مفاهیم پایه

اوراکل چیست؟ چگونه اوراکل میتواند به اجرا شدن قرارداد های هوشمند کمک کند؟

اوراکل چیست و چگونه کار میکند؟ بررسی انواع اوراکل و کاربر های آن

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی اوراکل خواهیم پرداخت. در این مقاله مطالبی در خصوص ماهیت اوراکل و نحوه کارکرد آن در شبکه خوالهیم پرداخت. با ما همراه باشید. تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

بلاک چین

بلاک چین یک سیستم برای ثبت اطلاعات است. به طوری که بتوان آن را با همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشت. همچنین این اطلاعات بر پایه کد ها و رمز های غیر قابل تغییر به صورت زنجیره وار و پیوسته به یکدیگر ثبت می‌شوند. که این رمز نگاری ها و پیوستگی اطلاعات در امنیت این شبکه تاثیر مستقیم دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله های مربوط به بلاک چین از سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

قرار داد های هوشمند

قرارداد هوشمند در واقع یک کد برنامه نویسی است که روی شبکه بلاک چین تعریف می شود. در صورت بروز یک سری اتفاقات و شرایط خاص ، دستوراتی که برنامه نویس برای آن قرارداد نوشته است اجرا می شوند.

اجرای خودکار قرارداد هوشمند امکانات زیادی را برای ما فراهم می کند. در ادامه به معرفی مواردی که می توانیم از قرارداد هوشمند کمک بگیریم می پردازیم.

مطمئنا مهم ترین دستاورد قرارداد های هوشمند اجرا شدن تمام موارد درج شده در قرارداد می باشد. یعنی اگر شرایط خاص اجرای قرارداد ایجاد شد، قرارداد هوشمند بدون نیاز به تائید کسی اجرا می شود و کسی نمی تواند جلوی اجرا شدن آن بگیرد. این مورد باعث می شود نیازی به اعتماد طرفین به یکدیگر مطرح نباشد. هم چنین نیازی به واسطه یا تضمین نیز نیست.

اوراکل

اوراکل ها در واقع منابع کمکی و خارجی هستند که اطلاعات مورد نیاز آن شبکه را بازیابی و تائید می کنند. اوراکل ها بین بلاک‌چین و منابع داده قرار می‌گیرند و اطلاعاتی که بلاک چین نیاز دارد را از طریق پرس و جو Query  ، در اختیار آن می گذارند. اطلاعاتی مانند قیمت، آب و هوا و …

اوراکل شبکه ای است که به صورت غیر متمرکز عمل می‌کند. و پیاده سازی آن بر روی بلاک چین است. پس با این حساب از قوانین بلاک چین مثل تغییر ناپذیری و… نیز پیروی میکند. البته ناگفته نماند که پیاده سازی این شبکه غیر متمرکز دشوار بوده و درد سر های خاص خود را دارد.

اوراکل ها یک گام رو به موفقیت برای پیشرفت بلاک چین به حساب می آید. چندین سال است که طرح اوراکل به توسعه دهندگان معرفی شده است. و آنان در مورد دو مورد مهم مانند اطمینان به این سیستم و نحوه اجرایی آن بر شبکه در حال تحقیق و پژوهش می‌باشند.

اوراکل ، بلاک چین و قرارداد های هوشمند

همان طور که می‌دانید در بلاک چین اطلاعات تراکنش ها ثبت می‌شود. زمانی که در بلاک چین نیاز به دسترسی اطلاعات به صورت دقیق تر داریم. کاربرد اوراکل مشخص میشود. در اصل اوراکل مابین بلاک چین و قرارداد های هوشمند قرار گرفته است. یا می‌توان آن ها را به عنوان پلی میان بلاک‌چین و شبکه هوشمند تعریف کرد.

به عبارتی دقیق تر:

با استفاده از قرارداد های هوشمند واسطه ها حذف می‌شوند. و تراکنش ها نیز برای کاربران مقرون به صرفه خواهد شد. چون با اجرا شدن قرارداد هوشمند هزینه تراکنش ها نیز کم می‌شود. این قرارداد هوشمند با استفاده از اوراکل می‌توانند بر بلاک چین اجرا شوند. چون بر اساس اطلاعاتی که اوراکل در اختیار آن قرار میدهد توانایی اجرایی را پیدا میکند.

اوراکل نیز داده های منابع خارجی را با استفاده از API وب و قسمت اطلاعات بازار برای بلاک چین و قرارداد هوشمند را از طریق بازیابی به دست می‌آورد. و در نهایت با کنترل و تایید آن ها اطلاعات را ضبط می‌کند. این اطلاعات با فرمت کدهایی خاص در دست قرار می‌گیرد. همان طور که اشاره شد اوراکل پلی است میان بلاک چین و قرارداد هوشمند. زمانی که بلاک چین به اطلاعات دقیق تر از تراکنش ها نیاز پیدا کرد. اوراکل در این میان اطلاعات را بر اساس کد هایی قابل درک میان بلاک چین و قرارداد هوشمند تبدیل، و سپس در اختیار آنان قرار می‌دهد.

امیدواریم که پس از مطالعه این مقاله به سوالات شما در خصوص نحوه عملکرد اوراکل پاسخ داده باشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد مفاهیم پایه ارز دیجیتال به صفحه اصلی سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

بیشتر بخوانید:

بلاک چین و کاربرد های آن
قرارداد هوشمند Smart contract چیست؟ کاربردهای اصلی آن
ارز دیجیتال چین لینک | معرفی چین لینک Chainlink و کاربردهای آن
قرارداد اختیار چه نوع قراردادی است؟ بررسی مفاهیم+مزایا و معایب

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx