استخراجمفاهیم پایهمنتخب سردبیر

استخراج یا ماینینگ Mining چیست؟

آیا با استخراج ارزهای دیجیتال آشنا هستید؟

استخراج یا ماینینگ

به فرآیندی که تراکنش ها با استفاده از عملیات ریاضی انجام می گیرد و در بلاک چین در کنار دیگر بلاک ها که شامل تراکنش های دیگر می باشد، قرار می گیرد استخراج ارز یا Mining  گفته می شود.

در حقیقت استخراج ارز فرآیندی است که تراکنش های انجام شده بین نودها تائید می شود و به دفتر کل عمومی بلاک چین اضافه می شود.

نوشته های مشابه

ماینینگ همچنین وظیفه معرفی ارزهای جدید را نیز به عهده دارد. استخراج به کریپتوکارنسی این امکان را می دهد تا به عنوان یک شبکه همتا به همتا بدون نیاز یک مقام واحد مرکزی و اصلی فعالیت خود را انجام دهد.

افراد با انجام فرآیند استخراج می توانند پاداش خود را به صورت ارز دیجیتال دریافت کنند. در سال های قبل شما می توانستید با داشتن یک کامپیوتر و دسترسی به اینترنت  کار استخراج را انجام دهید و تبدیل به یک ماینر شوید. اما امروزه با زیاد شدن دستگاه های تخصصی استخراج دیگر شما نمی توانید با کامپیوتر های شخصی و خانگی این کار را انجام دهید.

کار اصلی ماینرها چیست؟

کار اصلی ماینر ها حل مسائل و معماهای ریاضی و تائید صحیح بودن آنها از دیگر کاربران و شبکه  بلاک چین می باشد.

با انجام کار ماینینگ علاوه بر اینکه شما پاداش کار خود را دریافت می کنید، به امنیت بلاک چین نیز می افزاید و شبکه را در مقابل کلاه برداری و حملات هکرها محافظت می کنید.

فرآیند استخراج هزینه های خود را نیز دارد. به عنوان مثال بسته به ارز استخراجی و دستگاهی که استفاده می کنید، هزینه مختلفی باید پرداخت کنید. همچنین هزینه برق و دستگاه خنک کننده بسیار بالاست. همچنین دستگاه باید به طور دائم به اینترنت متصل باشد. برای کار استخراج دستگاه همیشه روشن است و نیاز به برق و سیستم خنک کننده دائمی دارد.

مراحل استخراج ارز

فرآیند استخراج ارز شامل چند مرحله می باشد:

 • کاربر با استفاده از رمزارز موجود در کیف پول تراکنشی انجام می دهد
 • این تراکنش از طریق برنامه کیف پول پخش شده و منتظر می ماند که توسط یک ماینر روی بلاک چین انتخاب شود.تا وقتی که ماینری تراکنش شما را انتخاب نکند، تراکنش شما در استخر تراکنش های تائید نشده معلق می ماند.
 • ماینر های موجود در شبکه یا نود تراکنش های تائید نشده را انتخاب می کنند و به شکل یک بلاک در می آورند. بلاک ها در اصل به شکل شامل مجمعه از تراکنش ها و برخی اطلاعات دیگر مانند امضای دیجیتال، زمان سنج و … می شوند.
 • ماینرها با انتخاب تراکنش ها و افزودن آن ها به بلاک خود، بلاکی از تراکنش ایجاد می کنند.در بلاک چین برای اضافه کردن این بلاک چین نیاز به امضای دارد. این امضا با اسم اثبات کار Proof of work نیز شناخته می شود. این کار با حل یک مسئله بسیار پیچیده و سخت ریاضی ساخته می شود. برای هر بلاک این تراکنش ها منحصر به فرد می باشند. همچنین هر بلاک یک مسئله ریاضی متفاوت دارد. حل این مسائل بسیار سخت و سنگین است. حل این مسائل به اندازه ای دشوار است که برای انجام دادن آنها نیاز به قدرت محاسباتی بالا و برق زیاد است. به این فرآیند استخراج یا ماینینگ گفته می شود.
 • اواین ماینر یا نودی که بتواند اولین امضای دیجیتال واجد شرایط مورد نظر را پیدا کند، آن بلاک و امضای آن برای سایر ماینرها منتشر خواهد شد.
 • در این مرحله صحت تراکنش با سایر نود ها بررسی شده و تائید می شود.سپس بررسی می شود که آیا هش خروجی با امضای دیجیتال تطابق دارد یا نه.اگر اعتبار آن تائید شود، این بلاک به شبکه بلاک چین اضافه می شود. ( هنگامی که همه ی ماینر ها با یکدیگر به توافق نظر می رسند به آن فرآیند الگوریتم اجماع گفته می شود)
 • بعد از اینکه یک بلاک به زنجیره اضافه شد، هر بلاک دیگری که به آن اضافه شود تائیدیه آن بلاک حساب می شود.

استخر استخراج چیست و چه کاربردی دارد؟

با توجه به اینکه پاداش بلاک به اولین ماینری تعلق می گیرد که مسئله ریاضی را حل کرده است، اما ماینر هایی که قدرت کمتری دارند شانس کمتری برای کشف و ماینینگ بلاک های جدید دارند. در اینجا با اصطلاحی با نام استخر استخراج رو به رو می شویم. در استخر، ماینرها قدرت پردازششان از طریق یک شبکه به اشتراک می گذارند. هرچه قدرت ماینرها بالاتر باشد به طبع پاداش دریافتی که به دست می آید نیز بالاتر خواهد بود. بعد از دریافت این پاداش ها به طور مساوی و به نسبت ماینرهای که فرد به اشتراک گذاشته به آن پرداخت می شود. در استخر شانس دریافت پاداش بالاتر است.

نکاتی که برای انتخاب استخر استخراج باید در نظر داشته باشید:
 • سازگاری با زیرساخت:

با وجود صدها دستگاه ماینینگ پیشرفته و مدرن در بازار، بسیار مهم است در ابتدا بررسی کنید که دستگاه ماینر شما با استخر انتخابیتان سازگار است یا خیر.به طور مثال Slushpool قدیمی ترین استخرهای ماینینگ است. تمام نکات لازم Cpu , Gpu لازم برای ماینینگ را ذکر کرده است. ممکن است یک استخر از تمام پکیج های نرم افزاری ماینینگ پشتیبانی نکند و یا در استخری دیگر نیاز باشد فقط از نرم افزاری خاص استفاده گردد. همچنین برخی استخرها ممکن است حداقل سرعت اتصال شبکه به سرور را مشخص کنند.

 • عملکرد تقسیم وظایف:

استخرها برای تقسیم کار بین ماینرها از روش های مختلفی استفاده می کنند. قبل از پیوستن یک استخر ماینر باید به یکنواختی در وظایف هش بدون توجه به قدرت ماینینگ توجه داشته باشد. پس همواره این نکته را در نظر داشته باشید که استخر مورد نظر شما فرصتی برابر برای همه ایجاد می کند.

 • شفافیت استخر توسط اپراتور:

اپراتور استخر ارز دیجیتال وظایف خاصی را انجام می دهد. اعضای استخر با توجه به شفافیت برای کارهای انجام شده و قابل اعتماد بودن آن استخر کار استخراج خود را به آن می سپارند.

 • پایداری و استحکام استخر:

مهم ترین موردی که قبل از پیوستن به یک استخر باید در نظر داشته باشید این اسنت که آن استخر تا چه میزان امن است.مواردی مانند اینکه آیا استخر اتصالی مطمئن به شما ارائه می دهد؟ آیا اتصال شما را پشتیبانی می کند یا خیر؟ آیا استخر در براغبر حملات DDoS  آسیب پذیر است یا خیر؟

 • هزینه استخر:

استخرها مبلغی جزئی برای استفاده کنندگان از خدمات آن استخر دریافت می کند. اما استخرهایی نیز هستند که هیچ هزینه ای ندارند. قبل از پیوستن به یک استخر به این نکته را در نظر داشته باید آن استخر چگونه هزینه را از شما دریافت می کند.

برخی استخرها  شاید هزینه اولیه نداشته باشند اما برای مدت زمان محدودی بتوانید از خدمات آنها استفاده کنید. سپس خدمات خود را به صورت شارژی ارائه دهند.برخی دیگر هزینه ای ثابت با عنوان  donation  از شما دریافت می کنند.

آیا اندازه استخرهای استخراج اهمیت دارد؟

برخی از افراد فکر می کنند اندازه استخر اهمیت بالایی ندارد. اما استخرهای بزرگتر به دلیل دارا بودن قدرت محاسباتی بالاتر، امکان و احتمال یافتن پاسخ بلاک ها را دارند. بنابراین به طور منظم فرآیند استخراج و دریافت پاداش را دارند. در صورتی که در استخرهای کوچکتر انجام این پروسه ها زمان بیشتری لازم دارد.

اما اگر بازه زمانی طولانی را در نظر بگیریم اندازه استخر اهمیت خود را از دست می دهد و نرخ استخراج در استخرهای بزرگ و کوچک یکسان می شود. اگر پرداخت های نا منظم درطی دوره زمانی طولانی برایتان مناسب تر است استخرهای کوچک برای شما بهتر است. در مقابل کسی که درآمدی پایدار و با احتمال بیشتر و همیشگی احتیاج دارد می تواند استخری بزرگ تر انتخاب کند.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx