ارزهای برتر

ارزهای دیجیتال برتر در نگاهی کلی

ارزهای دیجیتال برتر و انواع آنها

ارزهای دیجیتال از انواع متفاوتی تشکیل شده اند. این ارزها بر اساس کارایی و نوع استخراجشان در دسته های متفاوتی قرار می گیرند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ارزهای دیجیتال نیز مورد استفاده بیشتری قرار می گیرد. همچنین به تعداد ارزهای دیجیتال نیز افزوده می شود. اما در این مقاله به معرفی کلی معروف ترین و مهم ترین ارزهای دیجیتال می پردازیم.

در سال 2008 نام دامنه bitcoin.org  ثبت شد. در اکتبر 2008 مقاله ای با عنوان ” بیت کوین، یک سیستم نقدی همتا” به چاپ رسید. ساتوشی ناکاموتو Satoshi Nakamoto  نویسنده این مقاله بود. حتی امروزه نیز هویت واقعی این فرد یا افراد مشخص نیست. در این مقاله روشی معرفی شده بود که با استفاده از یک شبکه همتا به همتا برای انجام تراکنش های الکترونیکی بدون تکیه به سازمان و اعتماد مطرح شده بود.در ژانویه 2009 شبکه بیت کوین به وجود آمد. سرمایه بازار بیت کوین در حال حاضر عددی در حدود 181,122,217,144 دلار می باشد. بیت کوین در میان ارزهای دیجیتال رتبه اول را داراست.

ویتالیک بوترین Vitalik Buterin  در جولای 2015 اتریوم را راه اندازی کرد. بوترین یک برنامه نویس و محقق در مجله Bitcoin  بود. در سال 2013 وایت پیپر ارز دیجیتال را توصیف کرد و مقاله آن را منتشر کرد. در این مقاله بوترین پیشنهاد کرده بود که بیت کوین به یک زبان برنامه نویسی نیاز دارد. او تصمیم گرفت پلتفرمی جدیدتر با زبان برنامه نویسی کلی تر ایجاد کند. این کار در جولای و آگوست سال 2014 از نظر مالی تامین شد و سیستم با 9/11 میلیون بیت کوین ( حدود 13% عرضه کل در گردش) در معامله های عمومی قرار گرفت.  بعد از فروپاشی پروژه DAO در سال 2016 اتریوم به دو بلاک چین تقسیم شد. ورژن جدید آن با نام اتریوم و بلاک چین اصلی با نام اتریوم کلاسیک به کار خود ادامه داد. میزان سرمایه بازار اتریوم در حال حاضر رقمی حدود 20,415,489,154  دلار است . بنابراین اتریوم رتبه دوم بهترین ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص می دهد.

شرکت Ripple  ارز دیجیتال ریپل را با سیستم (Settlement System RTGS, Real Gross)  توسعه داد. به این سیستم پروتکل ریپل RTXP نیز گفته می شود. شروع فعالیت این ارز به سال 2004 باز می گردد. یک توسعه دهنده با نام رایان فوگر Ryan Fugger  ایده ایجاد یک سیستم پولی غیر متمرکز را داشت.. او می خواست با این سیستم به افراد این اجازه را بدهد پول شخصی خود را ایجاد کنند. RipplePay.com در سال 2005 جهت ارائه یک سیستم پرداخت ایمن برای تمام اعضای شبکه های آنلاین راه اندازی کرد.. در سال 2011  Jed McCaleb  یک سیستم ارز دیجیتال را راه اندازی کرد که در انجام معاملات آن فرآیند ” اجماع میان اعضای شبکه” استفاده می شد. این نسخه حذف مبادلات متمرکز بیت کوین طراحی شده بود. یکی از مزیت های این سیستم مصرف برق کمتر نسبت به بیت کوین بود. همچنین سرعت انجام تراکنش ها بسیار سریع تر از بیت کوین بود. در سال 2012 ریپل به عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال با منظور تسهیل امنیت و فوریت معاملات جهانی که از توکن ها استفاده می کرد راه اندازی شد. سرمایه ریپل مبلغی حدود 11,663,348,834 دلار می باشد. در بین کریپتوکارنسی رتبه سوم را داراست.

  • بیت کوین کش BCH

ارز بیت کوین کش با ایده ایجاد بیت کوینی برای پرداخت های کوچک تر و روزمره ایجاد شد. در سال 2017 پرداخت های بیت کوین حدود چهار روز طول می کشید. اگر هزینه ای برای آن پرداخت می کردید که کار شما سریع تر راه بیفتد. در نهایت در کدها تغییراتی ایجاد شد و بیت کوین کش در تاریخ آگوست 2017 ایجاد شد. سرمایه ارزی ریپل در بازار مبلغی معادل 5,533,833,360  دلار می باشد.

در اکتبر سال 2011 توسط چارلی لی Charlie Lee  کارمند سابق گوگل ایجاد شد. این ارز دیجیتال در واقع شاخه ای بیت کوین است که در مواردی مانند زمان تولید بلاکی کوچک تر، افزایش حداکثری تعداد کوین ها و الگوریتمی مبتی بر اسکریپ تفاوت هایی را با بیت کوین ایجاد می کند. لایت کوین به عنوان یکی از بهترین کریپتوکارنسی در بازار سرمایه ای حدود 4,624,544,555  را داراست.

این ارز بر اساس رمزنگاری در پلتفرم بایننس در سال 2017 ایجاد شد. در هنگام انتشار این ارز 1 اتریوم برای 2700 BNB یا معادل 1 بیت کوین برای 20000 BNB بود.این کریپتوکارنسی فقط برای تبادل ارزهای رمزنگاری شده طراحی شده بود. امکان مبادله این ارز با دیگر ارزهای رایج وجود ندارد. BNBموارد استفاده چندگانه ای دارد، اما در سیستم صرافی Binance به عنوان یک توکن استفاده می شود. این ارز به کاربران این امکان را می دهد تا در هنگام پرداخت هزینه های معاملاتی تخفیف دریافت کنند. سرمایه بازار این ارز مبلغی حدود 4,054,825,067  می باشد.

پلتفرم EOS را شرکتی خصوصی توسعه داد.در ژوئن 2018 با عنوان نرم افزاری با کد باز Open-souceمنتشر شد. تعداد یک میلیارد توکن این ارز روی بلاک چین اتریوم توزیع شد. این ارز در وایت پیپر با عنوان یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال منتشر شد. سرمایه این کریپتوکارنسی مبلغی برابر 3,382,278,462 دلار می باشد.

  • بیت کوین اس وی BSV

بیت کوین SV  یا همان بیت کوین اصلی توسط شرکت nChain طراحی شد. در تاریخ آگوست سال 2018 این ارز دیجیتال منتشر شد.این ارز پروتکل اصلی بیت کوین را بازیابی می کند، آن را به صورت ثابت نگه می دارد و در مقیاسی گسترده تر ارائه می دهد. وایت پیپر اصلی بیت کوین در وب سایت بیت کوین SV با عنوان سند اصلی ذکر شده است. قیمت این ارز قیمتی پر نوسان دارد، اما با این حال بیت کوین اس وی از نظر سرمایه خیلی زود به یکی از 10 ارز دیجیتال برتر تبدیل شد.سرمایه این ارز مبلغی معادل 2,372,789,942  دلار می باشد.

در سال 2014 Jed McCaleb  و  Joyce Kim این ارز دیجیتال را ایجاد کردند. در ابتدا راه اندازی، این ارز مبتنی بر پروتکل ریپل بود اما در نهایت به چندین بخش تقسیم شد. استلار یک پروتکل با منبع باز open source  برای مبادله پول است. در سرورهای آن از اینترنت برای اتصال و برقراری ارتباط با دیگر سرورهای استلار استفاده می شود. هم اکنون سرمایه این ارز دیجیتال در بازار مبلغ 1,405,157,741 دلار است.

  • مونرو XMR

مونرو نیز یک ارز دیجیتال منبع باز است. این ارز در سال 2014 ایجاد شد و تمرکز اصلی آن بر عدم تمرکز، قابلیت معاوضه و حفظ حریم خصوصی تمرکز دارد. دفتر کل عمومی که ارز مونرو از آن استفاده می کند مبهم است. یعنی هر کسی می تواند تراکنش ها را ارسال یا پخش کند اما هیچ ناظر خارجی نمی تواند منبع، مقدار یا مقصد تراکنش را مشخص کند. مونرو از سیستم اثبات کار یا Proof of Work جهت انتشار کوین های جدید و تشویق ماینرها برای تامین امنیت بیشتر شبکه و اعتبار معاملات استفاده می کند. سرمایه این ارز در بازار مبلغ 1,382,441,567  دلار است.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx