polkadotارزهای برتر

ارز پولکادات Polkadot | معرفی ارز پولکادات به همراه کاربردهای آن

ارز پولکادات Polkadot چیست؟ و چه جایگاهی در بازار ارزهای دیجیتال دارد؟

مدتی است که نام پولکادات در بازار ارز به مقدار زیادی شنیده می شود. مهم ترین دلیل اینکه ارز پولکادات مورد توجه زیادی قرار گرفته است، این است که توکن Polkadot در مدت زمانی کوتاه به جمع 10 ارز دیجیتال برتر راه پیدا کرد. ارزش پولکادات رشد خوبی داشته است و به خوبی جای خود را در بازار ارزهای دیجیتال باز کرده است. در این مقاله به معرفی کامل پولکادات و دلیل اینکه چرا توانسته به این موفقیت ها در بازار ارزهای دیجیتال دست پیدا کند می پردازیم.

تاریخچه ارز پولکادات Polkadot

گاوین وود Gavin Wood و جوتا اشتاینر Jutaa Steiner سازندگان اصلی پولکادات هستند. پروژه پولکادات با حمایت Web3 Foundation ایجاد شد و شروع به کار کرد.

این شرکت تامین بودجه، مشاوره، تحقیقات پروژه پولکادات را به عهده دارد.

اشتاینر و وود از مدیران پروژه اتریوم بودند. اما در سال 2017 آنها از پروژه اتریوم فاصله گرفتند و در سال 2018 اولین پاراچین پولکادات را معرفی کردند.

در سال 2019 شبکه کوساما Kusama در پولکادات اجرا شد. نسخه بتا پولکادات در می 2020 اجرا شد و در نهایت در آگوست سال 2020 امکان جابجایی و تبادل توکن نیز به شبکه پولکادات اضافه شد.

این ارز عمری کمتر از یک سال دارد، ولی در همین مدت زمان کوتاه توانسته است جایگاه بالای خود را در بازار ارزهای دیجیتال باز کند و از ارزهایی مانند لایت کوین Litecoin و بایننس Binance پیشه بگیرد. هرچند کاربرد پولکادات با دیگر ارزهای دیجیتالی متفاوت است و نمی توان از این نظر آنها را رقیب هم دانست.

پولکادات Polkadot چیست و از چه تکنولوژی استفاده می کند؟

Web3 Foundation ارز دیجیتال پولکادات را ایجاد کرد. پولکادات پروژه ای متن باز است. شبکه این ارز دیجیتال این امکان را فراهم می کند که میان بلاک چین های مختلف امکان انتقال داده وجود داشته باشد، همچنین از چند زنجیره بلاک چین پشتیبانی انجام دهد.

مهم ترین هدف پولکادات از بین بردن مشکل ارتباط بین بلاک چین های خصوصی و عمومی می باشد. با رفع این مشکل بدون اینکه مقیاس پذیری شبکه به خطر بیفتد، شبکه می تواند ارتقا پیدا کند و بزرگ تر شود. در نتیجه نیازی به ایجاد زنجیره ای جدید نیست.

با استفاده از این فناوری و قابلیت های خاص آن می توان مشکلات ارتباط بین بلاک چین ها را حل کرد. هدف اصلی و نهایی این شبکه این است که کارکردهای بلاک چین های مختلف را گسترش دهد. کاری که قبلا اتریوم، کاردانو و EOS نتوانسته اند آن را انجام دهند.

به همین دلیل این ارز دیجیتال توانسته است ارزش بالایی کسب کند و سرمایه های زیادی را به خود جلب کند.

ارز DOT ، توکن پولکادات

شبکه پولکادات توکن اختصاصی خود را دارد. این توکن دات DOT نام دارد. از توکن دات برای پرداخت تراکنش های درون شبکه ای استفاده می شود. ارزش پولکادات با توجه به امکانات خاصی که دارد، سیر صعودی قابل توجه ای داشته است.

در حال حاضر ارز DOT جزو 10 ارز برتر بازار دیجیتال است و ارزش آن بیش از 26 میلیارد دلار است.

آیا ارز DOT  استخراج می شود؟

ارز DOT جزو ارزهایی است که قابلیت استخراج ندارد. یعنی از طریق Mining نمی توان ارز پولکادات به دست آورد.

روش به دست آوردن ارز پولکادات منحصر به فرد است و به اثبات سهام (Proof Of Stake) شباهت دارد اما ساختاری متفاوت دارد.

تولید پولکادات محدودیتی ندارد و هم اکنون حدود 1 میلیارد پولکادات در بازار موجود است و این عدد در حال افزایش است.

بین پولکادات شباهت هایی وجود دارد. یکی از این موارد که پولکادات با اتریوم مشترک است، محدود نبودن در تولید است.

همانگونه که می دانیم اتریوم با استخراج به دست می آید اما پولکادات استخراج نمی شود. به همین دلیل است که تعداد اتریوم استخراج شده تنها 114 میلیون می باشد و این موضوع باعث بالاتر بودن قیمت ارز اتریوم نسبت به ارز DOT می باشد.

چرا پولکادات polkadot ارزی خاص است؟

طراحی شبکه پولکادات به گونه ای است که بتواند به صورت همزمان دو بلاک چین را اداره کند. دو شبکه Relay Chain (شبکه اصلی) و Parachains (شبکه ایجاد شده توسط کاربران) دو بلاک چینی هستند که پولکادات آنها را اداره می کند.

این شبکه ها باهم تفاوت هایی دارند. در شبکه Relay Chain تراکنش ها به صورت دائمی انجام می شوند، اما در شبکه Parachain توکن های جدید را می توان ایجاد کرد و بارها از یک تراکنش استفاده کرد و تراکنشی که تائید می شود به بلاک چین اصلی هدایت نمود.

با استفاده از طراحی منحصر به فرد و خاص پولکادات می توان معاملات را به صورت امن و با دقت بالا انجام داد. این کار فقط با استفاده از منابع محاسباتی که برای اجرای شبکه اصلی Relay Chain استفاده می شود، انجام می گیرد.

کاربران می توانند از امکانات Parachains استفاده کنند و آن را برای نیازهای مختلف خود شخصی سازی نمایند و حتی توکن اختصاصی خود را داشته باشند.

وجود این امکانات باعث شده ارزش ارز پولکادات افزایش پیدا کند و بتواند سرمایه های زیادی را جذب کند.

ساختار ارز پولکادات Polkadot

ساختار پولکادات پیچیده است. بلاک چین اصلی این ارز Relay Chain نام دارد. تمام تراکنش های اصلی ، داده ها و اطلاعات مهم و… در بلاک چین Relay Chain انجام می شود.

Parachains زنجیره های مستقلی هستند که به بلاک چین اصلی متصل می شوند.

شما می توانید یک Parachain خریداری کنید، برنامه های خود را روی آن اجرا کنید و سپس آن را به زنجیره اصلی متصل کنید تا از امنیت شبکه اصلی نیز استفاده کنید.

تهیه کردن یک Parachain هزینه نسبتا زیادی خواهد داشت. اگر نمی خواهید هزینه زیادی را متحمل شوید می توانید از پاراتراید Parathreads استفاده کنید. پاراترایدها نسخه ها موقتی بلاک چین می باشند. با استفاده از پل ها Bridges می توانید بین بلاک چین های فرعی با بلاک چین اصلی ارتباط برقرار کنید.

به طور کلی اجزای شبکه پولکادات به صورت زیر می باشد:

  • Brideges : پل ها برای ارتباط بین Parachain ها و Parathreads و دیگر بلاک چین ها می باشند.
  • Parachains : زنجیره های مستقلی هستند که می توان با استفاده از آنها توکن های اختصاصی ایجاد کرد.
  • Parathreads : زنجیره های موازی یا پاراتریدها جایگزین پاراچین ها هستند. با هزینه کمی می توان یک پاراترید تهیه کرد و تراکنش خود را با استفاده از شبکه اصلی انجام داد.
  • Relay chain : زنجیره اصلی، مهم ترین قسمت ساختار شبکه پولکادات است. پاراچین ها و پاراترید ها به این به این شبکه بلاک چین متصل می شوند و از امنیت اشتراکی شبکه پولکادات استفاده می کنند.

بلاک چین پولکادات را به کهکشان تشبیه می کنند. این شبکه از مجموعه زیادی از زنجیره ها تشکیل شده است. کاربران می توانند به صورت خصوصی و عمومی معاملات خود را انجام دهند.

بلاک چین های پاراترید و پاراچین خصوصی هستند و اطلاعات کاربران در آنها محفوظ می باشند. اتریوم، کاردانو یا ایاس این قابلیت ها را ندارند.

به همین دلیل ارز پولکادات به طور چشمگیری افزایش قیمت داشت و از سایر رقبا سبقت گرفته است.

سیستم ارز پولکادات و سهام داری آن چگونه است؟

ارز DOT نقشی مهم و اساسی در بلاک چین Polkadot دارد. همه کاربرانی که ارز DOT را دارند مالک و سهام دار این شبکه محسوب می شوند. در زمان به روز رسانی می توانن در رای گیری شرکت کنند و رای دهند. ارزش هر رای به این بستگی دارد که کاربر چه مقدار DOT دارد.

در سال 2020 بازدهی سالانه سهام های پولکادات Polkadat رقمی بین 10 تا 15 درصد اعلام شد.

برای اینکه پولکادات برای شرکت کردن در سیستم سهام داری، برای کاربرانش انگیزه ایجاد کند به آنها DOT پاداش می دهد. این DOT ها به تعداد توکن های ذخیره شده در سهام هر کاربر بستگی دارد.

مشارکت کنندگان در شبکه پولکادات

در شبکه بلاک چین Polkadot چهار نقش مهم و اساسی وجود دارد که همه آنها پاداش دریافت می کنند. این چهار نقش عبارتند از:

  • Validators: اعتبارسنج های این شبکه می باشند. Validators ها مسئول حفظ امنیت شبکه اصلی پولکادات می باشند. هر کدام از کاربران این شبکه می توانند با ذخیره کردن DOTها به اعتبارسنج تبدیل شوند و بلاک های این شبکه بلاک چین را ایجاد کنند. در صورتی که بلاک ها عملکردی صحیح داشته باشند، شبکه به اعتبار سنج ها پاداش می دهد.
  • Collators: نودهای رابط هر Parachain ، تراکنش های کاربران خود را جمع آوری و سپس اجرا می کنند. تمام این تراکنش ها در یک بلاک جمع آوری می شوند. در مرحله بعد این اطلاعات به نودها اعتبارسنج تحویل داده می شود.
  • Naminators: کار این نود ها از نامشان مشخص است. نودهای گزیننده، اعتبارسنج های قابل اعتماد را انتخاب می کنند و انجام کار را به عهده آنها می سپارند. با انجام این کار، نیاز به دستگاه های قدرتمند و مصرف برق بالا نیست ولی سود کمتری از این روش دریافت خواهند کرد.
  • Fishermen: نودهای ناظر یا فیشرمن ها بر نودهای رابط و اعتبارسنج ها نظارت می کنند. در صورت بروز مشکل یا خرابکاری جلوی آن را بگیرند. اگر نود فیشرمن تخلفی واقعی را پیدا کند و گزارش کند پاداش زیادی را از شبکه دریافت خواهد کرد.
آینده ارز پولکادات

سود میانگین سالانه سهام برای ارز DOT عددی بین 10-15 درصد می باشد. البته این رقم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله عملکرد سهام، تغییرات شبکه، مقادیر انباشته، عرضه و تقاضا و… نیز در این رقم تاثیر خواهند گذاشت.

سیستم سهامداری و اجماع پولکادات نسبت به دیگر ارزها پیچیدگی کمتری دارد.

این ارز با عمر کوتاهی که در بازار ارزهای دیجیتال دارد همواره سیر صعودی خود را حفظ کرده است. در حال حاضر ارزش و قیمت ارز دیجیتال DOT حدود 28 تا 30 دلار می باشد. امکانات و ویژگی های خاص این ارز باعث شده تا نظرات روی حفظ کردن سیر صعودی DOT  مثبت باشد و این ارز آینده ای روشن داشته باشد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx