مفاهیم پایه

IEO چیست؟ پیش خرید یا پیش فروش توکن چگونه انجام می‌شود؟/بررسی مفهوم IEO

آیا امکان پیش خرید توکن وجود دارد؟ چگونه میتوان توکن را پیش خرید کرد؟

IEO به چه معنا است؟ آیا میتوان توکن یا کوین را به حالت پیش خرید تهیه کرد؟ و یا ارز دیجیتالی هست. که قبل از ارائه به پیش فروش کردن توکن های خود بپردازد؟ این حالت چه مزایا و معایبی دارد؟ به سود خریدار است یا فروشنده؟در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این مفهوم خواهیم پرداخت با ما همراه باشید تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

عرضه اولیه توکن


عرضه اولیه توکن به چه معنا است؟ این مفهوم به ارائه شدن یک ارزش قبل از ارائه کامل آن به بازار اشاره دارد. یعنی سرمایه گذاران قبل از اینکه یک پلتفرم در دسترس کامل کاربران قرار بگیرد میتوانند ارزش آن را خریداری کنند. و توسعه دهندگان نیز قبل از ارائه کامل پلتفرم جدید به جذب سرمایه بپردازد.

نوشته های مشابه

در دنیای ارز های دیجیتال این بستر مانند سایر بستر های مالی برای سرمایه گذاران مهیا است. و تفاوت آن با سایر بازار های مالی عرضه آن در بستر های مختلف است. عرضه اولیه توکن های ارز های دیجیتال اگر به صورت مستقیم به واسطه ی توسعه دهندگان ارائه شود. اصطلاحا به آن ICO میگویند. و اگر توسط یک صرافی ارائه شود. به آن IEO میگویند. در ادامه به مقایسه این دو خواهیم پرداخت. قبل از آن نیاز است که در صورت عدم آگاهی به مقاله ICO از سایت جامع فیبودکس سری بزنید. و سپس به مطالعه ادامه این مطلب بپردازید.

موضع صرافی ها در قبال عرضه اولیه توکن IEO


هر ایده در ابتدای اجرایی آن به سهولت از طرف کاربران اجرا نمیشود. چون همیشه مسائل امنیتی باعث میشود که ریسک پذیری بالایی در این خصوص انجام ندهند. در هر حال صرافی ها در ابتدا به عملکرد یکدیگر در خصوص پذیرش یک فناوری جدید توجه می‌کنند. در خصوص گسترش پیش فروش توکن و یا عرضه اولیه توکن (IEO) در ابتدا صرافی بایننس پس از بررسی جزییات طرح با پذیرش این فناوری پلتفرم خود را با نام “بایننس لانچ پد” منتشر کرد. از پی آن توسعه دهندگان “بیت تورنت” با بایننس دست همکاری دادند. و موقق شدند در بستر بایننس بیت تورنت چیزی به اندازه 7 میلیون دلار در مدت زمان کوتاه 15 دقیقه ای سرمایه را جذب و رکورد هارد کپ را به نام خود کند.

هارد کپ یعنی سقف تعیین شده برای جذب سرمایه

بازخورد استقبال از این فناوری در اولین تجربه هم برای بایننس و هم برای سایر صرافی ها مثبت بود. از این رو سایر صرافی ها مانند OKEx و KuCoin  برای ارائه پلتفرم های خود اقدام کردند. این موضوع تنها به ترغیب صرافی ها برای حمایت از IEO نیانجامید. بلکه توسعه دهندگان را نیز برای ارائه پلتفرم خود در صرافی ها را نیز تشویق کرد. به طوری که تنها عملکرد درخشان بیت تورنت در زمینه جذب سرمایه در کارنامه بایننس باقی نماند. و پلتفرم Fetch به عنوان دومین IEO این بار در مدت زمان 15 ثانیه رکورد هارد کپ را به نام خود کرد. هارد کپ این پروژه مبلغ 6 میلون دلار تعیین شده بود.

تفاوت ICO و IEO


عنوان تفاوت ها ICO IEO
اشتراک گذاری پلتفرم برای جذب سرمایه توسط توسعه دهندگان توسط صرافی ها
مدیریت و مسئولیت قرارداد هوشمند بر عهده توسعه دهندگان بر عهده صرافی ها
احراز هویت مشتری
(اخذ مدارک شناسایی)
بسته به نوع پروژه متغیر است در هر شرایط مدارک شناسایی از سرمایه‌گذاران اخذ می‌شود
بازاریابی بر عهده توسعه دهندگان بر عهده صرافی
احراز هویت توسعه دهندگان پروژه ریسکی بوده و احراز هویت انجام نمی‌شود از طرف صرافی احراز هویت انجام می‌شود.
نمایش عملکرد فروش غیر قابل رویت قابل رویت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت های ICO و IEO به مقاله آن از سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

بررسی مزایا و معایب IEO


مزایا

زمانی که یک صرافی اقدام به حمایت از یک پلتفرم را میگیرد. به طبع به سادگی اعتباری که  از مردم کسب کرده و به واسطه ی آن به سوددهی رسیده است را از دست نمیدهد. صرافی ها برای اینکه یک پلتفرم را ارائه دهند تا جای ممکن نسبت به توسعه دهندگان و عملکردشان تحقیق می‌کنند. و تا زمانی که شاخص های مورد انتظار صرافی ها را به دست نیاورند. به تایید نخواهند رسید. و از سمت صرافی ها حمایت نمی‌شوند. علاوه بر تحقیقات و کنترل شاخص ها صرافی ها  از توسعه دهندگان مدارک شناسایی در یافت می‌کنند. این خود باعث افزایش اعتماد برای حمایت از پروژه از سمت سرمایه گذاران خواهد شد.

پس از آن موضوع امنیت مطرح است. صرافی مشهوری مانند بایننس امتحان شده است. و تعداد زیادی از سرمایه گذاران سرمایه های خود را در بستر باینس خرید و فروش می‌کنند. اما زمانی که توسعه دهندگان خود به جذب سرمایه می‌پردازند. سایت ارائه دهنده و صفحه پرداخت با ریسک های بالایی انجام می‌شود. و امنیت آنان زیر سوال است.

و در نهایت موضوع امکاناتی است که کاربران و توسعه دهندگان از صرافی به دست می آورند. با این حال که توسعه دهندگان در سود فروش با صرافی شریک می‌شوند اما امکاناتی مانند بازاریابی و سرعت توسعه بالا بر گرفته از اعتبار صرافی را به دست می آورند. کاربران نیز به سرعت متوجه نسخه های جدید در کنار امنیت بالا می‌شوند. از طرفی صرافی تعداد مشارکت سرمایه گذاران را در پروژه نمایش میدهد. که این خود هم برای توسعه دهندگان و هم سرمایه گذاران ایده آل است.

معایب

اول از همه موضوع هزینه ها مطرح است که ممکن است برای توسعه دهندگان گزاف باشد. هم اکنون چیزی به اندازه 20 بیت کوین می‌باشد. این عدد صرف نظر از درصدی است که بر روی توکن ها در جیب صرافی ها میرود.

موضوع بعدی صرافی ها است. صرافی های گوناگون و مختلفی برای ارائه خدمات د رحال فعالیت اند. و تریدر ها به صورت پراکنده در آنان حساب کاربری دارند. پس اگر توسعه دهندگان یک صرافی را برای IEO انتخاب کرده باشند. الزاما همه تریدر ها مطلع نمیشوند. و این خود باعث میشود که یک پلتفرم به اندازه کششی که دارد جذب سرمایه نکند. و دیده نشود.

و در نهایت موضوع مشارکت بین توسعه دهندگان و صرافی مطرح است. که مالکیت اصلی در دست توسعه دهندگان نخواهد بود . بلکه کلیات به دست صرافی است. مثل واریزی های سرمایه گذاران، کلید خصوصی و… به عبارت دیگر پروژه به یک پروژه متمرکز تبدیل خواهد شد.

 

مطالب مرتبط
ICO چیست و چگونه کار میکند؟بررسی مفاهیم ارز دیجیتال
کلاه برداری در ICO/روش های جایگزین جهت حمایت از طرح های غیرمتمرکز
عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO | عرضه اولیه ارز چیست و چه کاربردهایی دارد؟
عرضه اولیه سکه ICO و IEO چه شباهت و تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟
صرافی بایننس Binance

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx