آشنایی با ارز دیجیتالارزهای دیجیتالانواع ارز دیجیتال

تزوس (TEZOS) چیست؟/ بررسی عملکرد و روش های کارکرد آن

همه چیز در مورد ارز دیجیتال تزوس

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی ارز دیجیتال تزوس خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا با عنوان تاریخچه  و نحوه عملکرد و پروتکل های اجرایی آن به معرفی کامل این رمز ارز بپردازیم.

معرفی تزوس


در تاریخ آگوست 2014 وایت پیپر ارز دیجیتال تزوس به دست آرتور بریتمن منتشر شد. در این وایت پیپر، ارز دیجیتال تزوس با نماد XTZ به عنوان ارزی با پلتفرمی “خود اصلاح گر” توجه کاربران فضای کریپتوکارنسی را به خود جلب کرد. تزوس با ارائه ویژگی های خود توانست با برگذاری ICO مبلغ 232 میلیون دلار سرمایه برای پلتفرم خود را جذب کند. هم اکنون در این تاریخ از نگارش مطلب، این ارز دیجیتال در رتبه 39 بازار کل رمز ارز ها مشغول فعالیت است. و 0.16 در صد از سهام کل بازار کریپتوکارنسی را به خود اختصاص داده است. همین طور قیمت این ارز بر اساس آخرین نرخ در تاریخ 4 آگوست 2021 به اندازه 3.01 دلار در دست تریدر ها معامله می‌شود.

پروتکل تزوس بر مبنای اثبات سهام است. توسعه دهندگان هدایت شبکه را به سرمایه گذاران واگذار کرده اند. آنان سرمایه گذاران را در پروژه سهیم می‌دانند. و حق رای را برای تمامی اعضا قائل اند.

مطالب مرتبط:
وایت پیپر White paper در ارزدیجیتال/ نگاهی به اهمیت وایت پیپر ها
ICO چیست و چگونه کار میکند؟بررسی مفاهیم ارز دیجیتال
الگوریتم اثبات سهام چیست؟ با چه هدفی به وجود آمده و بر چه مبنایی کار میکند؟

ویژگی های ارز دیجیتال تزوس


ارز دیجیتال تزوس

ارز دیجیتال تزوس پلتفرم خود را با ویژگی های زیر معرفی کرد. که در ادامه به توضیح هر یک به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

اصلاحات بدون نیاز به ارائه فورک

این ارز پلتفرم خود را به گونه ای بنا کرده است که نیاز به فورک ندارد. توسعه دهندگان ارز دیجیتال تزوس فورک را رد می‌کنند. و از کارایی خود حامیان، سرمایه گذاران و تریدر ها برای انجام اصلاحات به حالت درون شبکه ای بهره می‌برند. آنان اشکالاتی که یک فورک می‌‎تواند برای شبکه ایجاد کند را بزرگ می‌دانند. و موافق تقسیم شدن و ایجاد دو دستگی در بین طرفدارانشان نیستند. چرا که باور دارند این کار بر روی انگیزه سهام داران موثر است.

مطالب مرتبط:
فورک چیست؟ بررسی مفهوم سافت فورک و هارد فورک

انگیزه سازی در جهت رشد شبکه

همان طور که پیش تر عنوان کردیم. پروتکل تزوس بر مبنای اثبات سهام است. توسعه دهندگان هدایت شبکه را به سرمایه گذاران واگذار کرده اند. آنان سرمایه گذاران را در پروژه سهیم می‌دانند. و حق رای را برای تمامی اعضا قائل اند. توسعه دهندگان برای جست و جوی باگ های سیستم قبل از ایجاد مشکل و همچنین توسعه پلتفرم از کاربرانی که نظرات آنان تایید می‌شود حمایت مالی می‌کند. و از این طرق برای سایرین ایجاد انگیزه می‌کند. بدین ترتیب یک سیستم درون شبکه ای برای توسعه ایجاد می‌شود. که دارای اعضای فعال در زمینه توسعه می‌باشد.

مطالب مرتبط:
الگوریتم اثبات کار چیست و تاثیری بر عملکرد شبکه بلاک چین دارد

کنترل رسمی قرارداد ها

قابلیت ایجاد برنامه های نامتمرکز در بین کاربران ارز دیجیتال تزوس امکانی است که باعث می‌شود کنترل قرارداد ها به دست کاربران این ارز به درستی انجام شود. لازم است بدانید قراردادهایی که در دسترس کاربران قرار می‌گیرد قابلیت تغییر پذیری ندارند. این ویژگی تاثیر بسزایی در بالا رفتن امنیت شبکه و باگ یابی سیستم دارد.

مطالب مرتبط:
قرارداد هوشمند Smart contract چیست؟ کاربردهای اصلی آن
اوراکل چیست؟ چگونه اوراکل میتواند به اجرا شدن قرارداد های هوشمند کمک کند؟

اثبات سهام

در شبکه همتا به همتا نود ها وظیفه خود را می‌دانند. و به تامین منابع محاسباتی خود می‌پردازند. در فرایند های اجماع که نود ها از آن طریق می‌توانند به تایید تراکنش ها بپردازند معمولا مشارکت نود ها دخیل است. اما در ارز دیجیتال تزوس به این شکل نیست. و تمامی اعضای دارای سهام در این اجماع شرکت می‌کنند. تزوس در این مورد سیاستی این چنین پیشه کرده است. که از این طریق امنیت و دقت شبکه خود را بالا می‌برد.

انتخاب نماینده

سیستم پلتفرم تزوس بر اساس  همکاری بین شبکه ای و صادقانه است. و از آن با  پرداخت پاداش های مالی حمایت میکند. در این پلتفرم برای افرادی  که در مشارکت های اجماع شرکت می‌کنند پاداش، و برای افرادی که قصد شرکت ندارند. قابلیت تعیین نماینده برای خودرا ایجاد کرده است.

کارکرد ارز دیجیتال تزوس


توسعه دهندگان این ارز دیجیتال به دنبال ارائه یک پلتفرم برای تزوس بوده اند که در انحصار شخص خاصی نباشد. این شبکه با شعار خود اصلاح‌گر به میدان مالی آمد. تا بتواند از این طریق ریاستی مشترک در بین تمام سرمایه گذاران به حالتی درون زنجیره ای ایجاد کند. این پروژه با عدم اعتقاد به ارائه هارد فورک تصمیم به جست و جوی خودکار و ایجاد تغییرات کوچک برای جلوگیری از رخداد فورک های بزرگ پرداخت. این هدف با راه اندازی مدل نوین اجماع اثبات سهام محقق شد. که در آن سرمایه گذاران توانایی تغییر در ساختار ریاستی را دارند.

عملکرد مالی ارز تزوس


ارز دیجیتال تزوس

ارز دیجیتال تزوس پس از ارائه پلتفرم خود در اواخر سال 2017 در چند صرافی مورد معامله قرار گرفت. چند ماه بعد درگیر نوسانات بازار شد. و رشدی صعودی را به همراه بیت کوین تجربه کرد. به طوری که هر کوین آن چیزی به اندازه 10 دلار ارزش گرفت. پس از تجربه این موفقیت این ارز در کیف پول های سرمایه گذاران بیشتری قرار گرفت. و با معاملات متعدد تریدر ها در گردش مالی افتاد. پس از آن تزوس مجددا در سال 2019 با روند صعودی مواجه شد. با این تفاوت که این بار ارزش هر کوین تزوس سه برابر مقدار قبلی خود رشد کرد.

همان طور که عنوان کردیم هم اکنون در این تاریخ از نگارش مطلب، این ارز دیجیتال در رتبه 39 بازار کل رمز ارز ها مشغول فعالیت است. و 0.16 در صد از سهام کل بازار کریپتوکارنسی را به خود اختصاص داده است. همین طور قیمت این ارز بر اساس آخرین نرخ در تاریخ 4 آگوست 2021 به اندازه 3.01 دلار در دست تریدر ها معامله می‌شود.

کیف پول و صرافی تزوس


کیف پول هایی که  این ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند شامل :

کیف پول های نرم افزاری:  Galleon Wallet و Air Gap  و  ZenGo ،

کیف پول سخت افزاری:  لجر و ترزور و کیف پول آنلاین:  تزوس از جمله کیف پول هایی است که از این ارز پشتیبانی می‌کنند.

در خصوص صرافی نیز باید به صرافی Phemex  اشاره کرد . که در حال حاضر بالاترین معاملات مالی ارز تزوس را به خود اختصاص داده است. سهم 22.74% از معاملات تزوس در اختیار این صرافی است. برای مشاهده صرافی هایی که از ارز دیجیتال تزوس پشتیبانی می‌کنند می‌توانید از طریق سایت کوین مارکت کپ به راحتی به این قابلیت دسترسی پیدا کنید.

مطالب مرتبط:
همه چیز در مورد کیف پول لجر Ledger
معرفی کیف پول ترزور Trezor Wallet/ بررسی ویژگی ها

چگونه تزوس تهیه کنیم؟


ارز دیجیتال تزوس در صرافی بایننس ارائه نشده است. برای این که بتوانید این ارز را تهیه کنید یا از سایت صرافی های داخلی می‌توانید اقدام کنید. در صورتی که دسترسی به این ارز از طریق سایت های داخلی مقدور نبود می‌توانید با استفاده از خرید بیت کوین و اتریوم و سپس تبدیل آن به تزوس این ارز را وارد کیف پول خود کنید.

مطالب مرتبط:
همه چیز در مورد بیت کوین
همه چیز در مورد اتریوم

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx