Bridges

Bridges چیست؟

Blockchain Bridges پروتکلی است که مراحل minting و burning را مشخص می کند تا عرضه توکن بتواند بین دو پلتفرم مختلف ثابت باشد. Bridges به عنوان یک انتقال بین پروتکل های مختلف بلاکچین عمل می کنند. هنگامی که یک توکن در یکی از پروتکل‌های بلاکچین قفل می‌شود، معادل آن در بلاکچین دوم ایجاد می‌شود و امکان همکاری بین دو پروتکل کاملاً متفاوت را فراهم می‌کند. این انتقال تحت پروتکل mint-and-burn انجام می شود.

Blockchain Bridges برای توسعه دهندگان بسیار مفید هستند زیرا به آن ها اجازه می دهد تا از سرعت پردازش سریع تری در بلاکچین های دارای اضافه بار کمتر بهره مند شوند. یکی از محبوب‌ترین نمونه‌های Bridges موفق اخیر بلاکچین، بین Tezos و Ethereum است. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای ایجاد قابلیت تعامل پروتکل‌های بلاکچین، ایجاد توکن‌های پیچیده شده است. به عنوان مثال، توکن های بیت کوین پیچیده (WBTC) با ERC-20 سازگار هستند و می توانند در اکوسیستم Ethereum استفاده شوند. در مورد تزوس ،  Blockchain Bridges به توکن های مبتنی بر اتریوم اجازه می دهد تا از طریق پروتکل Wrap عبور کنند، بنابراین با استاندارد توکن Tezos FA2 سازگار می شوند.

در حالی که Blockchain Bridges معمولاً هدفشان اتصال دو بلاکچین کاملاً متفاوت است، مواردی نیز وجود دارد که زنجیره های جانبی به بلاکچین منبع خود Bridges می شوند. این زمانی انجام می‌شود که بلاکچین والدین و فرزند بر اساس مکانیسم‌های اجماع متفاوتی کار می‌کنند. یک Bridges زنجیره جانبی معروف بلاکچین اتریوم برای میزبانی بازی Axie Infinity ایجاد شد. زنجیره جانبی به نام Ronin و بلاکچین اصلی اتریوم Bridges شدند تا کاربران بلاکچین Ronin بتوانند از توکن‌های ERC-20 و NFT‌ های سپرده شده در اتریوم استفاده کنند.

پروتکل‌های Stablecoin  عمدتاً به ایجاد Bridges برای بلاکچین‌های خود و به‌ویژه توکن‌هایی مانند تتر (USDT) علاقه‌مند هستند که به سرعت در حال افزایش محبوبیت است. در حال حاضر، Stablecoin ها تنها توانسته اند تعداد صرافی هایی را که از آنها پشتیبانی می کنند، افزایش دهند. با این حال، از طریق Bridges موفق، آنها به سرعت خدمات خود را گسترش خواهند داد.

Blockchain Bridges بسیار ارزشمند هستند و مزایای زیادی برای کاربران به همراه دارند. قابلیت همکاری بین بلاکچین های مختلف می تواند به توسعه دهندگان این امکان را بدهد که وظایف را محول کنند و عملکرد برنامه های خود را بهینه کنند. در حالی که برخی از بلاکچین ها در مدیریت سریع تر تراکنش ها بهتر عمل می کنند، پروتکل های دیگر به گونه ای طراحی شده اند که قراردادهای هوشمند بیشتری را به طور همزمان مدیریت کنند. Blockchain Bridges ابزاری عالی هستند که به توسعه دهندگان اجازه می دهد این قابلیت ها را ترکیب کرده و به قابلیت همکاری دست یابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا