bitcoin cashارزهای برتر

ارز دیجیتال بیت کوین کش BitcoinCash | معرفی کامل + کاربردهای آن

ارز دیجیتال بیت کوین کش BitcoinCash

ارز دیجیتال بیت کوین کش بر بستر بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است. در واقع این ارز یکی از زنجیره های ( فورک Fork) بیت کوین می باشد.  در سال 2017 بعد از اینکه بین فعالان بیت کوین اختلاف نظر افتاد، بیت کوین کش ایجاد شد. در این مقاله به معرفی کامل ارز دیجیتال بیت کوین کش می پردازیم.

بیت کوین کش Bitcoincashچیست؟

ارز دیجیتال Bitcoincash خود را با نام پول نقد الکترونیکی همتا به همتا نیز معرفی می کند. این نام همان چیزی است که در مقاله ایده بیت کوین  مجله وایت پیپر White Paper مطرح شده بود.

همانگونه که می دانیم کلمه کش Cashدر زبان انگلیسی به معنای پول نقد می باشد. در واقع هدف بیت کوین کش با اسم آن همراه است. بیت کوین کش در واقع میخواهد با افزایش سرعت تراکنش ها و انجام معاملات، بتواند جایگزین پول باشد.

در سال 2017 با ایجاد بلاک شماره 478559  در بلاک چین بیت کوین، یک بلاک چین جدید ایجاد شد. در واقع این بلاک چین جدید بیت کوین کش بود.

همانگونه که گفتیم بیت کوین کش بر اساس ایجاد یک اختلاف نظر در بین فعالان بیت کوین ایجاد شد. یکی از موارد این اختلاف بحث مقیاس پذیری بیت کوین بود. سرعت انجام تراکنش ها در بیت کوین بسیار پایین و در عین حال کارمزد آن زیاد است.

بیت کوین کش با افزایش دادن حجم بلاک ها تا مقدار 32 مگابایت امکان انجام تراکنش های بیشتری را فراهم کرد. اندازه هر بلاک در بیت کوین 1مگابایت می باشد.

اما با تمام این موارد، بیت کوین و بیت کوین کش شباهت هایی نیز باهم دارد. مثلا هر دوی این ارزهای دیجیتال برای تائید تراکنش ها و ایجاد سکه از مکانیسم اجماع اثبات کار POW استفاده می کنند. یعنی استخراج بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین می باشد.

همچنین تعداد بیت کوین کش نیز مانند بیت کوین محدود است و روزی تمام خواهد شد. این تعداد برای بیت کوین کش نیز 21 میلیون می باشد.

فورک ها Forks ، حلال مشکلات

یکی از ویژگی های مهم بلاک چین این است که تغییر ناپذیر است. این ویژگی همانگونه که بسیار کاربردی است و مورد استفاده قرار می گیرد، می توانید مشکلاتی را نیز ایجاد کند.  به طور مثال اگر گروهی از افراد از کارکرد شبکه ناراضی باشند راه حل چیست؟ برای بلاک چین های عمومی دو راه حل پیش رو داریم، سافت فورک Soft Forks و هارد فورک Hard Forks.

در ادامه به معرفی این دو راه حل می پردازیم:

سافت فورکSoft Forks

در طی یک به روزرسانی در بلاک چین سافت فورک ایجاد شد. سافت فورک با نسخه های قدیمی تر مانند Compatible Backwards سازگارتر می باشد. به زبانی ساده تر، با استفاده از سافت فورک حتی اگر به روزرسانی انجام ندهید هم می توانید به کار خود در اعتبار سنجی و تائید تراکنش ها ادامه دهید.

هارد فورک Hard Forks

هارد فورک نقطه مقابل سافت فورک می باشد. یعنی هارد فورک با تغییر در قوانین بلاک چین سازگاری با نسخه های قدیمی تر را از دست می دهد. با استفاده از هارد فورک نسخه های قدیمی تر اجازه فعالیت در شبکه را نخواهند داشت. بنابراین اگر می خواهید در شبکه به انجام فعالیت و تراکنش بپردازید، باید نسخه خود را ارتقا دهید.

هارد فورک باعث ایجاد یک  ارز دیجیتال جدید می شود، اما اگر همچنان اختلاف نظر فعالان بلاک چین ادامه پیدا کند و تعداد زیادی از افراد بخواهند در همان نسخه های قدیمی فعالیت کنند شاید شاهد این باشیم بلاک چین جدید به همراه کوین جدید داشته باشیم.

بیت کوین کش هارد فورک بیت کوین است. البته این ارز دیجیتال تنها هارد فورک Bitcoin نیست، بیت کوین گلد Bitcoin Gold یکی دیگر از کوین های مشهور این بلاک چین می باشد. شاید برایتان جالب باشد بدانید بیت کوین تاکنون بیش از 100 بار فورک شده است، اما بیشتر آنها به صورت گمنام باقی مانده اند.

افراد حامی فورک

راجر ور Roger Ver ، هایپو یانگ Haipo Yang و وو جیهان Wu Jihan  اولین کسانی بود که از بیت کوین حمایت کردند. به گفته این سه نفر هدف و آرمان آنها حمایت از ایده ساتوشی ناکاموتو  satoshi nakamato مبنی بر استفاده پرداختی از بیت کوین بود. به همین دلیل افزایش دادن اندازه بلاک را پیشنهاد دادند تا سرعت تراکنش های بیت کوین نیز افزایش پیدا کند.

اما هدف و آرمان آنها مورد قبول تمام جامعه بیت کوین قرار نگرفت. دلیل اینکه این ایده از سمت بسیاری از افراد مورد قبول واقع نشد این بود که با انجام این کار ذخیره تراکنش ها در خطر قرار می گیرد و تمرکززدایی این شبکه با مشکل مواجه می شود. در نهایت آگوست سال 2017 هارد فورک مشهور بیت کوین اتفاق افتاد و شاهد این بودیم که بلاک چین Bitcoin به دو بخش بیت کوین و بیت کوین کش تقسیم شد.

بعد از این اتفاق به تمام دارندگان بیت کوین به همان اندازه ارز دیجیتال بیت کوین کش داده شد تا با انتخاب خودشان در یکی از این شبکه ها فعالیت کنند.

فورک در فورک Fork in Fork

بعد از یک سال از تاریخ ظهور بیت کوین کش، باز هم اختلافاتی بر سر مواردی مانند اهداف این ارز دیجیتال و اندازه بلاک ها و … پیش آمد. این اختلافات در نهایت باعث شد که بیت کوین کش هم دچار هارد فورک شود.

در 15 نوامبر سال 2018 ارز دیجیتال بیت کوین به نسخه Bitcoin Cash ABC و Bitcoin SV تبدیل شد. شروع این اختلافات از بحث و مشاجره بین راجر ور Roger ver و کریک رایت Criag Wright اتفاق افتاد.

راجر ور و جیهان وو ارز دیجیتال بیت کوین کش ای بی سی Bitcoin Cash ABC را مورد حمایت خود قرار دادند. ABC  خلاصه عبارت Adjustable Blocksize Cap  به معنی سایز بلاک تنظیم شونده می باشد. اندازه بلاک در در این ارز دیجیتال 32 مگابایت می باشد.

در مقابل کریگ رایت نسخه اولیه و نرم افزاری Bitcoin SV را ارائه کرد. این کلمه خلاصه شده عبارت Satoshi Vision به معنای آرمان ساتوشی می باشد.

جالب است بدانید کریگ خود را شاتوشی ناکاموتو خالق ارز دیجیتال بیت کوین معرفی کرده است.  همچنین او مدعی است که فعالان و توسعه دهندگان بیت کوین، آن را هدف اصلی اش دور کرده اند. بیت کوین کش اندازه بلاک های خود را 128 افزایش داده است.

در واقع بیت کوین کش Bitcoin Cash  که ما میشناسیم و از آن استفاده می کنیم همان Bitcoin Cash ABC است.

بیت کوین کش چگونه کار می کند؟

بیت کوین کش بلاک چین مخصوص خود را دارد. الگوریتم استخراج آن مانند بیت کوین است و بر اساس الگوریتم اثبات کار Proof Of Work کار می کند.

همانگونه که گفتیم بیت کوین کش در نتیجه هارد فورک از بیت کوین جدا شد، پس این نکته را باید در نظر داشته باشیم به همین دلیل تاریخچه تراکنش ها و پایگاه داده این دو ارز دیجیتال یکی است. تعداد کوین این دو ارز نیز مشابه همدیگر است و در 21 میلیون واحد از آنها قابل استخراج خواهد بود. پاداش ایجاد بلاک و تولید هش بیت کوین کش همانند بیت کوین 6.25  است و هر چهار سال یک بار طی رویداد هاوینگ Halving نصف خواهد شد.

مورد دیگری که عملکرد این دو ارز دیجیتال را شبیه هم کرده است پارامتر های سختی استخراج Difficulty است. زمان محاسبه و ایجاد بلاک جدید تحت تاثیر این پارامتر است.

انجام تراکنش بدون نیاز به تائید و اعتبار سنجی

Zero Confirmation یا تراکنش های بدون نیاز به تائید، به تراکنش هایی گفته می شود که روی بلاک چین ثبت نشده اند، اما ارائه دهنده کالا یا خدمات آن را با عنوان تائید شده در نظر می گیرند و کالا یا خدمات خود را می فروشند.

بسیاری از کاربران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال از این ایده حمایت و استقبال می کنند، آنها معتقدند این کار باعث می شود  تراکنش ها و پرداخت ها با سرعت بالاتری انجام شوند.

همچنین برخی دیگر از کاربران با این کار مخالف اند. زیرا این امکان وجود دارد که حمله دو بار خرج کردن Double Spending  رخ دهد. کارکرد این حمله به این صورت است که تراکنش برای فروشنده ارسال می شود، بعد از ارائه و دریافت خدمات یا کالا یک تراکنش برگشت به شبکه ارسال شود و عملا از بیت کوین دوبار استفاده کرد.

ارز دیجیتال بیت کوین کش به دلایل زیر می تواند گزینه مناسبی برای ارائه Zero Confirmation باشد:

  • Bitcoin Cash امکان جایگزینی تراکنش را حذف کرده است.
  • فضای بیت کوین کش زیاد است و این امکان را برای انجام تراکنش هایی که کارمزدی پایینی دارند نیز فراهم کرده است.
  • زمان تائید تراکنش ها همیشه ثابت است.

بیت کوین کش و ایجاد قابلیت ساخت توکن

Bitcoin cash این قابلیت را در اختیار کاربرانش قرار داده است که هر فردی بتواند با پروتکل دفتر کل ساده SLP و Wormhole Launched بر روی شبکه BCH توکن ایجاد کند.

پروژه SPL این امکان را برای کاربرانش فراهم می کند که در عرض چند ثانیه و با هزینه ای بسیار ناچیز کارهایی مانند ایجاد توکن  ، خرید و فروش و مدیریت آنها را بر روی بستر بلاک چین کوین کش امکان پذیر باشد. ایجاد یک توکن روی پلتفرم بیت کوین کش کار بسیار ساده ای است، اما مهم این است این توکن ها ارزش کسب کنند.

کیف پول های مناسب ارز دیجیتال بیت کوین کش

از بیت کوین کش کیف پول های زیادی پشتیبانی می کنند و شما می توانید بنا به نیازتان یکی از آنها را انتخاب کنید. حتما کیف پول خود را از منابع معتبر دریافت کنید. کیف پول هایی مانند تراست والت Trust Wallet، کوینومی Coinomi، کیف پول اختصاصی بیت کوین Bitcoin Wallet، ترزور Trezor، لجر Leger  و بسیاری دیگر از کیف پول های دیجیتالی از این ارز دیجیتال پشتیبانی می کنند.

قیمت ارز دیجیتال بیت کوین کش Bitcoin cash

بعد از عرضه بیت کوین کش در سال 2017، همواره جزو ارزهای دیجیتال برتر بوده است. قیمت بیت کوین کش همواره نوسانات شدیدی داشته است. در ابتدا قیمت این ارز 310 دلار بود. 5 ماه بعد از عرضه این ارز دیجیتال، به بالاترین قیمت تاریخ خود یعنی 4355 دلار دست پیدا کرد.

این رشد سریع باعث شد  سرمایه گذارانی که بیت کوین کش را انتخاب کرده بودند در عرض 6 ماه سودی 1000 درصدی را دریافت کنند.

هم اکنون قیمت ارز دیجیتال بیت کوین کش رقم 509 دلار می باشد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx