آشنایی با بیت کوین

سرنوشت بیت کوین چگونه است؟ بررسی 12 نظریه مختلف از صاحب نظران این حوزه

آیا به راستی سرنوشت بیت کوین درخشیدن در آسمان است و یا بلاعکس سقوط و یا شکست در طالع اوست!

سرنوشت بیت کوین چگونه است؟

آینده را چه کسی میداند؟ چه سرنوشتی برای بیت کوین و طرفدارانش رقم خواهد خورد؟ در این مقاله به بررسی احتمالات موجود از دید منتقدان و طرفدارن رمز ارز ها می‌پردازیم.

مدیر شرکت لایتنینگ لبز : بیت کوین در آینده کاربرد هایی خواهد داشت. که امروز احمقانه به نظر میرسد. مانند بسیاری از ایده ها که در عصر گذشته احمقانه به نظر می‌رسیده اما اکنون با بسیاری از کار های اصلی انسان گره خورده است.

شخصی به نام جف ویسلر در مصاحبه با نظریه پردازان حوزه رمز ارز ها و طبقه بندی نظرات بر اساس دو دید خوش بینانه و بدبینانه مقاله ای در این خصوص عنوان کرده است. که  آیا به راستی سرنوشت بیت کوین درخشیدن در آسمان است و یا بلاعکس سقوط و یا شکست در طالع اوست! که در ادامه به بیان این سناریو می‌پردازیم.

نظریه اول: ارزش بیت کوین از طلا بیشتر خواهد شد.

پیتر مک کورماک بر اساس نظری قاطعانه پیش بینی می‌کند که روند رشد بیت کوین صعودی خواهد بود. بیت کوین پارامتری وابسته به زمان است. و با گذشت زمان پذیرش عمومی آن بیشتر شده و سطح کارایی آن بالا خواهد رفت. به طوری که در خزانه ها، صندوق های بازنشستگی و… شاهد حضور آن خواهیم بود.

ایاسا جکسون نویسنده کتاب بیت کوین و سیاه پوشان. ( برای بیت کوین به عنوان پولی که بدون واسطه در اختیار خود انسان هاست. و همچنین با اشاره بر این که 25 درصد از جامعه سیاه پوشان در آمریکا بهره ای از خدمات بانکی نمی‌برند. این طور پیش بینی می‌کند: که بیت کوین باعث کم شدن شکاف قیمت و به طبع کم شدن اختلاف طبقاتی در جوامع خواهد شد.

او سرمایه گذاری در بانک ها را به جمع شدن پول زیر بالش تشبیه میکند. و  اذعان دارد تورم برای همه مردم یکسان است. وی تلاش های بسیاری در حوزه مطالبه توزیع پول به طور یکسان میان مردم  میکند.

الکس گلد اشتاین مدیر ارشد استراتژی حقوق بشر، این سناریو را به تنهایی یک موفقیت می‌داند. و اشاره دارد که تا کنون 130 میلیون حساب بیت کوین ایجاد شده است. و در آینده نیز بیشتر خواهد شد. این عدد استقبال مردم از رمز ارز ها را نشان دادهاست. و خود پرتو ای از سرنوشت درخشان بیت کوین خواهد بود. الکس گلد اشتاین با نقض نظریه قهوه در مورد موفقیت بیت کوین می‌گوید: موفقیت بیت کوین با خرید یک فنجان قهوه مشخص نمی‌شود.!

نظریه دوم: مرگ بیت کوین به دست قاتلی به نام قانون

 

مرگ بیت کوین
قوانین بیت کوین را از پا درمی آورد

ممنوعیت استفاده از بیت کوین و یا ارز های دیجیتال در کشور ها، موضعی که دولت هایی مثل هند و یا نیجریه از خود نشان داده اند. ممنوع کردن ارز های دیجیتال بوده است. اگر سایر کشور ها نیز همین قانون را تصویب کنند سرنوشت بیت کوین چگونه خواهد شد؟ مردم چه تاثیری در این موضع گیری ها خواهند داشت؟

جیسون ولیامز نویسنده کتاب ” پولی که نمی‌توانید نابودش کنید” در مخالفت با کشور های مخالف مانند هند و.. میگوید:

اگر حکم ممنوعیت استفاده از رمز ارز ها در کشورتان اجرا شد. به راحتی به کشوری دیگر مهاجرت کنید!

این خود به معنی پیشنهاد حمایتی مردم از ارزهای دیجیتال است. حمایت مردم از رمزارز ها خود حاکی از بی ثمر بودن ممنوعیت هاست.

نظریه سوم: بیت کوین ارز اینترنتی

هدف اصلی بیت کوین تبدیل به ارز بیبن المللی است. پیش بینی حرکت سرنوشت بیت کوین به سمت تبدیل شدن به ارز اینترنتی، کمی شبیه به هدف اصلی خود بیت کوین است.

آنتونی پمیلیانو که خود یک سرمایه گذار و کارآفرین بزرگ  است. می‌گوید: راه نزدیک تر برای پذیرش عمومی مردم و رقم خوردن سرنوشت بیت کوین پذیرش آن به عنوان ارز اینترنتی است.

وی صحبت خود را اینگونه عنوان می‌کند: که برای خرید های اینترنتی با کلیک بر دکمه پرداخت و یا اسکن کردن QR کد در سایت مورد نظر، چه تفاوتی برای افراد دارد. که از چه ارزی برای پرداخت استفاده می‌کنند؟ دلار یورو و بیت کوین و… هیچ تفاوتی در تجربه کاربری با یکدیگر ندارند.

دنیای اینترنت اصطکاک مالی نداریم. برای انجام تراکنش ها به وسیله رمز ارز ها واسطه ای وجود ندارد. همچنین هیچ مرز جغرافیایی برای تراکنش ها تعیین نشده است. پس کشش مردم در پذیرش رمز ارز ها مثبت بوده، و سرنوشت بیت کوین صعودی خواهد بود.

نظریه چهارم: تصاحب مالکیت بیت کوین توسط دولت زیر نقاب های دیگر

ممنوع شدن رمز ارز ها از سمت دولت ها می‌تواند امری غیر ممکن باشد. گلداشتاین نیز احتمال وقوع این سناریو را نیز دور از ذهن میداند. اما سکوت دولت ها نیز می‌تواند غیر ممکن باشد. با این حساب دولت به دنبال راهی هوشمندانه تر برای دسترسی به مالکیت رمز ارز ها در نظر خواهد گرفت.

اعلام ممنوعیت رمز ارز ها از سمت دولت کمی ساده لوحانه خواهد بود. اما با ممنوعیت استفاده از صرافی ها و همچنین تحویل امانت داری به شرکت های مورد اطمینان و یا زیر نظر دولت  در واقع به نوعی تبدیل سرنوشت بیت کوین آزاد به بیت کوین وابسته خواهد بود.

این نزدیک ترین چالش قابل وقوع برای رمز ارز ها خواهد بود.

نظریه پنجم: مالیات ها برای جلوگیری از سرمایه گذاری بر روی بیت کوین

یکی از سلاح های دولت، مالیات است. برای اخذ مالیات به منظور جلوگیری از سرمایه گذاری بر روی بیت کوین، مبالغی بالاتر از سود تحقق یافته تعیین می‌کنند. همین امر می‌تواند بالاترین تاثیر را بر نظر سرمایه گذاران به جهت سرمایه گذاری روی بیت کوین داشته باشد.

با لحاظ کردن مالیات هایی بالاتر از سود تحقق یافته تکلیف هودلر ها چه میشود؟ و یا شرکت هایی مانند تسلا ، مایکرواستراتژی و… از سرمایه گذاری روی بیت کوین بازمیدارد. که خود به نوعی عامل سقوط بازار خواهد بود.

از طرفی گلد اشتاین در نمایی کلی از این نظریه این طور عنوان میکند: که وضع چنین مالیاتی اصولی در پی ندارد و اعتراضات شدید مردمی در پی آن خواهد بود.

بیش از 10 درصد آمریکایی ها از سرمایه گذاران بیت کوین اند. بیت کوین یک دموکراسی است که بر پایه ی اعتقاد مردم ارزشمند است. طرفداران و سرمایه گذاران بیت کوین هرچقدر که قلیل باشند اما معترضانی قدرتمند خواهند بود که رجال را به ستوه خواهند آورد.

گلد اشتاین با تاکید بر این موضوع که اگر دولتی مانند آمریکا در مقابل رمز ارزها سیاست قرون وسطی را در پی بگیرد. مردم به کشور های دیگر مهاجرت خواهند کرد.

نظریه ششم: هزینه تراکنش ها و تاثیر آن بر قیمت یک فنجان قهوه

 

Coffee
ارزش بیت کوین با خرید یک فنجان قهوه

بنا به تحقیقات گلدشتاین و سفر وی به سال 2030 آینده را این گونه عنوان می‌کند که: هزینه های تراکنش ها برای ارسال بیت کوین بالا خواهد بود.

به دلیل رویداد های هاوینگ و همچنین انگیزه برای ماینر ها به احتمال قوی هزینه کارمز تراکنش ها بالا رفته و همین امر باعث خواهد شد. که هزینه کردن بیت کوین برای تراکنش های زیر 100 دلار به صرفه نباشد.

از طرفی تعدیل شدن نوسانات بیت کوین در آینده احتمالی است که به واقعیت نزدیک است.  رائول پال رییس گروه تحقیقاتی ریپل، عاملی که در مقابل خرج کردن بیت کوین ایستادگی میکند را نوسانات می‌داند.

وی با بیان این نکته که نوسانات در ده سال آینده نزولی خواهد بود و تا حدودی بازار رمز ارز ها را به ثبات می‌رساند اما بر این واقعیت نیز اشاره دارد. که این نوسانات نهایتا از 70 درصد به 30 درصد تنزل خواهد کرد. و احتمالا کمتر از این نخواهد شد. همین موضوع باعث میشود که بر نرخ تراکنش ها تاثیر گذار باشد.

از طرفی رائول پال با اشاره به مشکلات ناشی از نوسانات بیت کوین این طور عنوان میکند: من به عنوان یک کارفرما با پذیرش بیت کوین مسائل مالی شرکتم را دچار چالش های بزرگی کرده ام. چرا که با نوسانات زیاد قیمت طرح ریزی برای کسب و کارم دشوار خواهد بود.

با این حساب هر کسب و کاری اگر تصمیم به حمایت از بیت کوین را داشته باشند. با وجود این مشکل خود را درگیر چالش نمی کنند و از تصمیم خود صرف نظر می‌کنند.

نظریه هفتم: تراکنش ها به پشتوانه بیت کوین

الیزابت استارک با اشاره به عدم آگاهی مردم از فناوری اذعان دارد که بسیاری از کاربران در حال استفاده از بیت کوین و لایتنینگ نت ورک هستند. اما بدون آگاهی، این امر مشابه اینترنت میباشد در استفاده از پروتکل IP .

بدون در نظر گرفتن نوع تراکنش که در چه سطحی در حال انجام است. بین المللی است و یا در اپلیکیشن های پیام رسان و… است.  بیت کوین می‌‎تواند پشتیبان تراکنش ها باشد.

گلدشتان با اشاره به پشتوانه پول کاغذی توضیح میدهد که: با قرار گیری طلا به عنوان پشتوانه پول، نیازی به ذخیره طلا توسط مردم ایجاد نشد. و کار انتقالات و معاملات با همان واسطه در نظر گرفته شده مانند پول و یا کارت در حال انجام است.

برای انتقال حجم بالای پول با انجام عملیات بانکی به راحتی پول را انتقال داده می‌شود. نیازی نیست که کانتینر های طلا برای انتقال پول جابجا شود. او میگوید در بازه زمانی یک ساله بدون نیاز به انتقال پول به زنجیره اصلی، تراکنش های خود را در لایتنینگ نت ورک انجام دهید.

نظریه هشتم: به خطر افتادن امنیت شبکه بلاکچین

به خطر افتادن شبکه بلاک چین سرنوشت بیت کوین را به نابودی میرساند. امنیت در کنار حیات رمز ارز ها قرار گرفته است. لازم به ذکر است که تا به امروز هیچ گاه بیت کوین هک نشده و به خطر افتادن امنیت آن بسته به سرعت پیشرفت تکنولوژی دارد.

از طرفی هم سرعت آپدیت شدن رمز ارز ها نیز به هیچ عنوان کم نبوده اما با همه این مسائل نمیتوان این خطر را نادیده گرفت.

حملات 51 درصدی، و همچنین با تولد رایانه های کوانتمی احتمال شکسته شدن بلاکچین از خطرات احتمالی است.

گلدشتاین به هزینه براندازی سیستم رمز ارز ها و بلاکچین اشاره دارد. مبنی بر اینکه این هزینه های بالاست و بر طبق این دلیل خطر این رخداد را رد میکند.

علاوه بر آن اگر دولتی مایل باشد که هزینه کلان صرف رمز ارز ها کند فاکتور زمان تولید تجهیزات را نمیتوان نادیده گرفت. زمان تولید ابزار مورد نیاز بسیار زیاد است.

علاوه بر آن به دست آوردن تراشه های مورد نیاز که در تمام جهان کمیاب است. با این حساب ناهمواری های زیادی در این مسیر وجود دارد که دست یابی به هدف را تا حدودی ناممکن میکند.

از نظر پمپلیانو با فاکتور زمان تکنولوژی و فناوری رشد میکنند. اگر ابزار برای حمله به شبکه رمز ارز ها پیشرفت میکند، سیستم دفاعی در خواب زمستانی نبوده و آن هم پا به پا در حال رشد و پیشرفت روز افزون است.

خطر رایانه های کوانتمی:

از طرفی توجیه وی در مقابل با رایانه های کوانتمی این گونه است که: این بسیار ساده لوحانه خواهد بود. که با دسترسی به رایانه های کوانتمی حمله ناآگاهانه به بلاک چین انجام شود. چون چیزی عاید کسی نمی‌شود. قاعدتا با دسترسی به این سیستم ها، هدفی را در نظر می‌گیرند که منافع بیشتری برایشان داشته باشد.

شرکت دیلویت با ارائه گزارشی تحت عنوان “ رایانه های کوانتمی و بلاکچین بیت کوین” این طور عنوان کرده:

با تکنولوژی امروز برای شکسته شدن کلید RSA نیاز به کاری با زمان  8 ساعته توسط رایانه کوانتمی است. همینطور با انجام برخی محاسبات خاص مشخص کرده اند که برای هک کردن امضا بیت کوین 30 دقیقه زمان لازم است. که این خود مقاومت بیت کوین در برابر هک شدن را نشان میدهد.

با این حال در سال های آتی اگر این رایانه ها بتوانند در مدت زمان ده دقیقه ای به شکستن امضا بیت کوین بپردازند. صادقانه باید گفت که بلاک چین بیت کوین نابود خواهد شد.

نظریه نهم:رقابت بیت کوین با پول فیات بر سر صندلی قدرت

 

پول فیات
رقابت پول فیات با ارز دیجیتال

یکی دیگر از حالاتی که میتوان به عنوان نظریه برای سرنوشت بیت کوین  متصور شد. جایگزینی بیت کوین بجای پول فیات است.

زمانی که این نظریه مطرح می‌شود حتی طرفداران بیت کوین نیز احتمال وقوع این حالت را غیرممکن می‌دانند.

گلدشتاین پیش بینی میکند که پول تجاری مردم، پولی است که در اختیار دولت هاست و از طرفی دولت ها همواره به چاپ اوراق بدهی می‌پردازند. شاید حداقل تا 100 سال آینده این روند پابرجا باشد

با افزایش استقبال مردم. از بیت کوین تنها از سطح توانایی دولت. بر کنترل جهان کاسته میشود. اما چیزی جایگزین پول های فیات نخواهد شد.

نظریه دهم: بیت کوین از پشت خنجر میزند

آنتونوپولوس به نقل از گلد اشتاین این گونه عنوان میکند که سناریو ترسناکی میتواند اتفاق بیافتد. حاکی بر این که تشکیل دو دسته مختلف یکی 13 درصد مرفه مانند ایلان ماسک، جی پی مورگان و… و دیگری 87 درصد باقی مانده. در دسته دیگر جای داده شوند.

و بیت کوین به دسته 87 درصدی خیانت کند. این خیانت با نفع رساندن به دسته اقلیت زیر پا گذاشتن قوانین شناخت مشتری و مقررات ضد پولشویی همراه است.

اولین گام ها برای این خیانت. با قوانین بی ضرر برای مشتریان وضع میشود. و پایه این خیانت ها گذاشته میشود. تصور کنید که ماینر های بیت کوین با استناد به برخی قوانین و یا تشویق عده ای تاثیر گذار به تغییر عرضه 21 میلیونی فکر کنند. چه میشود؟

شاید امری غیر ممکن به نظر برسد که ماینر ها بتوانند 21 میلیون واحد را به 42 میلیون واحد برسانند.

با اتفاق نظر ماینر ها بر سر این موضوع که به نوعی به احیای واحد های بیت کوینی که ساتوشی ناکاموتا از انتقال آنها صرف نظر کرده بپردازند.  آنها با اخذ این تصمیم به احیا بیت کوین های. هدر رفته. و ورود مجدد آنها به شبکه اقدام کنند.

اما با روایت این فرضیه آنتونوپولوس بر این باور است. که ماینر ها هرچقدر هم تلاش در راستای قانونی بودن این اقدام انجام دهند شکست نتیجه کارشان خواهد بود.

نظریه یازدهم: بیت کوین و صندوق بین المللی پول در رقابت با یکدیگر

نظریه ای جالب با تمرکز بر ویژگی گرانبهایی مانند کمیاب بودن آن روی میز است. بر این اساس که صندوق بین المللی پول یک رمز ارز جدید تولید کند مضاف بر اینکه هر کشور مجاب شود که تنها 2 در صد از سال به چاپ پول بپردازند.

به بیان دیگر صندوق بین المللی پول با ایجاد ارز “کمیاب” خود با بیت کوین به رقابت بپردازد. برای عنوان کردن این ایده پایه و اساس خاصی و یا شواهد خاصی وجود ندارد. و تنها یک نظریه است.

اما موضع صندوق بین المللی پول در قبال این نظریه چیست؟ چه تضمینی وجود دارد که صندوق بین المللی کوین جهانی والبته کمیاب خود را تولید نکند؟!

پیاده سازی این طرح چیزی شبیه به یک موشک میماند که با برخورد آن به بیت کوین چند صد میلیارد دلار ارزش بیت کوین با خاک یکسان شود!

نظریه دوازدهم: ارز مورد استفاده در مریخ همان ارز های دیجیتال است!

سرنوشت بیت کوین
برای زندگی در مریخ به بیت کوین نیاز دارید

ایلان ماسک با نگاهی به به آینده و همچنین یکی از پیشگامان سفر به مریخ بعید نیست که انسان ها را برای زندگی به مریخ دعوت کند. در صورت ممکن بود ن این شرط  به احتمال قوی پول نقد در این کره معنایی نخواهد داشت. و با ایجاد توانایی پرداخت های ماهواره ای این زیرساخت را فراهم خواهند کرد.

بر اساس 12 نظریه فوق از منتقدان و طرفداران ارزهای دیجیتال. باتفاق شاهد پیش‌بینی آینده صعودی و نزولی برای رمز ارز ها بودیم. ممکن است برخی نظریه ها به نظر شما غیر ممکن بیاید و برخی ممکن و موثر در سرمایه گذاریتان باشد.

پیش بینی شما به عنوان سرمایه گذار و یا معامله گر در خصوص حیات و یا زوال رمز ارز ها چیست؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx