای دیجیتال ERX این مکانیسم محافظتی نباید روی حداقل درآمد تمرکز کند. در عوض باید روی افشای اطلاعات بهتر توسط اپراتورها و آموزش سرمایه گذاران متمرکز باشد.»

مقررات نباید مانع رشد بازار شود

برای اینکه دید بهتری از شرایط داشته باشیم، کوین تلگراف با کنستانتین آنیسیموف، مدیر اجرایی CEX.IO، درباره یکی از مبادلات ارزهای دیجیتال در تایلند صحبت کرد. او موضع خود را مشخص کرد که موانع احتمالی خانواده‌های کم درآمد را از دسترسی به یک منبع سرمایه گذاری سودآور بازمی‌دارد. همچنین کمیسیون بورس و اوراق بهادار مخالف اصول اقتصادی بازار آزاد و آزادی انتخاب بود.

او از طرفی دیگر اقرار کرد که اگر اکثریت جمعیت کم درآمد از هیچ گونه آموزش ابتدایی مالی و درک ریسک چنین سرمایه گذاری‌هایی برخوردار نباشند، ممکن است رویکرد کمیسیون بورس و اوراق بهادار تنها راه محافظت از منافع عمومی باشد. آنیسیموف افزود:

«رویکردهای مختلفی می‌توان اتخاذ کرد و حداقل درآمد یکی از آن‌هاست. من اطمینان دارم که کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند به واکنش جامعه سرمایه گذاری توجه کرده و به نفع مردم اقدام خواهد کرد.»

همچنین، آکالارپ ییمویلای (Akalarp Yimwilai)، مدیر عامل پلتفرم معاملات محلی ارزهای دیجیتال زیپمکس، به کوین تلگراف گفت، «او صمیمانه معتقد است که این قانون پیشنهادی خیرخواهانه است و هدف از وضع این قانون این است که با به حداقل رساندن خطرات غیر ضروری از سرمایه گذاران محافظت کنند.»

او تاکید کرد که بازار ارزهای دیجیتال هنوز در ابتدای راه است و مقررات حوزه ارزهای دیجیتال طی سه سال گذشته وضع شده‌اند. در نتیجه، کمیسیون بورس و اوراق بهادار هنوز به دنبال تعیین چارچوبی قانونی برای این سرمایه گذاری است که این چارچوب بتواند سرمایه گذاران را از خطرات احتمالی آینده محفوظ کند.

او معتقد است که اگر قانون فعلی اجرا شود، می‌تواند به طور قابل توجهی منجر به افزایش کلاهبرداری‌ها شود و سرمایه گذاران را به بازارهای غیر قانونی سوق دهد. همچنین می‌تواند منجر به خروج سرمایه‌ای هنگفت از تایلند شود و در بلندمدت به توسعه و امور مالی کشور آسیب بزند.

بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال رونق گرفته است

بازار ارزهای دیجیتال تایلند در ماه‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. براساس کمیسیون بورس و اوراق بهادار تایلند، تعداد حساب‌های معاملات ارزهای دیجیتال این کشور در پایان سال 2020 از 160000 به 470000 حساب رسید. و تقریباً 50% از سرمایه گذاران این حساب‌ها کمتر از 30 سال سن دارند.

همچنین چاک کفاک خاطرنشان کرد که حجم معاملات ارزهای دیجیتال در نوامبر 2020 برابر با 18.44 میلیارد بود که در مقایسه با 100.90 میلیارد فوریه 2021 نشان دهنده این است که تنها در مدت 3 ماه 447.18% افزایش داشته است. وی در ادامه افزود:

«سرمایه گذارانی که قصد دارند در بازار سهام سنتی یا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند، باید آموزش ببینند و تحقیق کنند. اولویت ما آموزش سرمایه گذاران است که یاد بگیرند و در مورد سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال دانش و اطلاعات کافی کسب کنند، چون این فرصتی جدید برای همه سرمایه گذاران است.»

همچنین طبق گفته ییمویلای، زیپمکس (Zipmex)، در سال 2020 یک میلیارد در تایلند معامله کرد که انتظار می‌رود این رقم در سال 2021 افزایش چشمگیری داشته باشد. همچنین صرافی ارزهای دیجیتال توانست 6 میلیون دلار بودجه جدید از شرکتی واقعی در آمریکا جمع آوری کند. او همچنین تاکید کرد که در حال حاضر دارایی‌های تحت کنترل شرکت حدوداً 100 میلیون دلار ارزش دارد.

آیا اوضاع امیدوارکننده به نظر می‌رسد؟

اگرچه در حال حاضر به نظر می رسد کمیسیون بورس و اوراق بهادار در مورد طرح اولیه مورد نیاز خود برای ورود به بازار عقب نشینی می‌کند. طبق گفته سوانمونگکول (Suwanmongkol)، افرادی که پول‌هایشان را با زور بازو جمع آوری می‌کنند بعد سرمایه خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل می‌کنند، احتمالاً از ریسک‌های این نوع سرمایه گذاری پر خطر خبر ندارند. همچنین او ادامه داد: «اگر کمیسیون بورس و اوراق بهادار فقط منتظر بماند و کاری انجام ندهد، مسئولیت آن بر عهده ماست اگر سرمایه گذاران سرمایه خود را از دست بدهند.»

سرانجام کمیسیون بورس و اوراق بهادار اخیراً با نمایندگان مبادلات ارزهای دیجیتال محلی بر سر میز شام گفتگو داشته و گزارشات حاکی از آن است که آژانس دولتی هنوز هم به دنبال مشورت با اعضای برجسته در این حوزه است. پیش از اتمام نظرسنجی در تاریخ 27 مارس، در تاریخ 24 مارس جلسه نهایی رسیدگی به این موضوع برگزار می‌شود.

منبع: وبسایت cointelegraph

تاریخ انتشار خبر: 6 مارس 2021

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx