Cryptocurrency

Cryptocurrency چیست؟

مفهوم Cryptocurrency ایمن شده توسط Cryptography حداقل از اوایل سال 1983 وجود داشت، زمانی که David Chaum، رمزنگار آمریکایی، ecash را معرفی کرد. با این حال، اولین ارز دیجیتالی که واقعاً به رسمیت شناخته شد، بیت کوین (BTC) بود که در ژانویه 2009 راه اندازی شد.

نوآوری اصلی بیت کوین استفاده از بلاک چین بود که یک دفتر کل توزیع شده و دارای امنیت رمزنگاری تمام تراکنش های BTC که تا کنون انجام شده است. استفاده از بلاک چین به شبکه بیت کوین که از Node های مستقل متعددی تشکیل شده است، اجازه می‌دهد تا به طور داوطلبانه مشارکت کنند، بدون اینکه نیازی به یک مقام مرکزی، مانند بانک، برای اجرای قوانین داشته باشند.

بلاک چین بیت کوین با استفاده از اثبات کار یک Consensus Algorithm محاسباتی فشرده بر اساس توابع هش رمزنگاری نگهداری و به روز می شود، که تضمین می کند که هیچ بیت کوین جدیدی بدون صرف تلاش قابل توجه ایجاد نمی شود و تمام تراکنش های BTC به طور صادقانه و دائمی ثبت می شوند.

ظاهر بیت کوین الهام بخش رشد بیشتر صنعت Cryptocurrency است که تا سال 2020 شامل ده ها هزار Cryptocurrency از انواع مختلف است که در مجموع صدها میلیارد دلار ارزش دارند.

برخی از آن‌ها، مشابه بیت‌کوین، Coin های کاملاً غیرمتمرکز اثبات کار هستند، مانند بیت‌کوین کش (BCH)، لایت کوین (LTC) یا مونرو (XMR). برخی دیگر از Consensus Algorithm متفاوتی مانند Tron (TRX)، Tezos (XTZ) یا Dash (DASH) استفاده می‌کنند که همگی از اثبات سهام استفاده می‌کنند. برخی دیگر هنوز بر پایه بلاک چین های خصوصی هستند که توسط شرکت ها برای استفاده داخلی اداره می شوند و برای عموم غیرقابل دسترسی هستند. اما همه آنها حداقل یک چیز مشترک دارند: عملکرد شبکه های آنها توسط Cryptographic Algorithm ایمن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا