تکنولوژی

همه چیز در مورد طرح DAO + رد پای هکر ها در سازمان های خودگردان

طرح DAO چیست؟

از مخفف کلمه Decentralized Autonomous Organization به مفهوم DAO دست یافته اند.

یکی از ویژگی های اصلی رمز ارز ها حذف واسطه ها است. بر پایه ی این هدف نظریه های متعددی عنوان شد که یکی از آنها همین نظریه DAO  است. که به مرحله تایید درآمده است.

هم اکنون تمامی تراکنش های مالی در بستر بانک ها انجام می‌شود. حال در نظر بگیرید دستگاهی شبیه دستگاه خودپرداز وجود دارد. که شما به طریقی درآن پول تزریق کرده اید. و این دستگاه علاوه بر انتقال وجه خدمات پرداختی دیگر را که در آن تعریف کرده اید را نیز انجام دهد. مثل خرید آنلاین یک کتاب به صورت مستقیم و یا گرفتن یک ماشین از اسنپ. یعنی ثبت درخواست به صورت مستقیم بدون نیاز به انتقال پول از دستگاه به شرکت اسنپ. این طرح یک طرح مدیریتی مالی سریع است که در واقع همان طرح DAO است.

این طرح را با توسعه سخت افزاری اشتباه نگیرید. DAO قرار نیست هیج ارتقاء سخت افزاری را به ما ارائه دهد. فقط مانند یک پیمان کار مسئولیت انجام یک پروژه را به عهده می‌گیرد. پروژه ای که با سیستم رای گیری و با کسب اکثریت آرا از سمت کاربران به تصویب رسیده است.

طرح DAO با کد های برنامه نویسی کمک به تحقق این طرح میکند.

سازمان های خودگردان:

قبل از مطرح شدن طرح DAO سازمان هایی مانند بیت کوین یکی از سازمان های خود گردان بود که به صورت غیر متمرکز به انجام فعالیت می‌پردازد. بعد از آن پلتفرم بلاک چین اتریوم از سازمان های خودگردان به حساب می آید. هر دوی این سازمان ها به صورت غیر متمرکز فعالیت می‌کنند. همان طور که می دانید اساس کار رمز ارز ها بر مبنای غیر متمرکز بودن است. پس هدف طرح DAO در راستای اهداف رمز ارز ها میباشد.

با چه ویژگی هایی یک سازمان به صورت خودگردان کاربرد پذیر میشود؟

برای انجام این کار با کد گذاری ها ی برنامه نویسی این قوانین وضع میشوند. پس از ثبت قوانین باید با ورد به مرحله سرمایه گذاری، سرمایه مورد نیاز را تامین کند و همچنین خود سازمان نیز باید دارای ارزش توکنی باشد تا بتواند در ازای پاداش فعالیت ها از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که با سرمایه گذاری بر روی DAO سرمایه گذاران به امتیاز حق رای دست پیدا میکنند. و با نظرات خود میتوانند بر روی عملکرد تاثیر بگذارند.

با عبور از این مرحله DAO به استقلال میرسد. به طوری که به صورت خودگردان و جدا از بنیان گذاران قابلیت اجرایی پیدا میکند.

نحوه کارکرد سازمان های خودگردان:

  • تراکنش ها بر مبنای بلاک چین انجام میشود. که یک سیستم ایمن و متن باز است که به راحتی تمامی جزییات بر همگان واضح و روشن خواهد بود.

 

  • زمانی که پروژه سازمان های خود گردان اجرا میشود. تصمیمات بر اساس فرایند اجماع اخذ خواهد شد. و سهام داران حق رای نیز دارند. با اخذ اکثریت آرا تصمیمات به مرحله اجرایی در می آیند.

 

  • سازمان های خودگردان بر مبنای سهولت کاربری، این قابلیت را در افراد ایجاد میکند که سرمایه را با شخصی که ترجیح دهند در هر جای دنیا برای هر اموری که مد نظرشان است مورد تبادل قرار دهند.

 

شرایط سرمایه گذاری در DAO :

پلتفرمی با ارزش است که بر مبنای سهولت کاربری استوار باشد. سرمایه گذاری در DAO و یا سازمان خودکار غیر متمرکز به سادگی قابل انجام است. و تفاوتی با خرید ارز دیجیتال ندارد. شما میتوانید همانند خرید بیت کوین  توکن مربوط به DAO را تهیه کنید. با این کار فعالیت سرمایه گذاری خود را آغاز کرده اید. پس از تهیه توکن DAO به اندازه میزان توکن خریداری شده صاحب حق رای میشوید. میتوانید نظرات خود را عنوان کنید و صاحب سود شوید.

هک در سازمان های خودگردان DAO

هر طرحی که مطرح میشود. و در مرحله اجرایی قرار میگیرد. اشکالاتی در آن نمود پیدا میکند. با پیدا شدن هر یک باگ در سیستم و یا عملکرد سیستم در اصل  یک در برای ورود هکر ها باز شده است. هکر ها برای نفوذ به سیستم ها راهی جز باگ های سیستم ندارند.

چون فضا، فضای مالی است. ورود به این فضا های تازه کار نوعی ریسک از سمت سرمایه گذاران تلقی میشود. با این حساب اگر سازمان های خودگردان به طریقی بتوانند اعتماد سرمایه گذاران را جلب کنند. و با ارائه امکانات درست موفق به جذب سرمایه گذار شوند. در این حالت اگر حادثه هک در سیستم اتفاق بیوفتد کاربران و سرمایه گذاران از مجموعه خارج میشود. که طبیعتا این اتفاق مطلوبی در سیستم نخواهد بود. با همه این تفاسیر اگر سیستم باگ نداشته باشد هکر ها راهی برای ورود به سیستم پیدا نخواهند کرد.

نتیجه:

سازمان خود گردان DAO مجموعه است منعطف، که با ایجاد بستری مناسب به  ایده های سرمایه گذاران میدان میدهد و آنها را بررسی و در تصمیمات دخالت میدهد.

هر شخصی که درون سازمان سرمایه گذاری انجام دهد. میتواند یکی از نظریه پردازان این جمع باشد.  انجام فعالیت های DAO در بستر بلاک چین خود یکی از مهم ترین خاصیت های این سازمان است. چرا که انجام تراکنش ها و فعالیت های مالی  مانند وام و… برای همه شفاف و قابل بررسی خواهد کرد. همچنین امنیت شبکه را بالا برده و ریسک پذیری را کاهش میدهد.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx