ethereumآشنایی با اتریومارزهای برترمفاهیم پایهمنتخب سردبیر

ارز اتریوم چیست ؟ آشنایی با ارز اتریوم

ارز اتریوم را بیشتر بشناسیم

ارز اتریوم و آشنایی با آن

ارز اتریوم نسل دوم ارزهای دیجیتال است. نسل اول کریپتوکارنسی ها بیت کوین است. این ارز با هدف هوشمند سازی فرآیند ها و ایجاد فضایی برای اجرای برنامه های غیر متمرکز و خودکار ایجاد شده است. اتریوم در تاریخ جولای 2015 توسط ویتالیک بوترین Vitalik Buterin روس وارد بازارهای ارز دیجیتال شد.

ارز اتریوم ethereum چیست؟

ارز اتریوم بر اساس فناوری بلاک چین ایجاد شده است. می توان زیرساخت ارز اتریوم را بر روی برنامه های کامپیوتری غیر متمرکز اجرا نمود. غیرمتمرکز به این معنی است که این سیستم متعلق به هیچ کس نیست و فرد یا افرادی خاص آن را کنترل نمی کنند. همه می توانند مالک این شبکه باشند و در کنترل آن نقش داشته باشند. با توجه به ساختار غیرمتمرکز و توزیع شده اتریوم این برنامه بعد از اجرا و پیاده سازی روی شبکه قابل توقف و دستکاری نیست. حتی اگر خالق و سازنده آن بخواهد.

آیا اتریوم و بیت کوین شبیه هم هستند؟

پاسخ این سوال بله است، بیت کوین و اتریوم شباهت هایی باهم دارند. فناوری بلاک چین بیت کوین فقط برای پیگیری کریپتوکارنسی بیت کوین طراحی شده و استفاده می شود، ولی بلاک چین اتریوم برای اجرای کدهای برنامه نویسی طراحی شده است تا بستر مناسبی برای کدنویسی های خاص مانند قرارداد هوشمند باشد. هر دوی این ارزهای دیجیتال بلاک چین توزیع شده عمومی دارند، با اینکه تفاوت های فنی زیادی بین این دو موجود است اما در هدف و قابلیت هایشان باهم تفاوت دارند.

بیت کوین یک برنامه خاص از فناوری بلاک چین است  و هدف آن ایجاد یک سیستم پرداخت جهانی همتا به همتا و غیر متمرکز ایجاد شده است.

با مثالی عملکرد بلاک چین های بیت کوین و اتریوم را برایتان توضیح می دهیم. فرض کنید بلاک چین بیت کوین نرم سیستم عاملی است که فقط یک نرم افزار با نام بیت کوین روی آن نصب می شود. اما بلاک چین اتریوم سیستم عاملی است که هزاران نرم افزار و سرویس های متفاوت می تواند روی آن نصب شود و فعالیت داشته باشند. در واقع در اینجا شما بامفهوم توکن نیز آشنا می شوید. توکن ها، ارزهای دیجیتال می باشد که خودشان به تنهایی بلاک چین خاصی ندارد و از بلاک چین های دیگر استفاده می کند. مانند بلاک چین اتریوم

در بلاک چین اتریوم به جای انجام کار برای استخراج بیت کوین، نودها برای ارز دیجیتال رمزگذاری شده ” اتر” کار می کنند. اتر یک ارز دیجیتال است که برای پرداخت هزینه های تراکنش های نرم افزار مورد نظر، توسعه دهندگان نرم افزار مورد استفاده قرار می گیرد.

ارز بیت کوین و ارز اتریوم آینده یکسانی دارند؟

بیت کوین مهم ترین و با ارزش ترین ارز دیجیتال است. این شبکه نوعی نوعی نرم افزار محسوب می شود که روی بلاک چین قرار دارد.  به طور مثال ایمیل یکی از کاربردهای اینترنت است. اما اینترت هزاران کاربرد دیگر نیز دارد. ارز های دیجیتال از جمله بیت کوین همه در آینده ای نزدیک قرار است کنترل بازارهای اقتصادی را به دست بگیرند.

ارز دیجیتال اترEther

واحد ارز دیجیتال اتریوم، اتر Ether  نام دارد. واحد اقتصادی آن ETH است. این ارز به عنوان واحد پولی شبکه محسوب می شود که راهی برای پرداخت کارمزد ها و هزینه ها نیز می باشد. بنابراین  هرچه شبکه اتریوم گسترش پیدا کند انجام این کار نیز از نظر تئوری امکان پذیر است.

اتر، ارز دیجیتال شبکه اتریوم است. در واقع به آن اتر نیز گفته می شود اما با نام اتریوم نیز شناخته می شود.

قرارداد هوشمند اتریوم چیست؟

قرارداد هوشمند یک کد ( نرم افزار) است که روی بلاک چین اجرا می شود. اگر شرایطی که از بیش در آن تعیین شده است رخ دهد، بلاک چین به طور خودکار یک سری دستورات را اجرا می کند. پس از ثبت قرارداد روی بلاک چین آزاد مانند اتریوم، هیچ فردی نمی تواند مانع اجرای آن شود. در حقیقت این قرارداد ضمانت اجرایی دارد، یعنی اگر شرایط خاص اتفاق افتاد، این قرارداد حتما اجرا می شود.

آنچه باعث ایجاد تفاوت بین قراردادهای معمولی و قرارداد هوشمند می شود این است که در قراردادهای هوشمند کدهای کامپیوتری مشکل اعتماد و اجرایی شدن حتمی را حل می کنند. زمانی که یک قرارداد روی بلاک چین اتریوم اجرا شود به هیچ وجه قابل توقف نیست و هیچ کس نمی تواند جلوی اجرا شدن آن را بگیرد. با قراردادهای هوشمند می توان برنامه و پروژه هایی را ساخت که بدون نیاز به واسطه و توقف به کار خود ادامه دهند. به طوری که حتی خود برنامه نویس قرارداد نیز نتواند قرارداد هوشمند قرار گرفته شده در بلاک چین را تغییر دهد.

شباهت های اتریوم و بیت کوین

  • بلاک چین مستقل: شبکه ارز اتریوم نیز مانند ارز بیت کوین بلاک چین دارد.اطلاعات تراکنش ها و قراردادهای دیجیتال روی بلاک چین ثبت می شود. به تعبیری بلاک چین نوعی دفترچه دیجیتال امن است که به  هیچ وجه قابلیت تغییر ندارد. می توان از بلاک چین برای ذخیره سازی داده و اطلاعات استفاده کرد.
  • اتریوم عمومی و بدون نیاز به مجوز است: شبکه بلاک چین هردو عموماستفاده از این قدرت ی است و همه می توانند از آن استفاده کنند. این استفاده بدون اخذ مجوز از فرد یا سازمانی خاص است. اگر کسی مایل باشد امکان این که روی شبکه اتریوم بستر خصوصی ایجاد کند را دارد، اما بلاک چین اتریوم آزاد، شفاف و عمومی است.
  • ارز اتریوم و ارز بیت کوین هردو مبتنی بر سیستم استخراج (Proof of Work) کار می کنند: هر دوی این ارزها بر اساس سیستم استخراج کار می کنند. یعنی افرادی که می خواهند در ساخت بلاک شرکت کنند باید قدرت پردازش سیستم سخت افزاری کامپیوتر خود را برای عملیات ماینینگ به شبکه اختصاص دهند. و شبکه در ازای استفاده از این قدرت که باعث تائید شدن تراکنش ها و در نهایت امنیت شبکه می شود به آنها پاداشی پرداخت می کند.
  • اتریوم ارز دیجیتال خودش را دارد: همانگونه که گفته شد ارز شبکه اتریوم اتر است که می توان با ارزها و دارایی دیگر مبادله شود.

تفاوت های ارز اتریوم و بیت کوین:

  • سرعت تراکنش: یکی از ویژگی های اتریوم سرعت بالاتر تراکنش های آن است. در بیت کوین به طور متوسط بلاک های حاوی تراکنش ها هر 10 دقیقه یکبار ایجاد می شود. اما این زمان در شبکه اتریوم هر 14 ثانیه یکبار است. البته این نکته را در نظر داشته باشید برای سرعت باید زمان بلاک و سایز بلاک را نیز در نظر داشت.
  • اتریوم توانایی اجرای قراردادهای هوشمند را دارد: در بیت کوین نیز قراردادهای هوشمند را ایجاد کرد، اما زبان اسکریپت شبکه بیت کوین بسیار ابتدایی و ساده است و این مورد کار را برای توسعه دهندگان سخت می کند. در شبکه اتریوم، سریعتر و راحت تر می تواند کد های برنامه نویسی را پیاده سازی کرد. زیرا زیرساخت این شبکه منبع باز است. قراردادهای هوشمند اتریوم به اصلاح تورینگ کامل می باشند یعنی می توانند هر محاسبه و عملیاتی را که نیاز است انجام دهند.
  • تعداد واحدهای اتر نامحدود است: یکی از اصلی ترین تفاوت های بیت کوین و اتریوم تعداد واحد عرضه این دو می باشد. بیت کوین محدویت دارد و روزی استخراج آن تمام خواهد شد اما اتر به صورت نا محدود و همیشگی موجود است.
  • بیت کوین فقط تعداد 21 میلیون واحد خواهد داشت و تا سال 2140 استخراج آن بیشتر طول نخواهد کشید. اما اتر پایان ناپذیر است.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx