آشنایی با بلاک چین

الگوریتم اثبات سهام چیست؟ با چه هدفی به وجود آمده و بر چه مبنایی کار میکند؟

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی الگوریتم اثبات سهام خواهیم پرداخت. قبل از آن اگر با سیستم کارکرد بلاک چین آشنایی ندارید. مقاله بلاک چین چیست را به عنوان پیش نیاز مبحث، از سایت جامع فیبودکس مطالعه کنید.

الگوریتم های اجماع در سیستم بلاک چین با هدف ایجاد توافق میان نود ها طراحی و اجرا شده اند. همان طور که در مقاله مربوط به مفهوم الگوریتم اثبات کار گفتیم. اثبات کار یکی از الگوریتم های اجماع در سیستم بلاک چین است. که برخی رمز ارز ها از آن در شبکه بلاک چین خود استفاده کرده اند.

نوشته های مشابه

حال می‌خواهیم به بررسی الگوریتم اثبات سهام بپردازیم و با کارکرد آن در ساختار بلاک چین آشنا شویم. با ما همراه باشید:

الگوریتم اثبات سهام:

 

الگوریتم  Proof of Work  یکی از الگوریتم های اجماع در شبکه بلاک چین است. که پس از الگوریتم اثبات کار معرفی شد و پا به عرصه بلاک چین گذاشت. الگوریتم اثبات سهام با هدف برطرف کردن اشکالات و معایب الگوریتم اثبات کار ارائه شد. و نسخه بهتری را از خود ارائه داد. اثبات سهام با هدف برقراری امنیت در شبکه و به عنوان یک رقیب قابل جایگزین با اثبات کار به میدان آمده است.

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات سهام

 

همان طور که می‌دانید کار ماینر ها این است که بلاک ها را پیدا کنند و در قبال پیدا کردن بلاک های جدید در بلاک چین پاداش و یا کارمزد تعیین شده را دریافت کنند. در این طرح ارائه شده از اثبات سهام روال کار به این صورت است که اعتبار سنج ها باید برای شروع کارشان اول توکن بومی و یا مربوط به شبکه را خریداری کنند. و سپس آن را در اختیار شبکه قرار دهند. سهام پرداختی در داخل بلاک چین قفل می‌شود تا به کمک آنها بلاک ها تایید شوند. بر طبق میزان سهام گذاری اعتبار سنج ها پاداش خود را دریافت می‌کنند.

چگونه الگوریتم اثبات سهام به حفظ امنیت شبکه کمک می‌کند؟

 

بر اساس این طرح که با سرمایه اولیه و کسب سهام اعتبار سنج ها برای انجام عملیات استخراج انتخاب می‌شوند.

برای اینکه یک هکر بتواند وارد شبکه شود و به آن حمله کند باید در ابتدا باید سهام و ارزش تهیه کند. با این تفاسیر چیزی قریب به چهل درصد از توکن ها را باید در اختیار داشته باشد. تا موفق به انجام این عملیات شود. در حالتی فرض کنیم که حتی اگر این کار هم، ممکن به نظر برسد. پس از هک شدن و سرقت شبکه ارزش آن ارز با سقوط شدیدی همراه می‌شود. که طبیعتا شخص هکر با در دست داشتن 40 درصد از سهام، اولین مال باخته به حساب می آید!

چیزی شبیه به اینکه شخصی از خزانه طلا پس از تهیه 50 درصد از کل طلا های موجود دست به سرقت بقیه طلا های خزانه را بزند. با اتمام کار، طلا تبدیل به یک شی بی ارزش شود. در اصل سارق یک دور باطل زده و سودی را کاسب نخواهد شد.

اعتبار سنج ها در شبکه چگونه انتخاب می‌شوند؟

 

انتخاب اعتبار سنج ها رندوم و بر حسب متغیر تصادفی است. مقدار سهام اعتبار سنج ها شانس انتخابی آنان را بالا میبرد.

با این روش انتخاب راحت تر و تضییع حقوق نیز وجود نخواهد داشت.

الگوریتم اثبات سهام چه مزایایی را دارد؟

 

سرعت

یکی از مزایایی که اثبات سهام ارائه میدهد سرعت تراکنش ها است. اگر بخواهیم در یک قیاس سرعت عملکرد بیت کوین(مبتنی بر اثبات کار) و ایاس (مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام) را بسنجیم زمان انجام تراکنش بیت کوین چیزی حدود یک ساعت با در نظر گرفتن تولید بلاک 10 دقیقه ای محاسبه می‌شود. اما در ایاس زمان مورد نیاز برای تایید هر تراکنش دو یا در نهایت سه ثانیه است. که حیرت آوراست.

امنیت

دیگر مزایای قابل توجه امنیت است. با توجه به ساختار اثبات سهام که مبنی بر خریداری سهام است و قفل سهام ها تاثیر بسزایی در بالا بردن امنیت دارد.

تشویق مالی

تشویق مالی شبکه هم برای کاربران و هم برای اعتبار سنج ها است.  اعتبار سنج ها با در اختیار داشتن توکن های مالی هم توکن هایی که بلوکه شده اند و هم توکن هایی که قفل نیستند تشویق شده و تمایل به مشارکت پیدا خواهند کرد. این موضوع خود باعث امنیت شبکه خواهد شد.

برای کاربران رمز ارز ها نیز شرایط تشویقی مالی فراهم است. آنان با تهیه و نگهداری کوین ها بدون انجام هیچ فعالیتی، صرفا با نگهداری توکن ها صاحب پاداش می‌شوند. دریافت پاداش ها می‌تواند توسط خود شخص انجام شود و یا به صورت خود کار انجام شود.

با این تفاسیر تمامی معایب الگوریتم اثبات کار پوشش داده شده است. آیا می‌توان انتظار داشت که اثبات سهام الگوریتمی جایگزین اثبات کار شود یا خیر؟

آیا اثبات سهام جایگزین اثبات کار خواهد شد؟

 

اثبات سهام با ایده های نو آورانه وارد میدان شده و قابلیت های آن در شبکه بلاک چین کاربردی است. برای اجرای اثبات سهام نیاز به بهبود زیر ساخت ها در برخی رمز ارز ها مانند بیت کوین است. لازم به ذکر است که  رمز ارز اتروم  از الگوریتم اثبات سهام حمایت کرده و در حال تغییر الگوریتم، از اثبات کار به اثبات سهام است.

نتیجه:

کریپتو کارنسی فضایی دارد که تریدر ها و خود رمز ارز ها در کنار کار با یکدیگر، رشد می‌کنند. همه روزه با ایده های جدید ساختار رمز ارز ها به طور فزاینده به تکامل می‌رسد. اثبات سهام ورژن تکامل یافته اثبات کار است. که با گذشت زمان جایگاه ویژه تری پیدا خواهد کرد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx