مفاهیم پایه

وایت پیپر White paper در ارزدیجیتال/ نگاهی به اهمیت وایت پیپر ها

وایت پیپر  white paper چیست؟

ترجمه لغوی white paper  به معنای “کاغذسفید” است. که تحت عنوان اوراق سفید ترجمه شده است.

اوراق سفید گزارشی جامع و کامل از روند انجام یک طرح در جهت حل مشکلی خاص می باشد. از نظر کاربرد وایت پیپر ها هیچ محدودیتی برای استفاده انحصاری رمز ارز ها ندارند. پس کاربرد آنان در فضایی جز ارزهای دیجیتال نیز دیده میشود.

وایت پیپر در ارزهای دیجیتال

یک معرفی نامه که خواننده با مطالعه آن به درک جزییات یک رمزارز و روند اجرای پروژه در بستر های مورد نیاز دست پیدا میکند. را وایت پیپر ارزدیجیتال میگویند. با به بیان دیگر وایت پیپر ارزدیجیتال، کاتالوگی است که جزییات طرح یک پروژه غیر متمرکز را عنوان میکند.

این اسناد با هدف ارائه نقشه راه، و تحلیل آینده، همچنین توضیحی جامع برای درک محصول و کاربرد آن به مخاطبان ارائه میشود. با این تفاسیر هم پروژه ها برای معرفی خود و هم مخاطبان برای شناخت آنان به این اوراق نیاز دارند.

سرمایه گذاری با استفاده از اوراق سفید یا  white paper

در دنیای رمزارز ها که فضایی مالی است. با ارائه یک طرح سرمایه گذاران در ابتدا با مطالعه وایت پیپر به جزییات آن پی میبرند.  این اوراق در پروژه های ICO از اهمیت بالاتری برخوردار می‌شوند. چون پروژه های ICO به پیش فروش کردن ارز جهت تکمیل منایع مالی می‌پردازد. سرمایه گذاران با مطالعه اوراق سفید به تصمیم گیری در خصوص سرمایه گذاری بر روی رمز ارز ذکر شده می‌پردازند.

در سال 2017 پلتفرم رمز ارز ایاس ارائه شد. و از طریق عملیات پیش فروش کردن رمز ارز ها فعالیت خود را آغاز کرد. پس از گذشت بازه زمانی یک ساله چیزی قریب به 4 میلیارد دلار سرمایه از طریق پیش فروش به دست آمد.

و از دیگر استفاده های وایت پیپر، ارائه white paper بیت کوین در سال 2008 به دست ساتوشی ناکاموتو است. که با ارائه آن توانست بیت کوین را به عنوان “سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتا به همتا” معرفی کند. اگر علاقه مند به مطالعه آن هستید برروی این لینک کلیک کنید و جزییات را مطالعه کنید.

اهمیت مطالعه white paper

از آنجایی که وایت پیپر ها یک پروژه و دستاورد های آن را با جزییات معرفی میکنند. مطالعه آنان به سه دلیل میتواند اهمیت ویژه ای داشته باشد.

  • یکی از مهم ترین دلایل درک عمومی طرح است.
  • اطلاع از هدف رمزارز برای رفع مشکل برای انجام پروژه از دیگر اطلاعات مهم است. اینکه در این پروژه چه مشکلی حل خواهد شد تاثیر بسزایی در نظر سرمایه گذاران خواهد داشت.
  • بررسی اجمالی و سنجش اعتبار پروژه غیر متمرکز جهت انجام عملیات سرمایه گذاری از سمت سرمایه گذاران

تبصره:

در اوراق سفید معمولا مزایای طرح عنوان میشود. با مطالعه وایت پیپر ها جزییات پروژه، مفهوم میشود. اما بدون تحلیل تصمیم گیری ها به درستی انجام نخواهد شد. اگرچه اجرایی شدن و همچنین قرارگیری در روال کاری طرح باعث نمایان شدن معایب آن میشود. اما با تحلیل درست هم میتوان تا حدودی پیش بینی ها را انجام داد و کیفیت طرح را سنجید. در این تحلیل ها باید تلاش بر مبنای رسیدن به جزییات عنوان نشده طرح باشد.

وایت پیپر ها از چه بخش هایی تشکیل شده اند؟

 

اوراق سفید

وایت پیپرها معمولا فایل های pdf هستند. برای معرفی طرح در یک چارچوب خاص شامل: چکیده، تعریف مشکل، راه حل و… ارائه میشود.

هدف از این مدل فرمت تعیین شده برای این فایل پی دی اف سهولت کاربری و ترغیب سرمایه گذاران، برای صرف زمان در جهت مطالعه دقیق جزییات، برای جذب سرمایه و انجام عملیات سرمایه گذاری است.

خلاصه

در این بخش به طور اجماعی پرژه و نقاط قوت آن ارائه میشود. به دلیل اینکه این بخش در ابتدای محتوی است، نویسندگان و توسعه دهندگان به عنوان نقاط قوت طرح میپردازند. تا خواننده را ترغیب کنند که به مطالعه ادامه مطلب بپردازد.

مقدمه

در این بخش جزییات بیشتری اما در نمای کلی عنوان میشود. معمولا ارائه ارز مورد نظر و نمایی از بازار جهت ارائه آن در این بخش عنوان میشود. در این قسمت مقدمات لازم برای عنوان اصل مطلب چیده میشود.

تعریف سوال

با مطالعه بخش خلاصه و مقدمه کلیات طرح عنوان شده است. و در این بخش مخاطب منتظر مطالعه تعریف بخش مشکل است. تا با درگیر کردن ذهن به آن، ارائه و در مطلب را برای مخاطب ساده تر کنیم. چالش هایی که در فضای رمز ارز ها بوده است، در تمام بخش های طرح از تمام دیدها، هم از نظر فنی و هم از نظر کیفی باید در این بخش عنوان شود.

ارائه محصول

این بخش، بخش هسته محتوی را شامل میشود. بیان اصل موضوع و همچنین نحوه عملکرد طرح، در کنار پاسخ به سوالات عنوان شده در خصوص طرح مشکل در این بخش ارائه میشود. توسعه دهندگان در این بخش باید بتوانند به طور کامل طرح را در ذهن مخاطب به تصویر بکشند.

ارائه جزییات

جزییات فنی پروژه نیز بخش مهمی از وایت پیپر میباشد. با مطالعه این بخش باید به سوالات مخاطبان در خصوص بلاک چین و  روند توسعه و… با جزییات و رویکردی دقیق ارائه شود. معرفی توکن ها و عرضه آنها در این بخش انجام خواهد شد.

توکن

معرفی کامل از توکن و عملکرد آنان بخش قابل انتظار سرمایه گذاران است. بررسی عملکرد توکن و سازو کار آن از موارد قابل اشاره در این بخش خواهد بود.

عرضه عمومی

تمام فاکتور هایی که برای عرضه بخش های گوناگون طرح لازم است باید در این بخش با جزییات مورد بررسی قرار گیرد.

اطلاعاتی همچون زمان رسمی ارائه طرح نامتمرکز، شرایط مورد نیاز برای افراد جهت معامله و سرمایه گذاری، طرح های خاص و تشویقی، و در مقابل ارائه پلن اصلی اجرایی طرح و مشخص کردن نقاط  استفاده از سرمایه در طرح مطروحه.

معرفی توسعه دهندگان

پس از اتمام معرفی پروژه نام توسعه دهندگان برای بسیاری از سرمایه گذاران اهمیت دارد. چیزی شبیه به یک فیلم سینمایی میماند که عوامل آن مانند کارگردان و تهیه کننده و… با سابقه عملکرد خود درانتخاب فیلم توسط مخاطبان تاثیر میگذارند.

نتیجه گیری یا جمع بندی

بخش آخر هر وایت پیپر مربوط به نتیجه گیری است. که از طرف توسعه دهندگان به عنوان حرف آخر در جهت دفاع از طرح خود ارائه میشود. این بخش نیز برای سرمایه گذاران و یا مخاطبان حائز اهمیت است. چون دید خود توسعه دهندگان را در خصوص طرحشان مشخص میکند.

در نهایت:

با ارائه وایت پیپرها توسط توسعه دهندگان نقاط قوت به تصویر کشیده میشود.  پس از مطالعه هر white paper  نتیجه آن مهم و تحلیل و تشخیص نواقص امری بسیار مهم است. لاازم به ذکر است تنها ابزار شناسایی طرح های غیر متمرکز ارزهای دیجیتال اوراق سفید نیست. در سایت جامع فیبودکس به سایر منابع نیز ارائه شده است.

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx