ارزهای دیجیتال

بیت کوین یکه تاز بازار ارز دیجیتال/علت اختلاف تعداد کاربران بیت کوین و آلت کوین ها

چرا رقابت با بیت کوین مشکل است؟

با توجه به افزایش روز افزون آلت کوین ها و تلاش یک‌پارچه پلتفرم های جدید برای بهبود شبکه سوال اینجا است. که چرا هنوز بیت کوین یکه تاز میدان است؟ و تا کنون هیچ رمز ارزی نتوانسته جای بیت کوین را بگیرد. و یا به بیان دیگر بتواند با آن رقابت کند. مگر نه این که هر ارزی با هدف بهبود شبکه به میدان مالی پا می‌گذارد؟ با وجود کارکرد بیت کوین و رویت شدن معایب این پلتفرم قاعدتا باید پلتفرم های ثانی کاربردی تر و بهتر عمل کنند. اما کاربران هم چنان بیت کوین را به خیلی از رمز ارز ها ترجیح می‌دهند. با ما باشید تا باتفاق این موضوع را بررسی کنیم.

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیر متمرکز


همان طور که میداند بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که پا به میدان مالی گذاشت. وایت پیپر این ارز توسط ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. و در دسترس افراد قرار گرفت. بیت کوین اولین ارزشی است که با هدف برآورده شدن این آرزو که ارزی بین المللی و در دسترس تمامی مردم دنیا باشد.  این ارز با یک تفاوت بزرگ یعنی غیرمتمرکز بودن به بازار مالی عرضه شود.

نوشته های مشابه

بیت کوین با این اهداف شروع به کار کرد. و جزو بزرگ ترین نو آوری های بازار جهانی قرار گرفت. این ارز با حمایت مالی از سمت مردم جان گرفت و بستری برای ورود سایر رمز ارز ها به دنیای مالی ایجاد شد. بیت کوین ارزی بود که توانست با بهره گیری از فناوری بلاک چین خیال مردم را از امنیت شبکه راحت کند. اهداف این ارز در کنار محدودیتی که در عرضه دارد باعث ارزش گرفتن آن شد.

مطالب مرتبط:
ارزش پول فیات و ارزش بیت کوین در این بازار شام
وایت پیپر White paper در ارزدیجیتال/ نگاهی به اهمیت وایت پیپر ها
امنیت ارز های دیجیتال

آلت کوین ها


پس از بیت کوین آلت کوین ها یکی پس از دیگری متولد و به بازار مالی معرفی شدند. این بار آلت کوین ها با دو تفاوت مهم به میدان آمدند.

اولا: نیازی به زمینه سازی نبود چون بیت کوین  ذهنیت درست از ارزهای دیجیتال را برای مردم ایجاد کرد.
دوما: با شروع به کار کردن بیت کوین نواقص این رمز ارز و همینطور مشکلات فعالیت در فضای کریپتوکارنسی روشن شد.

با این حساب آلت کوین ها راه ساده تری را برای ورود به دنیای کریپتوکارنسی پیمودند. هر کدام از آلت کوین ها با تقلید از بیت کوین و تغییراتی جدید در اجرای پلتفرم ها به هدف بهبود شبکه به ارائه وایت پیپر ها در این دنیای مالی پرداختند. تایید تراکنش ها به هدف بهبود سرعت خرید و فروش ها، جایگزینی پروتکل اثبات سهام به جای اثبات کار و همچنین امضا های مختلف، ICO  و IEO و… از جمله نوآوری هایی بود که آلت کوین ها پس از تولد ارائه می‌دادند. که هر کدام به نوع خود موثر و خلاقانه بود.

مطالب مرتبط:
الگوریتم اثبات سهام چیست؟ با چه هدفی به وجود آمده و بر چه مبنایی کار میکند؟
الگوریتم اثبات کار چیست و تاثیری بر عملکرد شبکه بلاک چین دارد
امضا دیجیتال چیست؟بررسی نقش امضا دیجیتال در امنیت رمزارز ها
ICO چیست و چگونه کار میکند؟بررسی مفاهیم ارز دیجیتال
IEO چیست؟ پیش خرید یا پیش فروش توکن چگونه انجام می‌شود؟/بررسی مفهوم IEO

تفاوت بیت کوین با آلت کوین ها


آلت کوین

با توجه به نوآوری های گوناگون و تنوعی که آلت کوین ها به بازار مالی ارائه داده اند. انتظار می‌رود که رقابت با بیت کوین چندان کار سختی نباشد. بیت کوین اولین ارز دیجیتال است و طبیعتا باید دارای اشکالاتی باشد که ارز های دیجیتال جدید آن را رفع کرده باشند. پس چرا هنوز بیت کوین با اختلاف زیاد از سایر ارز ها جلوتر است؟ عوامل زیادی در پاسخ به این سوال دخیل اند که در ادامه به توضیح آنان خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط:
آشنایی با بیت کوین

نوآوری و پلتفرم های جدید

باید این مسئله را این گونه عنوان کنیم که علیرغم نو آوری هایی که آلت کوین ها به بازار مالی ارائه می‌دهند. هیچ کدام به وسعت نوآوری که از سمت خود بیت کوین به جامعه ارائه شد را ندارد. بیت کوین با وجود این که اولین ارز دیجیتالی است. که به بازار مالی ارائه شده است. اما همچنان پلتفرم قوی دارد. به طوری که ارز های جدید با راه حل های جدید و پلتفرم های اصلاح شده به توانایی رقابت با بیت کوین را در بحث نو آوری ندارند.

وسعت شبکه

شبکه بیت کوین بسیار وسیع است. و حجم بالایی از کاربران را به خود اختصاص  داده است. این شبکه بزرگ است. و تعداد کاربران زیادی را در دل خود دارد. با روی کار آمدن آلت کوین ها، به دلیل نو پا بودنشان اول از همه بحث معرفی و مقبولیت را در بین تریدر ها و سرمایه گذاران دارند. و بعد از آن که در این جامعه مالی طرفداران خود را به دست آوردند و صاحب یک خانواده حامی شدند باید بگوییم که جمعیت این خانواده  نسبت به بیت کوین خیلی کوچک تر از تعداد حامیان و یا طرفداران بیت کوین است. علاوه بر آن حجم بازار های مالی دیجیتال روز افزون است. و بیت کوین از سایر کوین ها مجزا نیست. یعنی با رشد بازار هر آلت کوین بازار بیت کوین هم بزرگتر می‌شود. و ثابت نمی‌ماند.

مطالب مرتبط:
اخبار آلت کوین ها 

امنیت شبکه

آلت کوین

ارز های دیجیتال ماهیتا پول هستند. و در یک شبکه مالی در حال رد و بدل میان کاربران مختلف می‌باشند. هر کاربری برای انتخاب رمزارز مورد نظر خود به تحقیق در مورد آن می‌پردازد. و طبیعتا به دنبال هدف مالی و سودآوری دست به خرید و فروش یک ارز می‌کند. هیچ کاربری تمایل به از دست دادن پول خود را ندارد. پس ارز دیجیتال مورد نظر باید بتواند بخش زیادی از اطمینان مخاطبان را جلب کند.

فرض کنید شما خود به عنوان یک تریدر پا به عرصه رمز ارز ها می‌گذارید. در ابتدا با تزریق مبلغی پول ارز مورد نظر را تهیه می‌کنید. و کار خود را آغاز می‌کنید. پس از مدتی اخباری حاکی از هک شدن پلتفرم ارز مورد نظر شما می‌شنوید. این موضوع به هیچ عنوان برای هیچ سرمایه گذاری خوب نیست. و متاسفانه ارز های دیجیتال نوپا به شدت در زمینه امنیت ریسک پذیراند. و سرمایه گذاران به راحتی بر روی آنان سرمایه گذاری نمی‌کنند. یا اگر هم سرمایه گذاری کنند مبالغ بالا را برای یک آلت کوین در نظر نمی‌گیرند.

این درحالی است که برای بیت کوین چیزی جز این است. بیت کوین از تمام ارز های دیجیتال سابقه کاری بالاتری دارد. و معامله گران توانسته اند به این شبکه اطمینان کنند. آنان در مورد بیت کوین قضاوت مثبت دارند. و معتقدند که بیت کوین امتحان خود را پس داده است. با بزرگ شدن روز افزون جامعه ارز های دیجیتال و اضافه شدن تعداد بیشتری از افراد این شبکه نیز بزرگ تر می‌شود. چون کاربران با سطح توانایی متفاوتی از معامله به این دنیا می‌پیوندند. و عده زیادی از آنان بیت کوین را به عنوان ارز اصلی و آلت کوین ها را به عنوان ارز های متغیر به سبد خرید خود اضافه می‌کنند. و این موضع تا حد بالایی به امنیت مرتبط است.

غیرمتمرکز بودن بیت کوین

شاید تا نام غیر متمرکز بودن را که می‌شنوید خیلی سریع این مفهوم به ذهنتان برسد که یعنی هیچ بانک و نهادی ارز مورد نظر را کنترل نمی‌کند. که این حالت ویژگی تمامی ارز های دیجیتال است. اما منظور ما چیز دیگری است. ارز بیت کوین را شخص ناشناسی معرفی کرده است. و هیچ کنترلی بر آن نیست. آلت کوین ها ناشناس نیستند و توسعه دهندگان با عنوان نام خود به انتشار وایت پیپر ارز می‌پردازند. این افراد خود باعث تاثیرات فراوانی بر بازار ارز های دیجیتال خواهند داشت. در چند ماه گذشته ایلان ماسک با توییت های گوناگون به شدت بر بازار ارز های دیجیتال به خصوص دوج کوین گذاشت. این توییت ها و… باعث ایجاد تاثیر در نرخ ارز مورد نظر داشته و نوسانات پی در پی از یک طرف به نفع توسعه دهندگان و از طرفی باعث ضرر و حتی لیکویید شدن بسیاری از معامله گران خواهد شد. پس می‌توان این گونه عنوان کرد که ارزی که تحت نظر یک توسعه دهنده با صحبت های جنجالی دچار تغییر نرخ ارزش می‌شود خیلی هم نامتمرکز نیست!

مطالب مرتبط:
ایلان ماسک : دوج کوین در آینده نزدیک ارتقا پیدا میکند/نسخه جدید دوج کوین
پیام تهدید گروه Anonymous به ایلان ماسک+ اتهامات جدید و جنجالی
لیکویید شدن چیست؟ + با رعایت نکات زیر از لیکویید شدن جلوگیری کنید

نوسانات بازار

آلت کوین

موضوع دیگری که باید عنوان شود تغییر ارزش و نوسانات است. عده زیادی از سرمایه گذاران بر این باور اند که بیت کوین ارز مادر است. با نوسانات بیت کوین سایر ارز ها نیز با تغییر نرخ قیمتی مواجه می‌شوند. پس با همین منطق بیت کوین ارزی ارزشمند تر به نسبت سایر کوین ها خواهد بود.

مطالب مرتبط:
علت بالابودن نوسانات کریپتوکارنسی/دلایل نوسانات رمز ارزها و تاثیر آن بر بازار سرمایه
تحلیل احساسات چیست؟ روش عملکرد آن در بازار ارزدیجیتال

و در نهایت

در نهایت می‌توانیم بیت کوین را به عنوان یک ارز دیجیتال مادر در نظر بگیریم که خود یک نوآوری است که حتی با گذشت چند سال فعالیت هنوز رمز ارز های جدید نتوانسته اند پلتفرمی مانند بیت کوین پیاده سازی کنند. و جالب است که بیت کوین نیز با وجود مشکلات زیاد مثل تاخیر در تایید تراکنش ها و… باز طرفداران خود را در میان جامعه ارزهای دیجیتال دارد. با این حال هنوز ارز های جدیدی مانند ارز دیجیتال فیسبوک پا به دنیای کریپتوکارنسی می‌گذارند که وایت پیپر آنان وسوسه برانگیز است. باید ببینیم که در نهایت کدام ارز میتواند رقیب خوبی برای بیت کوین محسوب شود.

مطالب مرتبط:
سرنوشت بیت کوین چگونه است؟ بررسی 12 نظریه مختلف از صاحب نظران این حوزه
ارز های دیجیتال چه مشکلاتی دارند؟/بررسی مشکلات و موانع رشد این بازار سرمایه
لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک/ بررسی پلتفرم و عملکرد آن در فضای کریپتوکارنسی

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx