Consensus Mechanism

Consensus Mechanism چیست؟

در طول سی سال گذشته، Consensus Mechanism به بخش مهمی از ادغام پردازش رایانه‌ای در زندگی روزمره ما تبدیل شده‌اند. امروزه، Consensus Mechanism ، ستون فقرات کل صنعت ارزهای دیجیتال را ایجاد می‌کنند، زیرا این مکانیسم‌ها مفهوم اساسی پشت همه بلاکچین ها هستند.

یک Consensus Mechanism، اصول اساسی تأیید بلوک در بلاک چین را نشان می دهد. Consensus Mechanism شرایطی را مشخص می‌کنند که باید توسط Node ها و validator ها برآورده شوند تا بتوان بلوک‌های جدیدی را به بلاکچین اضافه کرد. Consensus Mechanism متعددی وجود دارد، و همه آنها به عنوان قضیه پشت ویژگی‌های اصلی فناوری بلاک چین عمل می‌کنند: یک Decentralized, Distributed, Public Ledger.

اثبات کار (PoW) اولین Consensus Mechanism بلاکچین ایجاد شده است. با مفهوم بلاک چین بیت کوین معرفی شد. بیت کوین الهام بخش توسعه دهندگان برای شروع به کار کردن با فناوری بلاک چین شد و Consensus Mechanism جدیدی شروع به ظهور کردند. امروزه، برخی از شناخته‌شده‌ترین Consensus Mechanism شامل اثبات سهام اتریوم (PoS) و اثبات اعتبار VeChain (PoA) است. همه این Consensus Mechanism مختلف به یک نیاز انتخاب شده (کار، سهام، اختیار) اهمیت می‌دهند تا از توافق اطمینان حاصل شود و امکان اعتبارسنجی تراکنش و ایجاد بلوک فراهم شود.

Consensus Mechanism یک نیاز ضروری برای عملکرد مناسب هر پروتکل بلاک چین است. آنها اطمینان حاصل می کنند که همه Node ها به صورت توافقی کار می کنند و کل شبکه اپراتورهای Node توزیع شده از شرایط و قوانین یکسانی پیروی می کنند. Consensus Mechanism نیز امنیت کاربران بلاک چین را تضمین می کند. اعتبار سنجی Node ها مسئول حذف تراکنش های نامعتبر هستند و این عمل با موفقیت از طریق قوانین از پیش تعریف شده در Consensus Mechanism انجام می شود. نه تنها این، برای اینکه یک تراکنش با موفقیت در دفتر ثبت شود و به یک بلوک اضافه شود، باید بین همه node ها Consensus حاصل شود. توزیع مساوی مسئولیت در بین اپراتورهای node تضمین می کند که Consensus Mechanism با موفقیت به عملکرد خود ادامه می دهد، حتی در صورت شکست یک یا چند Node در انجام وظایف خود.

در اصل، Consensus Mechanism، اصول زیربنایی فناوری بلاک چین را ایمن می‌کنند و امکان مدیریت توزیع شده و اعتبارسنجی تراکنش‌های متعدد را در عرض چند ثانیه فراهم می‌کنند. ایجاد یک Consensus Mechanism کارآمد و قابل اجرا کار آسانی نیست. با این حال، با ظهور فناوری بلاک چین، توسعه دهندگان رویکردهای نوآورانه تری را اتخاذ می کنند.

فناوری پشت Consensus Mechanism مبتنی بر یک مسئله نظری است که توسط دانشمندان رایانه در سال 1982 بیان شد. Byzantine Generals’ Problem می‌پرسد که آیا می‌توان در یک شبکه رایانه‌ای متشکل از Node های مستقل و جغرافیایی توزیع شده و Consensus Mechanism، اجماع ایجاد کرد یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا