مفاهیم پایه

کاربرد بلاک چین در متاورس چیست؟/ارز دیجیتال در متاورس چه کاربردی دارد؟

با پیشرفت دنیای تکنولوژی و توسعه فناوری به نیاز های بشر در ابعاد گوناگون پاسخ داده میشود. یکی از مهم ترین فناوری ها بلاک چین بود. با تولد این فناوری سطح توسعه بسیاری از بخش ها به ویژه حوزه مالی تغییر کرد. اخیرا کاربران و طرفداران فناوری از موضوع جدیدی به نام متاورس رونمایی کرده اند. که از آن به عنوان نسل بعدی اینترنت یاد میکنند. در این بخش میخواهیم به کاربرد بلاک چین در متاورس بپردازیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.در این مقاله به مطالب زیر میپردازیم:

متاورس


به طور کلی متاورس نسل جدید از ارتباطات در حالت واقعیت مجازی است. زمانی که اینترنت به عنوان یک ابزار در دست افراد قرار گرفت توسعه دهندگان تلاش کردند با ارائه شبکه های مجازی به ارتباطات جان تازه ای دهند.

و افراد را قادر سازند تا با استفاده از ابزار در دسترسشان مانند گوشی تلفن همراه و اپلیکیشن پیام رسان در کوتاه ترین زمان و با بهترین کیفیت در کنار کم ترین هزینه با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

چیزی که هم اکنون در فضای مجازی به صورت تماس تصویری است را تصور کنید که با ظهور متاورس به جای این که تصویر یکدیگر را در قاب گوشی تماشا کنید این بار با استفاده از عینک های مخصوص خود شخص را در کنارتان ببیند. چیزی آمیخته با واقعیت مجازی!

این همان دنیایی است که متاورس برای کاربران خود فراهم میکند. هم اکنون این فضا در بستر انواع بازی های بلاک چینی در دسترس افراد قرار گرفته است. و عده زیادی از گیمر ها و کارشناسان تکنولوژی تلاش میکنند با خرید زمین های مجازی به بیزنس خود تعجیل ببخشند. و تلاش میکنند با خرید به موقع املاک مجازی کسب درآمد بالایی را برای خود رقم بزنند.

اگر تمایل دارید که بدانید خرید زمین در متاورس چه فایده ای دارد؟از کجا زمین مجازی بخریم؟ و در کل نحوه خرید زمین در پلتفرم های گوناگون چگونه است با کلیک بر روی این گزینه به مقاله آن در سایت جامع فیبودکس سر بزنید. و اطلاعات خود را تکمیل کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص فناوری متاورس و ماهیت آن لازم است مقاله آن را به عنوان پیش نیاز مطلب زیر مطالعه کرده باشید.

 ارز های دیجیتال چه نقشی در متاورس دارند؟


کاربران برای استفاده از دنیای چندی بعدی متاورس میبایست با استفاده از خرید زمین و قرارگیری در پلتفرم های کار خود را آغاز کنند. همان طور که پیش تر عنوان کردیم هم اکنون متاورس در پلتفرم بازی های بلاک چین در دسترس کاربران و گیمر ها قرار دارد. سوالی که مطرح است این است که ارز های دیجیتال در چه بخشی از متاورس قرار دارد؟

همه ما عمدتا بازی های کامپیوتری را انجام داده ایم در بازی های معمولی کاربران با هر بار برد مقداری ارزش تعریف شده در بازی (مانند سکه ، الماس و…) دریافت میکنند.

این بار بازی ها در بستر متاورس با استفاده از توکن های ارز های دیجیتال که در پلتفرم بازی تعریف شده است. شکل میگیرد. و افراد بر سر پول با هم دیگر مبارزه و یا رقابت میکنند. و گیمر ها با برد در هر بازی میتوانند توکن دریافت کنند. این بار این توکن ها تنها در بستر بازی ارزشمند نیستند بلکه قابلیت تبدیل به پول را دارند.

با چه ارز های دیجیتالی در متاورس میتوان فعالیت کرد؟


بستر های گوناگونی که بازی های متاورسی در اختیار کاربران قرار میدهند با هم متفاوت است. و هر یک با توجه به نوع خود. یک یا چند دارایی را توسعه داده اند. که به واسطه آن کاربران بتوانند تبدیل های مالی خود ار انجام دهند.

این بخش نیز شباهت زیادی با بازی های عادی دارد. هر پلتفرم بازی کامپیوتری نیز دارایی های .تعریف شده. خود را دارد. مثلا در یک بازی “جم” به عنوان یک ارزش  کاربرد دارد.

اما در پلتفرم بازی دیگری این ارزش بی معنا است. بازی های متاورسی نیز طبق  نظر توسعه دهندگان آن. از دارایی های گوناگون نظیر شیبا اینو. سولانا. گالا. MVI و… استفاده میکنند.

کاربرد بلاک چین در متاورس چیست؟


با ورود بلاک چین همه چیز به حالت ایده ال در می آید. فناوری بلاک چین یکی از مهم ترین دستاورد های بشریت است. بلاک چین به دلیل خاصیت زنجیره بلوکی خود امکان ایجاد بستر های نامتمرکز را به ویژه در بخش مالی فراهم کرده است.

در بازی های بلاک متاورسی بلاک چین یک داور به حق است. که حق را به حق را به حق دار میدهد. کار به این شکل است که وقتی گیمر ها به عنوان بازی کن وارد زمین متاورسی خود میشوند تمامی حرکات آنان در بستر مجازی آنان توسط بلاک چین “به حالت زنجیره وار” ثبت میشود. و زمان اتمام بازی بدون بروز هیچ تقلبی برنده به عنوان برنده و بازنده نیز به عنوان بازنده از میدان خارج میشوند.

طبق اصول کاری بلاک چین هر حرکتی با کد خاصی در دیتابیس ذخیره شده و بعد با حرکت بعدی کد جدید که تشکیل شده از کارکتر جدید به علاوه بخشی مجهول از کارکتر قبلی به عنوان دیتای جدید ثبت میشود.

همین طور پیوسته وار این اطلاعات یکی پس از دیگری شبیه به زنجیره های گره خورده به هم ثبت میشود. و در نهایت امکان حذف یک مرحله به طور کلی از بین میرود. و یا به بیانی دیگر تقلب را در پلتفرم روی نقطه صفر نگه میدارد. همین امنیت میتواند اطمینان لازم برا برای گیمر ها به وجود آورد تا آنان بتوانند با استفاده از دارایی های خود شروع یک بازی را در محیط متاورسی خود آغاز کنند.

نقش ماینر ها در پلتفرم های متاورسی چیست؟


با شروع کار بلاک چین در روند بازی گیمر ها اطلاعات جدید بر اساس الگوریتم خاص بلاک چین در پلتفرم ثبت میشود. ماینر ها قبل از این در پلتفرم ارز دیجیتالی مانند بیت کوین به دنبال تشخیص هش در شبکه بودند.

که بعد از آن با طراحی سختی استخراج تلاش کردند تا پاداش استخراج را در وضعیتی که به صورت عمدی سخت تر شد به ماینر ها اعطا کنند.

در بازی های متاورسی ماینر ها تلاش میکنند تا صحت اطلاعات درون بلاک های ثبت شده را بسنجند. که به طبع هرچقدر بازی پیش میرود و حجم کارکتر های گره خورده به هم بیشتر میشود کار برای ماینر ها نیز دشوار تر خواهد شد.

والت ها


والت ها یا کیف پول های .طراحی شده. در بستر متاورس دقیقا همان نقش سابق خود یعنی نگهدارنده ارز ها و نقل و انتقالات را به عهده دارند. به این شکل که دو گیمر از روی کد شناسایی که همان آدرس کیف پولشان است جست و جو میشوند. و در تقابل با هم بازی خود را آغاز میکنند.

پس از اتمام بازی و مشخص شدن نتایج (که بستگی فراوانی به نوع بازی و الگوریتم طراحی آن دارد) دارایی به طور خود کار از آدرس کیف پول بازنده خارج و به آدرس کیف پول برنده واریز میشود. این دقیقا همان کاری است که کیف پول ها در خصوص ارز های دیجیتال به عهده دارند.

در نهایت :

در این مقاله با کاربرد بلاک چین در متاورس آشنا شدیم. بلاک چین یک سیستم امن و کاربردی است که بسیاری از فعالیت ها را تبدیل به بستری امن کرده است.

در تمام دنیا هیچ موضوعی مهم تر از پول وجود ندارد و هیچ اطلاعاتی مهم تر از اطلاعات پولی نیست. بلاک چین یک فناوری ابر قدرت است. که توانست. با نظام خود امکان تقلب در پول و دارایی های مالی را به صفر برساند.

و بتواند انواع پلتفرم ها اعم از بستر های مالی، بازی ها. دنیای واقعیت مجازی متاورس. مزایده ها و بسیاری از فعالیت های دیگر را امن کند. و به حالت متن باز به کاربران ارائه دهد. همین موضوع باعث ایجاد سهولت کار و توسعه انواع بخش ها در سطح جهانی شد. و بسیاری از فعالیت ها را کاربرد پذیر کرده است.

مطالب بیشتر:


متاورس از موضوعات مورد توجه هنگ کنگ/هنک گنگ بر متاورس تمرکز میکند
اولین فروش NFT آدیداس تحت عنوان “ورود به دنیای متاورس”
تسلا دوج کوین را به صورت آزمایشی به درگاه پرداخت خود اضافه میکند
چگونه در متاورس زمین دیجیتال بخریم؟ /از کجا زمین مجازی متاورس بخریم؟
جلسات توجیهی در خصوص مشکلات ارز دیجیتال از سمت بانک های چینی
ایلان ماسک و مصاحبه او با نشریه تایمز/ ویدئو

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx