Atomic Swap

Atomic Swap چیست؟

به طور سنتی، برای خرید یا فروش یک ارز دیجیتال، کاربر باید از یک صرافی متمرکز استفاده کند. این ترتیب دارای چندین اشکال است: هر دو طرف باید مبادله ای را پیدا کنند که به آن اعتماد دارند، صرافی ها اغلب در طول دوره های تقاضای بالا دچار خرابی می شوند و مبادلات تحت نظارت دولت هستند.

در مقابل، یک Atomic Swap ، تجارت مستقیم کیف به کیف پول را بین دو همتا، با استفاده از یک قرارداد هوشمند طراحی شده ویژه برای مبادلات غیرمتمرکز، امکان پذیر می کند.

Atomic Swap جایگزین غیرمتمرکزتری برای معامله در DEX های خودکار بازارساز (AMM) مانند Uniswap است که بر استخرهای liquidity متمرکز متکی است. AtomicDEX، یکی از محبوب‌ترین DEX‌های مبتنی بر swap-powered ، یک سیستم order book همتا به همتای واقعی را برای معاملات ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند.

Atomic Swap بر اساس قراردادهای hash timelock contracts (HTLC) است. هر HTLC شامل یک hashlock است که می تواند برای قفل و باز کردن ارز سپرده شده با کلیدی که فقط در اختیار سپرده گذار است استفاده شود، و یک timelock که اگر تراکنش در یک بازه زمانی مشخص انجام نشود، به طور خودکار وجوه را به سپرده گذار برمی گرداند.

Atomic Swap به گونه ای طراحی شده اند که وقتی Swap انجام می شود، یا هر دو طرف وجوه مورد نظر خود را دریافت می کنند یا اصلاً اتفاقی نمی افتد و هر دو طرف وجوهی را که با آن شروع کرده اند حفظ می کنند (منهای کارمزد تراکنش بسیار کمی برای “سفارش گیرنده”). Atomic Swap تجارت دارایی های دیجیتال را تا جایی که ممکن است ایمن می کند.

Atomic Swap را می توان برای تجارت روی زنجیره بین بلاک چین های مختلف با coin های بومی مختلف استفاده کرد. فناوری Atomic Swap یک پروتکل agnostic است، به این معنی که می‌توان دارایی‌هایی مانند بیت‌کوین را با اتریوم بدون نیاز به اعتماد به امنیت یک توکن پیچیده یا صرافی متمرکز مبادله کرد. Atomic Swap خارج از زنجیره سرعت تراکنش های قابل توجهی بهبود یافته است، اما هنوز به طور کامل توسعه نیافته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا