منتخب سردبیر

ارزش پول فیات و ارزش بیت کوین در این بازار شام

پول فیات چیست؟ آیا رمز ارز ها پول فیات هستند؟

پول فیات چیست؟

پس از اینکه نیاز به پول به عنوان یک واحد مالی در مردم شکل گرفت. در ابتدا از فلزات با ارزش مثل طلا و نقره به شکل سکه استفاده کردند. با پیشروی زمان، و نیاز جوامع به پول بیشتر، انسان به چاپ اسکناس برای سهولت استفاده در آن پرداخت.

کارگذاران به ازای هر رقم تعیین شده برای اسکناس ها، همان اندازه طلا در نظر میگیرند. که به پشتوانه طلا ، اسکناس حاوی ارزش مالی می‌شود.

پول فیات به پولی میگویند که پشتوانه فیزیکی مثل طلا و نقره برای آن کنار گذاشته نمی‌شود.

فیات در لغت به معنای ” بگذار که بشود” است. خیلی از ارز ها مانند دلار و یورو.. پول فیات است.

اعتبار پول فیات

چون این پول ها پشتوانه فیزیکی ندارند نمیتوان گفت اعتباری ندارند. دولت ها با توجه به عرضه و تقاضا این پول ها را صادر میکنند. و اعتمادی که مردم به پول دولت ها دارند باعث ارزش پیدا کردن پول فیات میشود. در اصل اعتبار را مردم با اعتمادشان به دولت به پول های فیات میدهند. پول فیات در کنترل بانک مرکزی است. و چاپ و توزیع آن در کنترل این بانک است. چرا که چاپ بی رویه باعث افزایش تورم خواهد شد.

تفاوت پول فیات با رمز ارز:

نمیتوان بر اساس عدم پشتوانه فیزیکی، رمزارز ها را پول فیات دانست. به چند دلیل:

اول اینکه پول فیات، توسط دولت تهیه و توزیع میشود.

نکته بعدی کنترل ارزهای دولتی در دست دولت است. این درحالی است که رمز ارز ها غیر متمرکز اند.از طرف دولت پشتیبانی نمی‌شوند و در اختیار مردم اند.

ارزهای هر کشور مربوط به همان کشور است. اما رمزارز ها جهانی است.

و در نهایت موضوع محدودیت مطرح است. رمزارزهایی مثل بیت کوین، محدود اند. اما برای چاپ پول فیات محدودیتی وجود ندارد.

تاثیر تورم برارزش پول و ارزش رمز ارز ها

جزو اشکالات لاینفک پول های فیات، چاپ بی رویه آنها و قاعدتا افزایش نرخ تورم است. این یعنی کاهش پیدا کردن ارزش ارز رایج و رسمی دولت ها.  با این حساب طبیعی است که مردم به دنبال ارزی بگردند که دارای ثبات باشد تا پول های خود را به آن تبدیل کنند. اینجاست که ارزش رمزارز ها مشخص میشود. چرا که تصمیم گیری دولت ها بر تغییر نرخ رمزارز ها تاثیری ندارد. خواه نا خواه مردم برای رهایی از شر تورم به سمت ارزهای دیجیتال گرایش پیدا می‌کنند.

بخش پذیری رمزارز ها

قابلیت بخش پذیری رمز ارزی مثل بیت کوین، در مقایسه با یک دلار آمریکا بسیار بیشتر است. کوچک ترین واحد بیت کوین یک ساتوشی  0.00000001 یا یک صد میلیونیوم است. در حالی که دلار آمریکا به یک سنت ( یک صدم دلار) بخش پذیر است.

این بخش پذیری نشان از کمیاب بودن بیت کوین دارد. و همین امر باعث این میشود که با افزایش نرخ بیت کوین حتی با داشتن واحد کوچکی از بیت کوین معاملات توسط کاربران قابل انجام خواهد بود.

سیستم بلاکچین یا سیستم بانکداری؟

این روز ها اخبار فراوانی در خصوص اختلاس از اموال عمومی، اشتباهات بانکی و… به گوش مردم میخورد. اعتماد به سیستم بلاکچین و پایین آمدن نرخ سرقت در اشکال مختلف خود عاملی است برای گرویدن به سمت رمزارز ها. و کم شدن اطمینان مردم به ارز های دولتی است.

وجه اشتراک ارزهای دولتی با رمز ارز ها

وجه اشتراک رمز ارز ها با ارز های دولتی در یک چیز مهم است. آن هم پشتوانه آنهاست. پشتوانه پول فیات و رمز ارز ها اعتماد مردم است. بر طبق نکات مندرج دراین مقاله، آینده رمز ارز ها روشن است.

با توجه به مزایا ارز های دیجیتال و عملکرد منفی بانک داری ها، تغییر موضع مردم امری بدیهی خواهد بود. لازم به ذکر است که عملکرد بیت کوین تا کنون موفق بوده، و سزاوار اطمینان مردم شده است.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx