آشنایی با بلاک چین

الگوریتم اثبات کار چیست و تاثیری بر عملکرد شبکه بلاک چین دارد

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم الگوریتم اثبات کار خواهیم پرداخت. تمام توضیحات پایه را عنوان خواهیم کرد تا موضع به طور کامل روشن شود. با ما همراه باشید:

بلاک چین:

 

نوشته های مشابه

بلاک چین یک سیستم برای ثبت اطلاعات است. به طوری که بتوان آن را با همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشت. همچنین این اطلاعات بر پایه کد ها و رمز های غیر قابل تغییر به صورت زنجیره وار و پیوسته به یکدیگر ثبت می‌شوند. که این رمز نگاری ها و پیوستگی اطلاعات در امنیت این شبکه تاثیر مستقیم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله های مربوط به بلاک چین از سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

الگوریتم اجماع:

 

اجماع در این سیستم به این معنا است که در شبکه یک اتحاد و یک توافق را میان نسخه ای واحد ایجاد میکند. این توافق در میان هر نسخه امری مهم است. چرا که کارکرد شبکه بلاک چین بر همین اساس است. نود ها و یا گره ها با توافق بر سر یک زمان واحد و مشخص برای انجام تراکنش به بلاک چین اعتبار داده و مالک تراکنش ها را مشخص میکند.

الگوریتم اثبات کار:

 

بر اساس تعریف ارائه شده از الگوریتم اجماع، الگوریتم اثبات کار این گونه تعریف میشود. که اثبات کار یکی از الگوریتم های اجماع در سیستم بلاک چین است. که برخی رمز ارز ها از آن در شبکه بلاک چین خود استفاده کرده اند.

الگوریتم اثبات کار proof of work اولین مکانیزم اجماع ارائه شده توسط شبکه بلاک چین است.

ایده اثبات کار به هدف بالا بردن امنیت شبکه اجرا و مورد استقبال دیگر رمز ارز ها نظیر بیت کوین قرار گرفت. چون عملکردی بر پایه یک فرم پیشرفته از رمز نگاری ها دارد.

فناوری اثبات کار یک فناوری فوق العاده برای بشر محسوب میشود. و رمز ارز هایی مانند بیت کوین از آن استفاده کرده اند. سایر رمز ارز ها نیز سیستم بلاک چین خود را بر پایه الگوریتم اثبات کار پایه ریزی کرده اند.

بررسی مزایا و معایب الگوریتم اثبات کار:

 

می‌توان الگوریتم اثبات کار را این گونه توصیف کرد که از ابداعات شگفت انگیز بشر است. به دلیل اینکه جواب میدهد!

اما با توجه به اینکه اولین الگوریتم ارائه شده است طبیعتا معایبی هم گریبانگیر آن است.

برای استفاده از این الگوریتم نیاز به تجهیزات گران قیمت است. علاوه بر آن مصرف برق بالایی دارد. که ای خود یکی از معایب جدی برای این الگوریتم کاربردی به حساب می آید. پس از آن سرعت پردازش تراکنش ها موضوع مهم و قابل توجهی است. با افزایش همه روزه سرمایه گذاران و بزرگتر شدن خانواده کریپتو کارنسی طبیعتا حجم تراکنش ها هر روز بالاتر رفته و اهمیت سرعت پردازش تراکنش ها بیشتر و بیشتر خواهد شد.

نحوه عملکرد الگوریتم اثبات کار

 

سیستم کاری الگوریتم اثبات کار برای ماینر ها به این نحو است که ماینر ها باید به حل مسئله بپردازند. تا بتوانند با حل کردن معادلات و پیدا کردن رشته اعداد به بلاک چین جدید دست پیدا کنند. بر اساس اثبات کار طولانی ترین زنجیره پیروز میدان است. و با معیار سریع ترین و طولانی ترین زنجیره  بلاک ها توسط ماینر ها پیدا میشوند. در واقع ماینر ها در یک فضای رقابتی برای اثبات و تایید تراکنش های خود، بایستی تلاش کنند. تا رمز نگاری ها را حل کنند و نانس ، که بخش اصلی الگوریتم اثبات کار است را بدست آورند. تا با استفاده از آن موفق به تایید تراکنش های خود شوند و در نهایت کارمزد خود را دریافت کنند.

پس از آن ماینر ها با سختی شبکه درگیر خواهند شد. سختی شبکه برای این طراحی شده است که مدت زمان تشکیل یک بلاک چیزی حدود ده دقیقه باقی بماند. اگر سختی شبکه موجود نباشد. ماینر ها در زمان کوتاه تری به تشخیص هش میپردازند. که این خود یعنی بالا رفتن سرعت استخراج.

اگر در عملکرد الگوریتم اجماع اختلال ایجاد شود چه میشود؟

 

اگر در عملکرد اجماع اختلال واد شود باعث ایجاد فورک در بلاک چین میشود. چون در ارز بیت کوین مشکل تاخیر در شبکه وجود دارد ممکن است فورک هایی به هدف حل این مشکل درون شبکه وجود داشته باشد. اگر گره ها به مشکل برخورند باعث ایجاد عدم توافق در این الگوریتم شده. چون پیام دریافتی آنان باسیستم ناسازگار میشود و اتحاد اتفاق نخواهد افتاد. همچنین ممکن است در زمان ایجاد دریافت سیگنال ها تاخیر بوجود آید که خود در عملکرد دریافت اطلاعات اختلال ایجاد خواهد کرد.

نتیجه :

برای دست یابی به هماهنگی میان گره ها در بستر شبکه ای مانند بلاک چین استفاده از الگوریتم هایی مانند اثبات کار رویکردی است که به حل مشکل پرداخته است. رمز ارز ها با هدف بهبودی و کاربر پسندی هر روز در حال کشف مشکلات و برطرف کردن معایب آن میپردازند. در همین راستا الگوریتم اثبات سهام برای کار در بلاک چین معرفی شده است. که در ادامه د رمقاله مربوط به الگوریتم اثبات سهام به معرفی آن میپردازیم.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx