کاربرد بلاک چینمفاهیم پایه

فورک چیست؟ بررسی مفهوم سافت فورک و هارد فورک

بررسی انواع فورک و تاثیر آن بر قیمت رمزارز

فورک چیست؟در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این مفهوم می‌پردازیم، پیش از آن توضیح مختصری درمورد بلاکچین عنوان خواهیم کرد:

بلاکچین:

همانطور که در مقاله بلاکچین مطالعه کردید، ساختار بلاکچین به گونه ای است که، از زمان آغاز ثبت اطلاعات، تحت هیچ شرایطی قابل تغییر و دستکاری و یا حتی توقف حین عملیات نیست.

نوشته های مشابه

چگونه بلاکچین اطلاعات را در فضای امنیتی ذخیره میکند؟

بلاکچین اطلاعات مالی را در آخرین بلاک به صورت خطی بر اساس پارامتر زمان ذخیره سازی میکند. همین امر باعث ایجاد بستر امنیتی مناسب برای رمز ارز ها خواهد شد.

فورک:

بر طبق نیاز روز جوامع تمامی سیستم ها هر روز در حال ارتقا به جهت بهبود کیفیت و تسهیل کارها می‌باشند. یکی از پروتکل های ایجاد شده در سیستم بلاکچین فورک است که در ادامه به بررسی مفهوم آن می‌پردازیم.

در ارزهای دیجیتال به دست برنامه نویسان پروتکل هایی تعیین شده، که بر طبق این پروتکل ها، سیستم بلاکچین اطلاعات را ثبت و پردازش می‌کند. اگر مشکلی در این خصوص ایجاد شود. چیزی به نام فورک پا به میدان گذاشته تا به حل مشکل بپردازد.

فورک چگونه به حل مشکل می‌پردازد؟

ساده ترین راه برای حل مشکل ارائه آپدیت جدید از یک بلاکچین است.

Fork در لغت به معنای انشعاب است. و زمانی ارائه می‌شود که مشکلی در بیس بلاکچین ایجاد و یا راه حل تازه ای برای سهولت استفاده از سیستم بلاکچین ارائه شده باشد.

نحوه ارائه فورک به این صورت است که کد منبع اصلی یک پروژه را کپی و تغییرات لازم را به آن اضافه و کم می‌کند. در اصل تغییری در کد منبع اصلی بلاکچین ایجاد نمی‌شود. و تنها ورژن جدیدی از آن ارائه می‌شود.

به بیان ساده تر فورک همان آپدیت جدید نرم افزار است. که به دو نوع backward-compatible و backward-uncompatible با اشاره به این مفهوم، که: اگر با قبل سازگار باشد با عنوان سازگار و اگر یا ورژن قبلی سازگار نباشد با عنوان  ناسازگار ارائه می‌شود.

تا کنون در چه مواقعی راه حل فورک ارائه شده است؟

بیت کوین کش:

یکی از مواردی که برنامه نویسان با Fork به حل مسئله پرداختند، “بیت کوین کش” بوده است.

در ارائه پلتفرم در بیت کوین، در پاسخ به  گروهی از ماینرها و تریدرها در خصوص عدم رضایت از سرعت تراکنش های بیت کوین و همچنین کارمزهای  این رمز ارز نامی، راه حل فورک ارائه شد. و “بیت کوین کش” به عنوان یکی از فورک های بیت کوین ارائه شد.

اتریوم کلاسیک:

پس از رخ دادن هک DAO در سال 2016 و از دست رفتن سرمایه کاربران، از سمت تیم پشتیبانی رمز ارز اتریوم، فورک ارائه شد. پس از ارائه فورک و ارائه ورژن جدید اتریوم، نام اتریوم جدید را “اتریوم” و نام رمز ارز اتریوم سابق را ” اتریوم کلاسیک” نامیدند.

در کل شبکه بلاکچین به منظور افزایش کیفیت خدمات و حفظ امنیت با ارائه نسخه های جدید و به روزرسانی شده از بروز مشکل پیش‌گیری کند.

انواع فورک:

میتوان گفت بر اساس سازگاری و ناسازگاری به دو نوع سافت فورک و هاردفورک تقسیم می‌شوند.

سافت فورک:

Soft Fork یعنی تغییرات نرم افزاری که با نسخه قدیمی خود سازگار است. یعنی اگر کاربرانی نرم افزار خود را آپدیت نکرده باشند، می‌توانند در شبکه فعال باشند.

با ارائه Soft Fork تنها کافی است که کاربران با آپدیت کردن نرم افزار های خود، به فعالیت خود ادامه بدهند. به دلیل سازگاری آپدیت جدید با نسخه قبلی، حالت سافت فورک برای کاربران ساده تر و در دسترس تر است.

هاردفورک:

Hard Fork یعنی تغییرات نرم افزاری که با نسخه قدیمی خود سازگاری ندارد. به بیان دیگر برای استفاده از ساختار جدید بایستی حتما نرم افزار خود را به روزرسانی کرده باشید. و در صورت عدم به روز رسانی نود ها قادر به تایید تراکنش ها و اعتبارسنجی آنها نخواهند بود. از نمونه های هارد فورک اتریوم کلاسیک و بیت کوین کش هستند.  هارد فورک ها نیز می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند.

در هارد فورک به دلیل ناسازگاری خروجی های قدیمی معمولا ارز های جدید به وجود می آیند، مانند اتریوم وبیت کوین کش.

هارد فورک ها معمولا برای رفع خطرات جدی اتفاق می افتند. در زمانی که هاردفورک اتفاق می افتد به کاربران هشدار داده می‌شود که به دلیل وجود دو بلاکچین متفاوت از انجام تراکنش جدید اجتناب کنند.

تاثیر Fork برقیمت:

آیا فورک ها بر تغییر قیمت رمز ارزها موثراند؟ چگونه می‌توان در زمان ارائه Fork سود بیشتری از بازار برد؟

اگر Fork مربوط به ارز دیجیتالی باشد که تعدادی نهنگ سرمایه گذار حامی آنها باشند، می‌توان گفت شاهد نوسانات خواهیم بود. معمولا زمان وقوع فورک ارزش ارز پایین می آید.

ماینر ها در زمان Hard Fork

با ارائه هارد فورک برای ماینر ها مشکل خاصی پیش نخواهد آمد. تنها کافی است با به روز کردن نرم افزار های ماینینگ خود و اتصال به شبکه جدید، به فعالیت خود ادامه دهند.

 

درکل هارد فورک ها اتفاقات شایعی هستندکه نشان دهنده بهبود کیفیت و کارایی یک رمز ارز میباشد و زمانی ارائه می‌شود که بتواند نظر اکثریت را به خود جلب کند. تاکنون هاردفوردها با تمام چالش ها در دنیای کریپتوکارنسی موفق بوده اند. با تغییرات و ارائه آپدیت های جدید به نوعی به نظرات احترام گذاشته می‌شود و انتقادات وارده پذیرفته می‌شود. که خود یکی از عوامل پیشرفت است.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx